Kontrast:

Kwiecień

10

Koncert Państwowego Chóru Armenii Hover

Kwiecień 10, 2025

19:00
sala koncertowa Filharmonii

Wykonawcy:

  • Państwowy Chór Kameralny Hover
  • Mary Sharbatyan – fortepian
  • Sona Hovhannisyan – dyrygent

Program:

  • Credo (The Apostolic Creed)
  • Mkhitar Ayrivanetsi – KomitasMy Heart Is Trembling / Moje serce drży
  • Tigran Mansuryan – Three Proverbs / Trzy przysłowia
  • Yervand YerkanyanThe Disappearance / Zniknięcie
  • Arzas Voskanyan – If we were to die…but we ought to live now! / Gdybyśmy mieli umierać… ale teraz powinniśmy żyć!
  • Komitas – You are like a chinar tree / Jesteś jak drzewo chinowe
  • Edgar Hovhannisyan – I have a house over the sea / Mam dom nad samym morzem

***

  • Krzysztof Penderecki – Agnus Dei (fragment Missa Brevis)
  • Jaakko Mäntyjärvi – XXII Motet  Mein Gott, Mein Gott, warum hast du mich verlassen? / Boże mój, Boże mój, czemuś mnie opuścił?
  • Anna Azizyan – Cztery fragmenty z  spektaklu teatralno-chóralnego The Parallel / Paralela
  • Vache Sharafyan – Fragment z części pierwszej spektaklu teatralno-chóralnego Amazingly Pure and Simple Things / Niezwykle czyste i proste rzeczy

Muzyka ormiańska nie rozbrzmiewa często w polskich salach koncertowych. Ta – wydawałoby się – odległa kultura muzyczna jest jednak zdecydowanie warta poznania. Udowodni to Państwowy Chór Kameralny Hover, który stanowi wizytówkę Armenii w zachodnim świecie muzycznym.
Repertuar zaprezentowany w Olsztynie będzie się składał przede wszystkim ze współczesnej muzyki ormiańskiej. Usłyszymy dzieła Komitasa Wardapeta, Tigrana Mansuryana, Vache Sharafyana, Yervanda Yerkanyana, Anny Azizyan, Arzasa Voskanyana i Edgara Hovhannisyana. Zespół wykona również kompozycję fińskiego twórcy Jaakko Mäntyjärviego, a także – jako ukłon w stronę gospodarzy – utwór Krzysztofa Pendereckiego.
W programie znalazły się utwory o tematyce sakralnej, będące współczesnymi interpretacjami fragmentów biblijnych. Kompozycje opowiadać będą o pasji życia, niespełnionej miłości i przemijaniu. Sporą część repertuaru wypełni twórczość Komitasa – pieśniarza i duchowego ojca Ormian, żyjącego na przełomie XIX i XX wieku. Jego utwory, które usłyszymy w wykonaniu chóru, to zarówno opracowania słów Chrystusa, jak i muzyczne wyrazy duchowego zachwytu.
Podczas koncertu zabrzmi także
Agnus Dei z Missa Brevis Krzysztofa Pendereckiego. Jak wspominają członkowie Hover:

„Penderecki to postać zajmująca wyjątkowe miejsce w twórczym życiu chóru. We współpracy z Krakowskim Chórem Kameralnym wykonywaliśmy jego monumentalne Te Deum w Krakowie, a w Nowym Jorku i Cannes dokonaliśmy prawykonania jego Psalmu poświęconego Armenii. W repertuarze mamy niemal wszystkie jego dzieła chóralne a cappella, w tym Eclogę. Na zaproszenie Pendereckiego braliśmy udział w Festiwalu Beethovenowskim, a także byliśmy wielokrotnie goszczeni przez samego wielkiego kompozytora przy innych okazjach.”

