Grudzień
Muzyczne barwy Europy
Grudzień 13, 2024
Grudzień
Grudzień 13, 2024
Prezydencja w Radzie Unii Europejskiej.
Co sześć miesięcy kolejne państwo członkowskie przejmuje rotacyjną prezydencję w Radzie. Przewodniczy wtedy posiedzeniom tej instytucji na wszystkich szczeblach i dba o ciągłość prac UE.
Każdy kraj po kolei.
Prezydencja w Radzie Unii Europejskiej nie jest wyłaniania w wyborach: sprawuje ją po kolei każde państwo. Oznacza to, że każde państwo członkowskie – duże czy małe – będzie sprawować prezydencję w Radzie. Kadencja przypada co 13 i pół roku.
31 grudnia 2024 r. zakończy się półroczna prezydencja Węgier. 1 stycznia 2025 r. rozpocznie się półroczna prezydencja Polski w Radzie Unii Europejskiej. To drugi raz, kiedy nasz kraj będzie sprawował tę funkcję od czasu członkostwa w UE.
Spotkanie z artystami godzina 18.00, sala kameralna
Wykonawcy:
Cracow Golden Quintet w składzie:
Natalia Jarząbek – flet
Sebastian Aleksandrowicz (gościnnie) – obój
Tomasz Sowa – klarnet
Małgorzata Wygoda – fagot
Konrad Gołda – waltornia
Janusz Ciepliński – prowadzenie koncertu
Program:
Ferenc Farkas – Dawne tańce węgierskie / Early Hungarian Dances
Robert Muczyński – Movements na kwintet dęty op. 16
Wojciech Kilar – Kwintet na instrumenty dęte
Antonin Dvořák – Kwartet smyczkowy op. 96 Amerykański w opracowaniu na kwintet dęty (arr. David Walter)
Pomimo tego, że kameralistyka stanowi w zasadzie margines twórczości Wojciecha Kilara, Kwintet na instrumenty dęte jest bardzo „smakowitą” kompozycją: wykorzystanie barw, jakimi pozwala się bawić pięć aerofonów drewnianych, służy budowaniu frapującej narracji, utrzymanej w stylu neoklasycznym, czyli takim, który łączy elementy muzyki współczesnej i tej z poprzednich epok. Nie brak też w Kwintecie humoru oraz nawiązań do muzyki ludowej.
Movements na kwintet dęty op. 16 Roberta Muczyńskiego został nagrany przez goszczony w Olsztynie zespół – Cracow Golden Quintet – w ramach albumu promującego muzykę polską przeznaczoną na kwintet dęty (Polish Wind Quintets, DUX, 2020). Pomimo polskiego nazwiska i korzeni, Muczyński żył i tworzył w Stanach Zjednoczonych. Z wykształcenia był pianistą i kompozytorem, jednak sporo swoich utworów przeznaczył właśnie na instrumenty dęte. Movements, które usłyszymy na koncercie w Olsztynie, eksplorują potencjał takiej obsady wykonawczej w zupełnie inny sposób, niż w poprzednim utworze: nie doszukamy się tam folkloru, ani archaizmów, ale za to znajdziemy bardzo ciekawe rozwiązania brzmieniowe i fakturalne, acz utrzymane w klasycznej formie części szybka – wolna – szybka.
Kwartet smyczkowy Antonina Dvořáka, nazywany Amerykańskim, to jedyne dzieło w repertuarze tego koncertu, które pierwotnie zostało napisane na inną obsadę, niż kwintet dęty. Dvořák komponował go podczas wakacji w okresie, kiedy piastował stanowisko rektora Nowojorskiego Konserwatorium. Całe dzieło skomponował w zaledwie 16 dni. Badacze doszukują się w tej kompozycji wpływów kultur, z którymi kompozytor mógł mieć do czynieniana Nowym Kontynencie: temat drugiej części utożsamiany często jest z Negro spiritual (pieśni niewolników o charakterze religijnym). Trzeba przyznać, że Kwartet Amerykański, w wersji na kwintet dęty drewniany naprawdę zachwyca. Oprócz tego, że jest on po prostu wspaniale wyważoną kompozycją, to jeszcze doskonała aranżacja Davida Waltera wydobywa z utworu nieco odmienny koloryt, aniżeli wersja oryginalna. Ciepła barwa kwintetu dętego idealnie pasuje do wybranego przez kompozytora języka muzycznego i podkreśla pogodny charakter utworu, na który składają się między innymi dominująca tonacja F-dur oraz obecność skali pentatonicznej.
