Repertuar

16 lipca 2021

piątek

godz. 19:00

sala koncertowa Filharmonii

kup bilet

Muzyka kompozytorów z Warmii i Mazur w opracowaniu na puzon

Rafał Krauze – puzon

Liliana Przyborowska – fortepian

Amelior Quartet, w składzie:

Anna Podulka – skrzypce I

Karolina Chlipała-Dobosz – skrzypce II

Wojciech Witek – altówka

Jacek Francuz – wiolonczela

 

Program:

Feliks Nowowiejski: Pieśń Miłosna op. 26 nr 5, Kołysanka op. 59 nr 1, Zwiastowanie op. 54 nr 3, Sikoreczka Świergoli, Pamiętasz Janku op. 16 nr 2

Karol Szymanowski: Zarzyj ze kuniu

Ignacy Paderewski: Dans La Foret

Stanisław Niewiadomski: Dzwony

Stanisław Moniuszko: Tren Dziesiąty, Zosia

Tomasz Szymuś Tango z wariacjami na kwartet smyczkowy i puzon (prawykonanie)

Edward Grieg – Kwartet smyczkowy g-moll op. 27 nr 1

 

Koncert pod Honorowym Patronatem Marszałka
Województwa Warmińsko-Mazurskiego

 

 

W roku 2020 Rafał Krauze otrzymał Stypendium Artystyczne Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustawa Marka Brzezina na realizacje projektu pt.: „Popularyzacja muzyki Feliksa Nowowiejskiego, a w szczególności jego wybranych Pieśni, uczczenie pamięci kompozytora z Barczewa w 75 rocznicę jego śmierci. Nagranie i wydanie płyty m.in. z Pieśniami kompozytora”.

Profesjonalnych transkrypcji pieśni na puzon z fortepianem dokonała kompozytorka, adiunkt Akademii Muzycznej w Poznaniu dr Ewa Fabiańska-Jelińska. Dopełnieniem materiału na album Rafała Krauze będą także inne wybrane pieśni kompozytorów polskich takich jak: Karol Szymanowski, Ignacy Jan Paderewski czy Stanisław Moniuszko. Podczas pracy nad wyborem repertuaru na płytę zrodził się pomysł aby zaprosić do współpracy kompozytora i aranżera doskonale znanego dr Tomasza Szymusia. Pochodzący z Bartoszyc artysta jest autorem utworu skomponowanego specjalnie dla Rafała Krauze z myślą o powstającym albumie puzonisty. Tango z wariacjami na puzon i kwartet smyczkowy powstało w maju 2021 roku. Do nagrań puzonista zaprosił znakomitych kameralistów Amelior Quartet, kwartet smyczkowy złożony z najznakomitszych muzyków młodego pokolenia. Zespół powstał w Niemczech w Hanowerze, jego członkowie to absolwenci Guildhall School of Music and Drama w Londynie czy Hochschule fur Musik und Theater w Hanowerze. Artyści współpracują z takimi orkiestrami jak np. Sinfonia Varsovia, Orkiestra Akademii Beethovenowskiej. Dokładnie 16 lipca w Sali Koncertowej Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej odbędzie się jego światowe prawykonanie!

Serdecznie zapraszam, Rafał Krauze.

 

 

Amelior Quartet

Amelior Quartet to młody, bardzo utalentowany kwartet smyczkowy, który powstał w 2014 roku w Hanowerze i bardzo szybko zdobył uznanie wśród publiczności. W jego skład wchodzą absolwenci polskich i zagranicznych studiów muzycznych, dla których głównym celem jest nieustający rozwój ich artystycznych osobowości. Nazwa zespołu pochodzi od francuskiego słowa „ameliore”, co oznacza udoskonalanie.

Kwartet regularnie występuje w salach koncertowych w Niemczech: Berlin, Hamburg, Hanower, Heidelberg, Bargteheide, Frenswegen, Wülferode, Bad Pyrmont, Wennigsen, Salzgitter oraz w Polsce dając recital podczas Festiwalu Muzyki Klasycznej w Solcu nad Wisłą oraz Vitis Music Sfera Festival w Janowicach.

Muzycy brali udział w kursach mistrzowskiej interpretacji, m.in. w 14. Internationale Kammermusikkurs Hans Eisler w Berlinie oraz 39.Internationale Sommerakademie fur Kammermusik Niedersachsen we Frenswegen, gdzie pracowali z najwybitniejszymi profesorami kameralistyki: Eberhard Feltz, Rainer Schmidt, Oliver Wille, Stefan Metz, Andras Keller oraz Michael Volger.

