Kontrast:

Wernisaż wystawy „Między niebem a ziemią”

Wrzesień 27, 2024

Foyer Filharmonii, FilArtmonia

Zapraszamy na wyjątkowe wydarzenie artystyczne! Już 27 września o godzinie 17:00 w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie odbędzie się wystawa prac Czesława Szyca pod tytułem „Między niebem a ziemią”. To niezwykła okazja, by zanurzyć się w świat malarstwa, rzeźby, reliefu i kolażu, które stanowią owoc wieloletnich poszukiwań i artystycznych eksperymentów autora.

Czesław Szyc to artysta plastyk o bogatym dorobku i szerokich horyzontach twórczych. Jego przygoda ze sztuką rozpoczęła się w latach 70., kiedy tworzył rzeźby w drewnie o funkcji głównie estetycznej. Lata spędzone w USA, gdzie współpracował przy projektach artystycznych z firmą Grega Nagina, współpracownika Michaela Jacksona, dały mu cenne doświadczenia, które zaowocowały założeniem własnej galerii oraz pogłębieniem refleksji nad życiem i śmiercią. Jego twórczość odzwierciedla tęsknotę za zrozumieniem tajemnicy czasu, kondycji ludzkiej i wszystkiego, co znajduje się „między niebem a ziemią”.

Artysta w swoich pracach często eksploruje metaforyczne i filozoficzne tematy, które wyrażane są w abstrakcyjnych formach, pełnych symboli i ukrytych znaczeń. Zainspirowany pięknem warmińsko-mazurskiego krajobrazu, podkreśla w swoich obrazach walory tego magicznego regionu, oddając hołd jego naturze i atmosferze. Jego dzieła, choć przystępne wizualnie, zawierają głębokie przesłania, prowokując do refleksji, a jednocześnie przynosząc estetyczną radość i harmonię.

Czesław Szyc jest członkiem Związku Artystów Plastyków oraz Związku Polskich Twórców Sztuki, a jego prace znajdują się w zbiorach prywatnych zarówno w Polsce, jak i za granicą. Jego dorobek artystyczny został uhonorowany w prestiżowych publikacjach, takich jak Album 10-lecia Galerii Twórców Sztuki (2010-2020) oraz Album jubileuszowy z okazji 30-lecia ZAP.

Wystawa „Między niebem a ziemią” to nie tylko okazja do spotkania z twórczością artysty, ale również możliwość głębszego wniknięcia w jego filozoficzne rozważania nad światem. Zapraszamy wszystkich miłośników sztuki do wspólnego odkrywania tego, co Czesław Szyc dostrzega w przestrzeni pomiędzy ziemią a niebem.

„Moja przygoda ze sztuką rozpoczęła się we wczesnych latach siedemdziesiątych. Były to rzeźby w drewnie. Ich funkcja najczęściej ograniczała się do sfery estetycznej.
Wieloletnią praktykę artystyczną zdobyłem podczas kilkuletniego pobytu w USA. Właśnie w tamtym czasie byłem współautorem wielu projektów artystycznych w firmie Grega Nagina – muzyka Michaela Jacksona.

Doświadczenia zdobyte podczas pobytu za granicą skłoniły mnie, do założenia własnej galerii. Powstawały rzeźby, reliefy, kolaże – prace o przesłaniu metaforycznym, filozoficznym, często dociekające tajemnicy czasu, życia i śmierci. Refleksja nad ludzką kondycją jest tematem wielu z nich.
W twórczości malarskiej stale poszukuję nowych treści i form wyrazu. Z form figuratywnych najczęściej przechodzę do abstrakcji, w których zawarte są symbole i przesłania. Piękna kraina warmińsko-mazurska, w której zamieszkałem, stale dostarcza mi wielu inspiracji malarskich. Często w swoich obrazach podkreślam walory turystyczne tego niesamowitego regionu. Ponadto interesuje mnie wszystko co człowiek dostrzega «Między Niebem a Ziemią».
Lubię obrazy zaspokajające potrzebę przyjemności estetycznej. Są one przystępne wizualnie i wywołują uczucie radości, której często jest tak mało w naszym życiu”.