Styczeń
Jazz w Filharmonii – Filip Wojciechowski Quartet „View”
Styczeń 28, 2024
Styczeń
Styczeń 28, 2024
Filip Wojciechowski – fortepian, kompozycje, aranżacje
Paweł Pańta – kontrabas
Marcin Kajper – saksofon tenorowy i sopranowy
Cezary Konrad – perkusja
Andrzej Pawlik – prowadzenie
Koncert promujący płytę „View”
Filip Wojciechowski jest jednym z niewielu pianistów, którzy w swojej karierze łączą jazz i muzykę klasyczną. Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie fortepianu prof. Bronisławy Kawalla.
Artysta zdobył wiele nagród na konkursach pianistycznych m.in.: w Paryżu III nagroda na Konkursie im. Claude Kahna, w Darmstad nagroda za najlepsze wykonanie Nokturnu F. Chopina na Europejskim Konkursie Chopinowskim.
Pianista był laureatem Ogólnopolskich Przesłuchań do XIII Międzynarodowego Konkursu im. F. Chopina w Warszawie, gdzie otrzymał nagrodę pozaregulaminową na XIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. F. Chopina. Występował z recitalami na całym świecie i w tak renomowanych salach, jak: Filharmonia Berlińska, Opera House w Monte Carlo,Tokyo International Forum. Jako solista występował pod batutą takich dyrygentów jak m.in.: Cord Garben, Tadeusz Wojciechowski, Łukasz Borowicz, Szymona Kawalla, Bohdan Jarmołowicz, Michał Klauza. Artystyczna działalność pianisty została również uhonorowana nagrodami w postaci stypendiów: Ministerstwa Kultury i Sztuki, Towarzystwa im. F. Chopina w Warszawie, firmy Yamaha, ”Medalem Młodej Sztuki” w Poznaniu. W swoim dorobku artystycznym posiada liczne nagrania dokonane dla Polskiego Radia,wytworni płytowych m.in. japońskiej „Denon” oraz polskiej „Dux”.
Artysta jest również uznanym pianistą jazzowym. Swoje pierwsze znaczące sukcesy odnosił w zespole Central Heating Trio z, którym zdobył wiele nagród na konkursach jazzowych w kraju i za granicą m.in. I miejsce na festiwalu Jazz Juniors w Krakowie, Klucz Do Kariery podczas Pomorskiej Jesieni Jazzowej.
Zespół był także finalistą IX European Jazz Competition w Leverkusen jak i konkursu jazzowego w Hoeilart w Belgii, gdzie zdobył nagrodę specjalną. Pianista występował ze Zbigniewem Namysłowskim, Davidem Friedmanem, Garym Guthmanem, Richardem Galliano oraz Krzesimirem Dębskim.
W roku 2000 powstało „Filip Wojciechowski Trio”, które obok lidera tworzą: Paweł Pańta i Cezary Konrad. Trio dokonało nagrania wielu płyt m.in. dla polskiej wytwórni Dux „Romantic meets jazz” z jazzowymi transkrypcjami utworów muzyki klasycznej w aranżacjach lidera i gościnnym udziałem Roberta Majewskiego na trąbce. Z okazji obchodów roku chopinowskiego ukazała się kolejna płyta Filip Wojciechowski Trio „Chopin” wydana przez Polskie Radio z jazzowymi transkrypcjami utworów Chopina w aranżacjach lidera.
Polskie Radio SA. i Licomp Empik Multimedia wydało również autorską płytę Filip Wojciechowski „Moments”. Z towarzyszeniem Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica pod dyrekcją Bohdana Jarmołowicza trio dokonało nagrania dwóch płyt pod tytułem „Inny Chopin” oraz płyty „Impresje” na orkiestrę i kwartet jazzowy z udziałem Henryka Miśkiewicza. W roku 2022 ukazała się najnowsza autorska płyta Filipa Wojciechowskiego „View” z udziałem światowej sławy saksofonisty amerykańskiego Boba Mintzera oraz gości specjalnych: Anny Marii Jopek, Garego Guthmana i Oskara Wojciechowskiego.
<<Płyta „View” oczarowuje na kilku płaszczyznach. Po pierwsze jazz i muzyka klasyczna splatają się w jeden, osobisty przekaz. Gra Wojciechowskiego koronkowo precyzyjna harmonicznie i rytmicznie. Jest bardzo liryczna, a chwilę potem dynamiczna. Filip operuje ciepłym brzmieniem instrumentu, pięknie także akompaniuje solistom.
Drugim elementem tego oczarowania są jego kompozycje – dojrzałe, bogate i niebanalne, nieco eklektyczne, jak utwór tytułowy, ale też stricte jazzowe, jak Something Traditional. Znajdziemy na niej melodyjno-romantyczny Miles Apart, nostalgiczny Evanescence z pięknym, choć skromnym udziałem Anny Marii Jopek, a także chwytliwy smooth-jazz Easy Going z udziałem brata kompozytora – Oskara na gitarze. No i wreszcie mamy porywający Blues for Bob Mintzer.
Kolejnym elementem oczarowania jest gra pozostałych muzyków. Zacznę od wirtuoza perkusji, jakim jest Czarek Konrad – jego wyobraźnia polirytmiczna oraz wrażliwość na subtelności brzmienia instrumentu nie mają sobie równych. Gra Czarka sprawia, że kompozycje oraz gra zespołu nabierają niezwykłego blasku, nawet w najbardziej skomplikowanych momentach improwizacji jest przejrzystość rytmiczna. Równie wartościowym muzykiem jest tutaj basista Paweł Pańta, który który wzorowo gra akompaniament, ale przede wszystkim niemal w każdym utworze dogrywa skomplikowane partie melodii i fascynuje solówkami w wysokim rejestrze instrumentu. Ciekawym uzupełnieniem tria są soliści – liryczny, doskonale wpasowany w muzykę Wojciechowskiego Bob Mintzer czy nieoceniony trębacz Gary Guthman.>>
Piotr Rodowicz, Jazz Forum
Instytucje kultury Warmii i Mazur
Partnerzy artystyczni
Mecenas i sponsorzy