Kwiecień
Jazz w Filharmonii – Piotr Wyleżoł Quartet „I Love Music”
Kwiecień 27, 2025
Kwiecień
Kwiecień 27, 2025
Piotr Wyleżoł – fortepian
Andy Middleton (USA) – saksofon
Michał Barański – kontrabas
Ferenc Nemeth (Hun) – perkusja
Prezentujemy najnowszy autorski album wybitnego pianisty jazzowego i kompozytora.
Płyta „I Love Music” to 12-ty autorski krążek w jego karierze Piotra Wyleżoła. Został nagrany z międzynarodowym kwartetem artysty.
Płyta zawiera 6 nowych kompozycji lidera oraz jego 2 autorskie opracowania standardów jazzowych: „Blame It On My Youth” oraz tytułowego „I Love Music”. Kwartet stanowią muzycy, z którymi Piotr Wyleżoł zna się i współpracuje od wielu lat. Artyści weszli do studia prosto po wspólnej trasie koncertowej. Udało im się wówczas stworzyć kolektyw oddychający niemal jak jeden organizm, intuicyjnie wyczuwający wzajemne intencje i operujący niezwykłą swobodą w eksplorowaniu niemal każdej muzycznej zachcianki.
Mimo, iż to album studyjny, czuć atmosferę „live”. Muzyka brzmi spontanicznie, jakby był to kolejny koncert trasy. Dokładnie takie też było założenie lidera. Stworzyć „the real band”, pozwalający w oparciu o inwencję, kreatywność i kunszt poszczególnych muzyków, ale też zaufanie i podobną wrażliwość uwolnić muzykę od jakichkolwiek barier. Przy okazji powstał swoisty Dream Team – wszyscy członkowie kwartetu to absolutni wirtuozi swoich instrumentów i wybitni jazzmani!
Piotr Wyleżoł – polski pianista jazzowy, kompozytor. Jeden z najbardziej kreatywnych polskich muzyków jazzowych. Od lat należy do czołowych polskich pianistów jazzowych. Swoim albumem „Human Things” wydanym w 2018 roku wpisał się do legendarnej serii wydawniczej „Polish Jazz”!
Po koncercie podczas London Jazz Festival został przez londyński miesięcznik „Blues&Soul” (Emrys Baird) określony jako: „Jeden z najbardziej niezwykłych talentów pianistyki europejskiej”.
Piotr urodził się 6 grudnia 1976 roku. Już jako dziecko zdobywał nagrody na ogólnopolskich konkursach pianistycznych oraz koncertował z repertuarem klasycznym. Został okrzyknięty cudownym dzieckiem, kiedy w wieku 10 I 11 lat grał koncerty fortepianowe Haydna i Beethovena z orkiestrą filharmonii w Rybniku wykonując własne, improwizowane kadencje.
Piotr Wyleżoł do dziś nagrał 12 płyt jako lider i kilkadziesiąt z innymi artystami, wśród których jest wiele albumów nominowanych bądź nagrodzonych Fryderykiem lub jego odpowiednikiem w innych krajach. Regularnie koncertuje na całym świecie z własną muzyką, a także w projektach z wieloma znakomitymi artystami. W trakcie swojej dotychczasowej obecności na profesjonalnej scenie jazzowej miał okazję współpracować z wieloma jej czołowymi postaciami, wśród których znajdziemy nazwiska jak: Gary Bartz, Dayna Stephens, Michał Urbaniak, David Doruzka, Jeff Ballard, Ferenc Nemeth, Billy Hart, Janusz Muniak, Jarosław Śmietana, Ewa Bem, Nigel Kennedy, Dayna Stephens, Stephen Riley, Andy Middleton, Bennie Maupin, Ed Schuller, Urszula Dudziak, Tomasz Szukalski, Tomasz Stańko, Jan Ptaszyn Wróblewski i wielu innych.
