Październik
Sonikalia
Październik 06, 2024
Październik
Październik 06, 2024
Wydarzenie jest częścią Festiwal Dźwięku dla Dzieci SONIKALIA 2024
GENERATOR PESTEK
Koncert na małą orkiestrę i przedmioty
muzyka: Jarek Kordaczuk
Wykonawcy:
Orkiestra Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej
Izabela Kościesza – przedmioty, ruch
Jarek Kordaczuk – przedmioty, dyrygent
Nawet mała orkiestra symfoniczna bywa niekiedy potężnym generatorem dźwięków. Pojedyncze motywy, niczym pestki, mogą stać się zarodkiem żywych, nieustannie rozwijających się i rozrastających organizmów muzycznych. Osiągają one niekiedy niebotyczne rozmiary tworząc skomplikowane struktury, niezwykle różnorodne – bo nigdy przecież nie wiadomo, co z takiej pestki wyrośnie… Koncert jest nowoczesnym, kierowanym nie tylko do dzieci i młodzieży, wprowadzeniem do rozumienia form i struktur muzycznych czyli świadomego słuchania muzyki.
Jarek Kordaczuk
W swojej twórczości chętnie łączy akustyczny i elektroakustyczny aparat wykonawczy. W szczególności kreowanie dźwięku „na żywo” zdaje się pozostawać najbliżej centrum jego upodobań kompozytorskich w tym aspekcie. Sam uczestniczy często w wykonywaniu swoich utworów czy to jako dyrygent, czy jako wykonawca np. partii monoctone – oryginalnego instrumentu elektroakustycznego, którego jest konstruktorem. Jest niewątpliwie jednym z najprężniej działających polskich kompozytorów w domenie twórczości dla dzieci. Autor pokaźnej liczby kompozycji wprowadzających dzieci w świat muzyki współczesnej, z czego duża część na zamówienie Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu. Za utwór „Titelitury” do baśni Braci Grimm kompozytor otrzymał I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim im. Murraya Schafera. Twórca szeregu utworów interaktywnych. Projekt performatywny oparty na sensorach pt. „Którędy do dźwięku” stworzony na zamówienie Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu miał już ponad 200 realizacji na terenie całego kraju i zagranicą. Na uwagę zasługują także dwa projekty realizowane na zamówienie Filharmonii Gorzowskiej: „Księga bałaganu” (dzieci) oraz „Księga emocji” (młodzież) oraz „Generator X” i „Generator Y” na zamówienie Filharmonii w Szczecinie. Kordaczuk jest autorem unikatowego w skali światowej „Koncertu fortepianowego dla dzieci” oraz opery „Gwiezdnik” poruszającej trudny dla dzieci temat odchodzenia bliskich. W 2020 roku stypendysta Ministra MKiDN, projekt Chromatofon – warsztaty koloru i dźwięku oparte na prototypowym instrumencie przetwarzającym kolory RGB na sygnały MIDI. W 2021 roku w ramach projektu „Dotykanie dźwięku” opracował system obiektów drżących, w których dźwięk jest wyzwalany i oczytywany dotykiem. Umożliwia to wykonanie cyklu 3 utworów Kordaczuka pod tym samym tytułem przez osoby niesłyszące.
Izabela Kościesza
Choreograf, tancerka, aktorka, reżyser, performer. Od wielu lat zajmuje się tańcem – jako tancerka i choreografka. Liczne projekty zrealizowane z dorosłymi i z dziećmi w ramach współpracy m.in. Eranova, Studio Animacji Ruchowej RYTM, Centrum Rozwoju Kobiet ALCHEMIA, Wytwórnia Zdarzeń Sonokinetycznych, Przedszkole Niepubliczne TEMPOO i in. Od kilku lat w centrum jej zainteresowania i aktywności znajduje się teatr ruchu z elementami pantomimy. Jest założycielem Teatru Ruchu LUSTRO działającego od 2020 roku. Współpracuje też jako aktorka z Teatrem Prawie Dorosłym z Bartąga. Choć nie unika projektów dla dojrzałej publiczności, jej specjalnością jest praca z dziećmi i młodzieżą. W tym zakresie posiada ogromne, udokumentowane licznymi projektami doświadczenie choreograficzne i animacyjne. Od kilku lat zajmuje się też „choreografią sensoryczną”, czyli kreowaniem ruchu i gestów, które poprzez system sensorów elektronicznych generują dźwięk współtworząc formę muzyczną. Na uwagę zasługuje tu zwłaszcza jej edukacyjny projekt sonokinetyczny (dźwiękowo-ruchowy) „Którędy do dźwięku”, który realizowany był już kilkadziesiąt razy na terenie całej Polski i zagranicą.
Instytucje kultury Warmii i Mazur
Partnerzy artystyczni
Mecenas i sponsorzy