Kontrast:

Koncert Schrödingera

Koncert Schrödingera – niezwykłe wydarzenie, którego program wybieracie Państwo sami, a w dodatku pozostaje nieznany do momentu początku koncertu!

Przełamując konwencjonalny format koncertów w Filharmonii, zapraszamy Państwa do nowego doświadczenia. Udostępniamy Państwu ankietę, w której możecie Państwo zagłosować na utwór, który chcecie usłyszeć. Dzieła podzieliliśmy na cztery sekcje: dzieła symfoniczne, koncerty i dzieła z instrumentem solowym, dzieła oratoryjne i opery. Ankietę można wypełnić,  klikając tutaj lub skanując kod QR znajdujący się pod tekstem.

 

Skąd nazwa koncertu?

Erwin Schrödinger  był austriackim fizykiem teoretykiem, jednym z twórców mechaniki kwantowej, a także noblistą. Stworzył on teorię, która wyjaśnia, w jaki sposób zachowują się maleńkie twory, takie jak atomy czy elektrony. Często jest ona przedstawiana za pomocą następującego obrazu: w pudełku ze specjalnym narzędziem znajduje się kot. W tym samym momencie jest on żywy i martwy, ponieważ jego los zależy od tego, który z tych dwóch stanów zostanie zaobserwowany. 

Postanowiliśmy zaaplikować tę teorię na potrzeby serii koncertów. Proszę się nie martwić – nie umieścimy żadnych muzyków, a tym bardziej melomanów, w skrzynkach z niebezpiecznymi urządzeniami. Natomiast będzie to dotyczyć wykonania (bądź nie) utworów. Państwa wybór danego dzieła utworzy dwie możliwości istniejące jednocześnie: powołane do dźwiękowego życia albo skazane na muzyczny niebytJedyną możliwością sprawdzenia, który z tych scenariuszy się zmaterializował, jest uczestnictwo w koncercie.