Luty
Wernisaż wystawy pt. Marzę i oddycham
Luty 09, 2024
Luty
Luty 09, 2024
Jubileusz 40-lecia pracy artystycznej Elżbiety Bonieckiej-Milowicz
W dniu 9 lutego 2024 roku o godz. 17.30 w FillARTMonia, Galerii Sztuki Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii w Olsztynie, będziemy mieli przyjemność gościć wyjątkową wystawę artystyczną malarstwa Elżbiety Bonieckiej-Milowicz. Artystka, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, zasłynęła nie tylko w kraju, ale także za granicą, dzięki swojej niezwykłej wrażliwości i zdolności oddawania tajemnicy magii natury na płótnie.
Elżbieta Boniecka-Milowicz, z wykształceniem architekta, zadebiutowała artystycznie w 1982 roku, a od tamtej pory nieprzerwanie rozwija swoje zainteresowania i marzenia plastyczne. Na wystawie w FillARTMonii prezentowane są jej prace, w których zastosowano różnorodne techniki rysunkowe i malarskie. Charakteryzują się one głęboką obserwacją studyjną oraz poszukiwaniem związków między przedmiotami a interpretowaną naturą.
Artystka posługuje się mistrzowsko ołówkową techniką, a jej prace emanują ostrymi kolorami, agresywnymi plamami i konturami. W jej niezwykłym świecie obrazów nawet najzwyklejsze fragmenty rzeczywistości stają się fascynujące, zmuszając widza do głębszych przemyśleń nad istotą tego, co uchodziłoby za pospolite. Boniecka-Milowicz subtelnie i po mistrzowsku łączy naturę z człowiekiem, ukazując skłonności i pragnienia ludzkie.
Wystawa to podróż przez świat artystki, pełen harmonii, proporcji barw i dźwięków, które składają się na subiektywne odczucia artystki. Prace Elżbiety Bonieckiej-Milowicz emanują urokiem i subtelnością, przyciągając uwagę zarówno widzów w kraju, jak i za granicą. Jej dzieła nie tylko zdobią kolekcje państwowe i prywatne, ale również przynoszą sławę regionowi i krajowi.
Warto podkreślić, że Elżbieta Boniecka-Milowicz nie ogranicza się jedynie do malarskich pejzaży czy portretów. Jej prace zawierają także elementy krytyki społecznej, mentalnej i politycznej, co dodaje im głębi i wielowymiarowości. Artystka jest również zaangażowana w życie kulturalno-artystyczne regionu, co potwierdzają jej działania, takie jak tworzenie oprawy plastycznej cyklicznego Forum Kultury czy udział w projektach architektonicznych.
Elżbieta Boniecka-Milowicz, laureatka wielu nagród, w tym Medalu Zasłużonego dla Kultury Polskiej, jest artystką, która nie tylko zmienia to, co dotyka, w dzieło sztuki, ale także inspiruje do głębszego spojrzenia na świat i życie. Jej prace to hołd oddany pięknu natury i jednocześnie wyraz artystycznego manifestu, który przemawia do zmysłów i umysłów odbiorców.
Elżbieta Boniecka-Milowicz
Moje credo
Czerń i biel, walory szarości
Kolor.
Uważna kreska.
Miękko, chwilami drapieżnie.
Różnie. Człowiek.
Nie na niby.
Z serca.
Urodziłam się w Gdańsku. Nieco obserwacji życia i studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (obecnie ASP )w Gdańsku spowodowały, że nauczyłam się tworzyć, realizuję swoje zainteresowania i marzenia. Dyplom uzyskałam w 1982 roku na Wydziale Architektury Wnętrz i Wzornictwa Przemysłowego. Malarstwa uczyłam się w pracowni, pod kierunkiem znakomitego mistrza prof. Kiejstuta Bereźnickiego. Projektuję wnętrza, maluję i rysuję. Mieszam ze sobą różne techniki. Maluję obrazy olejne, akrylowe na płótnie, płytach, rysuję ołówkiem, piórkiem, maluję akwarele, wykonuję pastele. Tematy, które poruszam dotyczą wszystkiego co nas otacza i integralnie łączy się z naturą. Brałam udział w wielu wystawach polskich i zagranicznych (Kanada, Francja, Anglia, Azory – Portugalia, Niemcy, Szwecja, Włochy, Chorwacja, Dania)”. Obecnie mieszkam i działam artystycznie w Olsztynie. W 2003 r. związałam się z grupą artystyczną ,,Try’kot” oraz „,Eu Art. Museum”, a od 2005 r. z artystycznym warmińsko-mazurskim Stowarzyszeniem „Areszt Sztuki”. Tworzyłam oprawę plastyczną cyklicznego Forum Kultury,,…są solą tej ziemi „. Forum organizowane przez Wojewodę Województwa Warmińsko- Mazurskiego, obecnie przejęte przez Marszałka i z sukcesem kontynuowane. W 2013 r. byłam pomysłodawcą i koordynatorem realizacji makiety starówki olsztyńskiej, odlanej z brązu, która stanęła na Rynku Starego Miasta w Olsztynie. W latach 2007-2013r. jako architekt wnętrz, brałam udział w realizacji programu Operacyjnego Rozwoju Polski Wschodniej, przy tworzeniu kompleksów naukowo-dydaktycznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. W 2008 r. za działalność artystyczną, otrzymałam nagrodę Prezydenta Miasta Olsztyna. W 2012 r. otrzymałam medal – zasłużony dla Kultury Polskiej, od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz w 2016 Nagrodę Marszałka Warmińsko-Mazurskiego. Chciałabym stworzyć jeszcze wiele dzieł, które zachwycą odbiorców, zainteresowanych sztuką plastyczną.
Instytucje kultury Warmii i Mazur
Partnerzy artystyczni
Mecenas i sponsorzy