Wieczór zakończy cykl zatytułowany Dawne tańce węgierskie Ferenca Farkasa. Kompozytor ten przeżył prawie cały XX wiek: urodził się w 1905, a zmarł w 2000 roku. Swoją twórczość kompozytorską podsumował następująco: „Od samego początku byłem zaangażowany we wszystkie obszary muzyki i nigdy nie chciałem tworzyć jedynie małego kącika, w którym panowałaby atmosfera indywidualizmu i wysublimowanego gustu, lecz przeróżne przestrzenie, wielkie i małe, różnorako zagospodarowane, w których przyjemnie się przebywa, w których są otwarte okna”. Panoramiczne spojrzenie na jego twórczość przedstawia obraz wypełniony wieloma gatunkami, a z jego muzyki bije afirmacja życia i twórczości. Zbiór miniatur, którego wysłuchamy, utrzymany jest w nurcie neoklasycznym. Składają się na niego Intrada (wstęp), Lassú (taniec wolny), Lapockás Tánc (w dosł. tłumaczeniu taniec łopatek), Chorea i Ugrós (taniec skoczny). Nie zdziwi zapewne nikogo obecność archaicznych współbrzmień; ubrane są one w zgrabne frazy, te z kolei układają się w lapidarną, odcinkową formę miniatur.
Cracow Golden Quintet
Zespół doceniany zarówno w kraju, jak i na arenie międzynarodowej, czego potwierdzeniem jest szereg nagród: II nagroda i dwie nagrody specjalne w Międzynarodowym Konkursie Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki w Rzeszowie (2019); I nagroda w Rome International Music Competition w ramach Rome Chamber Music Festival (2016); I nagroda w Madrid International Music Competition (2016); I nagroda w International Music Competition w Londynie (2015); I nagroda w Międzynarodowym Przeglądzie Zespołów Kameralnych w Jaworze (2015); I nagroda w International Competition „Davorin Jenko” w Belgradzie (2015).
Cracow Golden Quintet był wielokrotnie zapraszany na międzynarodowe festiwale muzyczne, takie jak: Paderewski Festival w Stanach Zjednoczonych, Alexander Arutiunian International Wind Festival w Armenii, Crusell Music Festival w Finlandii, Międzynarodowy Festiwal Leoša Janáčka w Republice Czeskiej, ISA Festival w Austrii, Międzynarodowy Festiwal „Ogrody Muzyczne” w Warszawie, Międzynarodowy Festiwal „Młodzi Artyści w Krakowie”, Międzynarodowy Przemyski Festiwal „Salezjańskie Lato”; a także do prestiżowych sal koncertowych: Accademia Nazionale di Santa Cecilia w Rzymie, Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, Filharmonii Narodowej w Warszawie, Filharmonii Krakowskiej im. Karola Szymanowskiego, Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego
w Rzeszowie czy Zamku Królewskiego na Wawelu.
Cracow Golden Quintet bierze również udział w prawykonaniach oraz nagraniach utworów z XX i XXI wieku. Zespół współpracuje z wytwórnią DUX, Warner Classics, a także z austriackim ORF. W 2020 roku, nakładem wydawnictwa DUX, ukazała się jego debiutancka płyta z muzyką polską, która została nominowana do nagród Akademii Fonograficznej Fryderyk 2021 w kategorii Album Roku Muzyka Kameralna. Krążek zyskał pochlebne recenzje w kraju i za granicą. W roku 2021 zespół podjął współpracę z pianistą i kompozytorem Aleksandrem Dębiczem. 9 września 2022 roku, nakładem Warner Classics, ukazała się najnowsza płyta pianisty z udziałem kwintetu. Na krążku zatytułowanym Sideways można usłyszeć m.in. Błękitną rapsodię George’a Gershwina w opracowaniu na kwintet dęty i fortepian oraz nowy utwór Aleksandra Dębicza The Portals. W grudniu 2023 roku ukazała się płyta Polish Wind Quintets vol. 2 – drugi krążek w serii promującej muzykę polskich kompozytorów.
(Fot. Anita Wąsik)
Instytucje kultury Warmii i Mazur
Partnerzy artystyczni
Mecenas i sponsorzy