W latach 2014-2015 kwartet dokonał dwóch nagrań płytowych z dziełami Bela Bartoka oraz Josepha Haydna podczas festiwali kameralnych organizowanych przez uczelnię muzyczną w Hanowerze. Zespół wystąpił również na festiwalu kameralnym „Salon Konzerte von jungen internationalen Ensembles” na zaproszenie Chopin – Gesselschaft Hannover oraz na koncercie wprowadzającym do Festiwalu Heidelberger Frühling, którego został stypendystą w 2015 roku. Dzięki uzyskanemu stypendium zespół został wybrany do udziału w Festiwalu Heidelberger Frühling w 2016 roku jako zespół towarzyszący w klasie Thomasa Quasthoffa  i Thomasa Hampsona podczas Lied Akademie.

W tym samym roku Amelior Quartet nagrał I Kwartet Giovanni Battista Viottiego, jako płytę CD dodaną do biografii kompozytora autorstwa Prof. Urlike Brenning.

W 2017 roku kwartet ukończył prestiżowe studia kameralne w Hochschule für Musik, Theater und Medien w Hanowerze w klasie profesora Olivera Wille – Kuss Quartett.

 

 

Rafał Krauze

Urodził się w 1989 roku w Toruniu. W 2002 roku rozpoczął przygodę z muzyką w klasie prof. Kazimierza Kmiecia. Toruńską Szkołę Muzyczną II Stopnia im. Karola Szymanowskiego ukończył w 2008 roku z wynikiem celującym w klasie puzonu mgr Grzegorza Radziejewskiego.
W 2014 roku ukończył Wydział Instrumentalny Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie puzonu dr hab. Zdzisława Stolarczyka (dyplom z wyróżnieniem).

Swoje umiejętności doskonalił na kursach mistrzowskich i warsztatach prowadzonych przez najlepszych puzonistów i pedagogów, takich jak: Elliot Chasanov, Christian Lindberg, Jonas Bylund, Carsten Svanberg, Robert Kozanek, Jonatan Lombardo, Oystein Baadsvick, Maciej Pietraszko, Simon Wills, Dan Jenkins.
Występował już jako solista wraz z Toruńską Orkiestrą Symfoniczną, Filharmonią Warmińsko-Mazurską im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie, wykonując znane pozycje literatury puzonowej: Concertino Es-dur – Ferdinanda Davida, Koncert f-moll – Georga Friderica Haendla, Concertino – Larsa-Erika Larssona, Koncert na puzon – Nino Roty.

Jako muzyk orkiestrowy koncertował w kraju i za granicą ze znakomitymi orkiestrami jak np: Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, Nottingham Symphony Orchestra Orkiestra Akademii Beethovenowskiej, Sinfonietta Cracovia, Orkiestra Kameralna Miasta Tychy AUKSO, Polska Orkiestra Radiowa, Filharmonią Krakowską, Polską Filharmonią Bałtycką, Krakowska Opera Kameralna, Toruńska Orkiestra Symfoniczna, Filharmonia Podkarpacka w Rzeszowie, I, CULTURE Orchestra, PAN European Philharmonia.
Grał pod batutą światowej sławy dyrygentów jak np: Tan Dun, Sir Neville Marriner, Ludwig Wicki, Colin Metters, Ernst van Tiel, Peter Tiboris, Kirill Karabits, Antoni Wit, Jerzy Maksymiuk, Krzysztof Penderecki, Gabriel Chmura, Kazimierz Kord, Michał Nesterowicz.

Jest laureatem i finalista wielu konkursów muzycznych. Do najważniejszych należą: 
– II miejsce na VI Międzynarodowym Festiwalu Instrumentów Dętych Blaszanych Mielec 2007 
– wyróżnienie na XXXIII Konkursie Młodego Muzyka w Szczecinku 2008
– wyróżnienie na II Ogólnopolskim Konkursie Instrumentów Dętych Blaszanych im. Ludwika Lutaka 
– I nagroda na IV Regionalnym Festiwalu Sonat dla Instrumentów Dętych 
– I nagroda na V Regionalnym Festiwalu Sonat dla Instrumentów Dętych 
– Finalista na V Ogólnopolskim Festiwalu Puzonowym w Warszawie 2009
– II miejsce na VII Ogólnopolskim Konkursie Instrumentów Dętych Etiuda 2009
– Nagroda specjalna za wyróżniającą się interpretację utworu obowiązkowego, Etiuda 2009
– III Nagroda na II Ogólnopolskim Konkursie Instrumentów Dętych Blaszanych w Katowicach 2010 
– II Nagroda na VIII International Interpretative Brasswind Instruments Competition, Brno 2011 (Czechy)                                                                                                                                          

