Kontrast:

Opera MET

Sezon 2023/24

 

Wielokrotnie nagradzany cykl pokazów na żywo z The Metropolitan Opera powraca po raz siedemnasty do kin! Nowy sezon rozpocznie się 21 października 2023 roku transmisją premierowej produkcji Dead Man Walking Jake’a Heggiego w reżyserii Ivo van Hove’a. W roli głównej  – siostry Helen Prejean – wystąpi uwielbiana przez widzów mezzosopranistka Joyce DiDonato. Ponadto w nadchodzącym sezonie 2023–24 nowojorska opera zaprezentuje kolejne dwa premierowe tytuły: Florencia en el Amazonas Daniela Catána, czyli pierwszą na przełomie prawie stu lat hiszpańskojęzyczną operę na scenie Met, oraz X: The Life and Times of Malcolm X Anthony’ego Davisa. Podziwiać będziemy również nową wersję Carmen Bizeta, a także znane i lubiane opery Pucciniego (Jaskółka, Madama Butterfly), Verdiego  (Moc przeznaczenia, Nabucco) i Gounoda (Romeo i Julia).

Widzowie w kinowej sali obejrzą na żywo debiutancki występ Jonathana Tetelmana na scenie Met (tenor wcieli się w postać Ruggero w Jaskółce), a także będą podziwiać głosy powracających do nowojorskiej opery gwiazd. Wśród nich znaleźli się m.in. tenor Piotr Beczała jako Don José w pełnej namiętności operze Carmen, sopranistka Lise Davidsen jako Leonora w nowej wersji Mocy przeznaczenia w reżyserii Mariusza Trelińskiego, sopranistka Angel Blue jako Magda w Jaskółce i Micaëla w Carmen, sopranistka Aigul Akhmetshina jako tytułowa Carmen, a także sopranistka Nadine Sierra i tenor Benjamin Bernheim jako tragiczni kochankowie z opery Gounoda, Romeo i Julia. Występ Bernheima będzie jego pierwszym w cyklu The Met: Live in HD.

„Coś, co 17 lat temu zaczęło się jako swoisty eksperyment, obecnie urosło do rangi podstawowego doświadczenia dla każdego miłośnika opery na całym świecie”, powiedział Peter Gelb, dyrektor generalny The Metropolitan Opera. „Nadchodzący sezon odzwierciedla zmiany, jakie zachodzą w naszej operze, gdzie równoważymy ponadczasową klasykę ze współczesnymi, przystępnymi tytułami, które przyciągają młodszą i zróżnicowaną publiczność.”

 

AKE HEGGIE / LIBRETTO: TERRENCE MCNALLY Dead Man Walking
PREMIERA MET
5 LISTOPADA / 17.00

ANTHONY DAVIS / LIBRETTO: THULANI DAVIS X: The Life and Times of Malcolm X
PREMIERA MET
25 LISTOPADA / 17.00

CATÁN Florencia en el Amazonas
PREMIERA MET
9 GRUDNIA / 18.55

VERDI Nabucco
6 STYCZNIA / 18.55

BIZET Carmen
NOWA PRODUKCJA
4 LUTEGO / 17.00

VERDI Moc przeznaczenia
NOWA PRODUKCJA
9 MARCA / 18.55

GOUNOD Romeo i Julia
11 KWIETNIA / 17.00

PUCCINI Jaskółka
5 MAJA / 17.00

PUCCINI Madama Butterfly
25 MAJA / 17.00