Kontrast:

Dyrekcja

Janusz Ciepliński  – Dyrektor naczelny i artystyczny Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii

Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi oraz studia z zakresu menedżmentu kultury w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.

W latach 1998-2014 pracował jako solista i pierwszy trębacz Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie, założyciel i członek zespołów kameralnych, członek Rady Artystycznej oraz autor dziesiątek scenariuszy koncertów dla dzieci i młodzieży. W 2010 roku zainicjował utworzenie Samorządowej Szkoły Muzycznej I st. w Dywitach, którą kierował od początku będąc jej dyrektorem w latach 2010-2022. Jest również nauczycielem trąbki w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. F. Chopina w Olsztynie oraz dyrygentem Koncertowej Orkiestry Dętej SM II stopnia oraz orkiestry dętej SM I stopnia. Janusz Ciepliński brał udział w nagraniach kilku płyt, koncertował w kraju (wykonując m.in. recitale muzyki barokowej z organami) i zagranicą, m.in. w USA, Niemczech, Czechach, Rumunii, Ukrainie, Białorusi, Litwie, Belgii, Wielkiej Brytanii i innych.

Od 1 stycznia 2023 roku jest dyrektorem naczelnym i artystycznym Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii w Olsztynie.

Poza działalnością stricte koncertową, jest zaangażowany w szereg działań o charakterze społecznym, wychowawczym i naukowym. Współpracuje z wieloma instytucjami muzycznymi, kulturalnymi i samorządowymi. Jest popularnym prelegentem, szkoleniowcem, mówcą motywacyjnym. Jego pasją jest praca z dziećmi i młodzieżą, wspieranie ich w edukacji muzycznej, jak również towarzyszenie i doradztwo dzieciom i rodzicom wobec wyzwań  współczesności: uzależnień cyfrowych, depresji, separacji społecznej.

 

 

Alexandr Iradyan – pierwszy dyrygent gościnny Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii

 

Dyrygent, kompozytor i pianista urodzony w 1990 roku w Erewaniu, występował w ponad piętnastu krajach, m.in. w Wielkiej Brytanii, Rosji, Francji, Belgii, Niemczech, na Białorusi, w Uzbekistanie, Gruzji, Stanach Zjednoczonych.

 

Karierę rozpoczął w wieku 16 lat, kiedy wraz z Narodową Orkiestrą Filharmonii Armeńskiej wykonał własny koncert fortepianowy. Jest zwycięzcą wielu ważnych konkursów, takich jak: Międzynarodowy Konkurs im. Arama Chaczaturiana (I nagroda) i Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny w Jekaterynburgu (grand prix). Muzyka Alexandra Iradyana wykonywana była w Carnegie Hall w Nowym Jorku, BOZAR w Brukseli i innych prestiżowych salach. W 2014 roku balet Iradyana Memos of Suicide wystawiony był na deskach Narodowego Teatru Opery i Baletu w Erewaniu.

 

Artysta ukończył studia kompozytorskie w Państwowym Konserwatorium w Erewaniu w 2014 roku, zaś dyrygenturę studiował w Konserwatorium Królewskim w Brukseli. W 2016 roku przeprowadził się do Berlina, by studiować z Międzynarodowej Akademii Dyrygentury przy Universität der Künste u Stevena Sloane’a. Od ukończenia studiów w 2019 roku mieszka i pracuje w Berlinie, gdzie jest wykładowcą swojej uczelni, a także dyrektorem artystycznym i dyrygentem Sonoris Orchestra Berlin. Pełni także funkcję dyrygenta gościnnego Narodowej Orkiestry Kameralnej Armenii. Współpracuje z licznymi orkiestrami na całym świecie, z którymi wykonuje zarówno repertuar klasyczny, jak i współczesny. W czerwcu 2020 roku Alexandr Iradyan zdobył nagrodę specjalną w Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim im. Arama Chaczaturiana, co dało mu możliwość wystąpienia w Olsztynie z Orkiestrą Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej.

 

Artysta ma koncie współpracę z tak znakomitymi muzykami i zespołami, jak: Mischa Maisky, Maxim Vengerov, George Pehlivanian, Belgijska Orkiestra Narodowa, Orkiestra Symfoniczna Radia i TV w Słowenii. Uczestniczył w kursach mistrzowskich, które prowadzili Robin Ticciati (Deutsches Symphonie Orchester), Sir Roger Norrington, Grzegorz Nowak (Royal Philharmonic Orchestra of London). Dyrygował takimi orkiestrami, jak: Brandenburger Symphoniker, Hochschulorchester der UdK, Staatstheater Cottbus, Bochumer Symphoniker, Kammerorchester Prenzlau, Naubrandenburger Symphoniker.

 

Anna Gęsicka – Główny księgowy