Rafał Krauze na stałe współpracuje także z toruńską kompozytorką Magdaleną Cynk. Prawykonywał jej następujące utwory:

Planetoida 14382 „Woszczyk” na puzon i werbel (2005) 3’, Piwnice 2005
-Planetoida 1572 „Posnania” na puzon i bongosy (2005) 3’, Bydgoszcz 2005.
-Planetoida 2006 „Polonskaya” na dwa puzony i talerze (2006) 4’, Inowrocław 2006
-Planetoida 11755 „Paczyński” na puzon i kotły (2007) 4’, Toruń 5 grudnia 2007.
W październiku 2010 roku dokonał także nagrań owych utworów w Akademii Muzycznej
im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy.

W roku 2007 został wyróżniony nagrodą Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki. W latach 2007-2008 i 2011-2012 był czterokrotnym stypendystą Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego. W roku 2021 otrzymał Stypendium Artystyczne Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
W roku 2011 nawiązał roczną współpracę z Filharmonią Podkarpacka im. Artura Malawskiego w Rzeszowie.

W  2011 oraz 2014 roku był muzykiem I, CULTURE  Orchestra międzynarodowej orkiestry, będącej oficjalną orkiestrą Polskiej Prezydencji w Unii Europejskiej i oficjalną wizytówką kulturalną krajów Partnerstwa Wschodniego. W ramach licznych warsztatów orkiestrowych  kształcił się u takich muzyków jak: Rod Franks (London Symphony Orchestra, Royal Colege of Music), Simon Wills (Guildhall School of Music), Dan Jenkins (BBC Symphony Orchestra), Jeffrey Bryant (Royal Colege of Music London), Alistair Mackie (Philharmonia Orchestra, London). Wraz z I, CULTURE Orchestra i innymi orkiestrami symfonicznymi występował w takich salach koncertowych jak: Filharmonia Berlińska, Teatro di Real w Madrycie, Royal Festival Hall, Opera Narodowa w Kijowie, Filharmonia Monachijska, Filharmonia w Koln, Edynburg Usher Hall, Kassel Stadthalle. Występował na prestiżowych festiwalach: Edinburgh International Festival, La Roque d’Antheron, Al Bustan Festival. Rafał Krauze na stałe współpracuje także z międzynarodową orkiestrą  Pan European Philharmonia, z którą w lutym 2013 roku występował w charakterze pierwszego puzonisty na m. in. na międzynarodowym festiwalu „Al Bustan” w Bejrucie (Liban).

W  sierpniu 2013 roku został zatrudniony w  Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie na stanowisku muzyka solisty. Wraz z orkiestrą Filharmonii daje rocznie ok. 70 koncertów. Oprócz działalności w charakterze instrumentalisty rok później rozpoczął swoją przygodę z dyrygenturą i prowadzeniem orkiestr. We wrześniu 2014 roku Rafał Krauze został dyrygentem-kapelmistrzem Młodzieżowej Orkiestry Dętej działającej przy Zespole Szkół im. Bohaterów Września 1939 roku w IŁAWIE.  W roku 2016 rozpoczął prowadzenie klasy puzonu w Państwowej Szkole Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Olsztynie.
Wraz ze wspomnianą Młodzieżową Orkiestrą Dętą  z Iławy poprowadził i zadyrygował ponad 50 koncertów w kraju i za granicą. Z zespołem tym związany był do 2018 roku. Nagrodzony został za całokształt działalności przez Starostę Iławskiego (styczeń 2018).  Ważnym etapem w karierze dyrygenckiej Rafała Krauze było w roku 2017 objęcie stanowiska dyrygenta Akademickiej Orkiestry Dętej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Jako dyrygent, manager, a także instruktor instrumentów dętych blaszanych prowadzi do dnia dzisiejszego wzmożoną działalność koncertową (ok. 20 koncertów rocznie) w Polsce i poza granicami naszego kraju.

kontakt

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij