Filharmonia > Orkiestra
Orkiestra
Filharmonia Warmińsko-Mazurska im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie
Z inicjatywą powołania orkiestry wystąpił Mirosław Dąbrowski w styczniu 1946 roku podczas zebrania Związku Zawodowego Muzyków Rzeczypospolitej Polskiej. Już po dwóch miesiącach, 17 marca 1946 roku odbył się inauguracyjny koncert Małej Orkiestry Symfonicznej pod batutą pierwszego kierownika i dyrygenta Mirosława Dąbrowskiego.
W latach pięćdziesiątych orkiestra rozpoczęła stałą działalność koncertową. W 1962 roku zespół przyjął imię Feliksa Nowowiejskiego (1877-1946), znanego kompozytora urodzonego w położonym 14 km od Olsztyna Barczewie. Jednocześnie instytucja uzyskała status Państwowej Orkiestry Symfonicznej w Olsztynie, a na początku 1973 roku została przekształcona w Filharmonię.
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej notuje sukcesy w kraju i za granicą (Rosja, Litwa, Niemcy, Rumunia, Bułgaria, Macedonia, Włochy, Francja, Hiszpania), dokonuje licznych nagrań płytowych, gra koncerty transmitowane przez radio i telewizję.
W kwietniu 2010 roku Filharmonia Warmińsko-Mazurska otrzymała za płytę CD „Felix Nowowiejski, Missa Pro Pace, Missa Stella Maris” nagrodę Akademii Fonograficznej „Fryderyk 2010” w kategorii Muzyka Poważna – Album Roku Muzyka Chóralna i Oratoryjna.
Sala koncertowa Filharmonii staje się miejscem wielu prawykonań polskich i światowych, na jej estradzie występują sławni artyści, promowana jest młodzież utalentowana muzycznie. Dużym uznaniem melomanów cieszą się organizowane na przestrzeni lat cykle koncertowe, poranki koncertów rodzinnych oraz festiwale muzyczne, w tym największy w regionie festiwal muzyki filmowej „Arena Festival film & music” . Wierna publiczność gorąco oklaskuje cotygodniowe koncerty symfoniczne, kameralne oraz recitale. Ważnym elementem działalności jest edukacja realizowana poprzez: audycje przedszkolne, szkolne koncerty kameralne, koncerty symfoniczne dla szkół ponadpodstawowych, koncerty uniwersyteckie i inne.
Warmińsko-Mazurska Filharmonia im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie weszła w XXI wiek, jako instytucja kultury finansowana przez Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego od 1 lipca 2011 roku pełni Piotr Sułkowski.
W 2011 roku muzycy Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej przenieśli się do nowo wybudowanego gmachu Filharmonii, spełniającego wszystkie wymogi nowoczesnego budynku instytucji kultury. Nowa, licząca 505 miejsc sala od pierwszych koncertów sezonu artystycznego 2011/2012 r. wypełniona jest kompletem publiczności. Gościnni dyrygenci oraz soliści z kraju i z zagranicy zgodnie chwalą piękno architektury nowego budynku Filharmonii oraz podkreślają wspaniałą akustykę oraz funkcjonalność sali koncertowej.
Piotr Sułkowski, dyrektor naczelny i artystyczny Filharmonii od 2011 roku rozszerzył ofertę wydarzeń artystycznych skierowaną do miłośników muzyki. Repertuar wzbogacony został o cykle mistrzowskich recitali fortepianowych, muzykę jazzową, spektakle operowe i muzyczne. Siedemdziesiąt pięć lat istnienia Orkiestry liczącej dziś 80. muzyków, to okres przemian i rozwoju, to również wiele wybitnych osiągnięć artystycznych i rozwinięta działalność edukacyjna. Ale był to również czas, w którym tysiące słuchaczy mogło odnaleźć żywą muzykę, przekazać ją swoim bliskim, sekundując jej powstawaniu.
W styczniu 2023 roku na czele Filharmonii stanął wieloletni muzyk Orkiestry, trębacz, pedagog, dyrektor i założyciel Samorządowej Szkoły Muzycznej w Dywitach – Janusz Ciepliński.
Melomani z Olsztyna i regionu Warmii i Mazur niezmiennie cenią swoją orkiestrę, odnajdując w jej dokonaniach artystycznych ważną część swojej tożsamości.