Autorskie zespoły prowadzi od początku swojej kariery muzycznej, czyli już od przeszło 25 lat. Wśród wielu autorskich albumów Piotra Wyleżoła trzy zostały nagrane w trio, a ostatnia z nich: „Children’s Episodes“ ukazała się nakładem renomowanej hiszpańskiej wytwórni Fresh Sound, w serii New Talent, w której można znaleźć takie nazwiska, jak Brad Mehldau, Kurt Rosenwinkel czy Chris Cheek. Warto nadmienić, że Piotr Wyleżoł jest pierwszym Polakiem, który dostał się do tego zaszczytnego grona. Wspomniany album został nominowany do nagrody Fryderyk w kategorii Najlepszy Album Jazzowy Roku. Jednakże już po pierwszej, debiutanckiej płycie „Yearning“, wydanej w Polsce i Japonii, nagranej jeszcze podczas studiów na Wydziale Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach, krytycy nie szczędzili ciepłych słów:
„To jeden z najciekawszych debiutanckich albumów. Trio złożone z młodych polskich muzyków zbudowało nastrój godny największych osiągnięć w swym gatunku” (European Jazz Magazine „Jazz Forum”).
„Czapki z głów“– zatytułował swój artykuł jeden z niemieckich dzienników relacjonując występ promujący pierwszy album tria Piotra Wyleżoła w Dusseldorfie.
Andy Middleton (USA) – amerykański saksofonista, kompozytor, profesor Vienna Music Univercity. Jest z pewnością jednym z najwybitniejszych saksofonistów i kompozytorów jazzowych żyjących obecnie w Europie. Występował i nagrywał z takimi artystami jak Ralph Towner, Kenny Wheeler, David Holland Billy Hart, Maria Schneider, Richie Beirach, Renee Rosnes, Randy Brecker, BobMintzer, Lionel Hampton, Joey Calderazzo, John Abercrombie, Steve Rodby, Scott Colley, Adam Nussbaum, Piotr Wyleżoł, Piotr Wojtasik.
David Liebman: „Andy Middleton reprezentuje to, co najlepsze w nowej generacji muzyków jazzowych”.
Michael Brecker: „Oto saksofonista, który ma odwagę podążać za własnym głosem. Improwizacja i kompozycja w najlepszej formie – naprawdę niesamowite!”
Michał Barański – kontrabasista i gitarzysta basowy. Bez wątpienia jeden z najwybitniejszych i najbardziej rozchwytywanych basistów w Polsce. Urodził się w 1984 roku. Jest absolwentem Wydziału Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach. Już jako czternastolatek został zauważony na warsztatach muzycznych przez amerykańskiego klarnecistę Brada Terry. Wraz z pianistą Mateuszem Kołakowskim i perkusistą Tomaszem Torresem weszli w skład kwartetu Terry’ego, wielokrotnie koncertując w USA i zdobywając szlify u źródeł jazzu.
Jest laureatem nagrody Grand Prix, którą otrzymał na 40. festiwalu Jazz Nad Odrą w kategorii zespołowej. Aniołek Jazzowy na Bielskiej Zadymce Jazzowej przypadł mu w 2005 roku. Otrzymał też główną nagrodę Swingujący Kruk na III Hot Jazz Spring w Częstochowie. Wraz z zespołem Triology (Mateusz Kołakowski – fortepian, Tomasz Torres – perkusja) zajął IV miejsce na Międzynarodowym Konkursie Zespołów Jazzowych Jazz Hoeliaart w Belgii.
Od lat współpracuje z całą czołówką polskiej sceny jazzowej, a także artystami światowego formatu jak Bennie Moapin, Dan Tepfer i wielu innych.
Po nagraniu autorskiego albumu „Masovian Mantra” został laureatem nagrody Fryderyka w kategoriach: najlepszy album jazzowy roku oraz muzyk roku!
Ferenc Nemeth – mieszkający w Nowym Jorku światowej sławy perkusista. Wielokrotny laureat nagrody Grammy, który nieustannie przesuwa granice jazzowej gry na perkusji i kompozycji. W 2020 roku zdobył prestiżową nagrodę Independent Music Award w kategorii Album Jazzowy za swój najnowszy album „FREEDOM”. Hiszpański Festiwal Jazz’y Mas Heineken przyznał mu tytuł Najlepszego Perkusisty na świecie! Współpracował z wieloma artystami z całego świata. Gdyby wymienić tylko wybranych będących laureatami nagrody GRAMMY, znajdą się wśród nich: Herbie Hancock, Wayne Shorter, John Patitucci, Dave Samuels, Mark Turner, Hal Crook, Terence Blanchard, John Clayton, Jimmy Heath, The Henry Mancini Orchestra, Gilad Hekselman, Dhafer Youssef i wielu innych.
Instytucje kultury Warmii i Mazur
Partnerzy artystyczni
Mecenas i sponsorzy