Program koncertu dopełnią fragmenty chóralno-teatralnego spektaklu Paralela, autorstwa współczesnej kompozytorki Anny Azizyan. Zespół Hover wykona cztery fragmenty z tego dzieła: pierwszy odnosi się do mitu o wędrującym Odyseuszu, drugi to muzyczny portret Króla, który nie potrafi znieść nieposłuszeństwa – nawet ze strony gwiazd – z Małego Księcia Antoine’a de Saint-Exupéry’ego. Trzeci ustęp słuchaczy na herbaciane spotkanie w Krainie Czarów, znanej z powieści Lewisa Carrolla. W z kolei ostatnim powrócimy do świata Małego Księcia, gdzie spotkamy jego przyjaciela, Lisa, chowającego się wśród gałęzi jabłoni.
Cały koncert zakończy utwór skomponowany specjalnie z okazji 30-lecia istnienia Chóru HoverNiezwykle czyste i proste rzeczy Vache Sharafyana.

Hover State Chamber Choir (Armenia)

Chór Kameralny Hover to kreatywny zespół, którego główną częścią działalności jest prezentacja szerokiego spektrum muzyki współczesnej. W każdym okresie swojej działalności zespół uprawiał muzykę przypisywanego do nurtu akademickiego, jak i progresywnego: w jego repertuarze znajdują się zarówno utwory a capella, jak również gatunki synkretyczne łączące różne formy sztuki.
Chór kontynuował swoją twórczą działalność bez wsparcia finansowego przez 17 lat. W 2009 roku uzyskał status Państwowego Chóru Kameralnego. Zespół występuje obecnie w składzie mieszanym, jak i w obsadach jednopłciowych (męskiej i żeńskiej). Żeńska obsada ma osobną nazwę – „Le” (dyrygentką jest Narine Voskanyan).
Chór występował z koncertami we Włoszech, Francji, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Austrii, Rosji, Polsce, Tajwanie, Belgii, Estonii, Litwie, USA, Libanie, Szwajcarii i Słowenii. Chór występował w prestiżowych salach koncertowych i na scenach Teatro  Dal Verme (Włochy), Тhéâtre Nanterre-Amandiers, Cité de la Musique, Le Quartz (Francja), Strathmore Hall, Carnegie Hall, Lincoln Center – Alice Tully Hall (USA), Teatr Narodowy i Sala Koncertowa w Tajpej (Tajwan), Państwowe Muzeum Ermitażu (Rosja) i inne. Chór zainicjował różne spektakle chóralno-teatralne, duże projekty wokalno-symfoniczne, operowe i kameralne, a także projekty eksperymentalne. Zespół występował z wieloma wybitnymi muzykami i kompozytorami, m.in. z G. Kremere, A. Mustonenem, R. Shervenikasem, D. Geringasem, J. Nelsonem, M. Klauzą, B. Kutavičiusem, L. Shambadalem, F. Helgathem, A. Bocellim, T. Gurtu.
Hover na stałe współpracuje z Ormiańską Narodową Orkiestrą Filharmoniczną (ANPO), Narodową Orkiestrą Kameralną Armenii (NCOA), zespołami i festiwalami: Perspektywy Erewania, Złota Morela, Komitas, a także z wieloma innymi orkiestrami, chórami i festiwalami w Armenii.
Hover brał udział w nagrywaniu ścieżek dźwiękowych do wielu filmów, w tym „Ararat”, (reżyseria A. Egoyan), „La Masseria delle Allodole” ( tłum. Farma skowronków – reżyseria bracia Taviani) „Namus” (odrestaurowana wersja studia Arte), „Tevanik” (reżyser J. Avetisyan), „The Promise” (reżyser T. George), a także w aranżacji muzycznej spektaklu „Pepo” (muzyka V. Sharafyan). Ponadto Chór nagrał 7 płyt CD.
Założycielem i dyrektorem artystycznym chóru jest Sona Hovhannisyan, wielokrotnie odznaczony pracownik sektora artystycznego Republiki Armenii, Laureat Orderu im. Mesropa Masztoca i profesor w Państwowym Konserwatorium w Erywaniu im. Komitasa.
Państwowy Chór Kameralny Hover kontynuuje prezentację nowych projektów, które mają na celu przyczynić się do rozwoju współczesnej chóralistyki, wzbogacając paletę ormiańskiej muzyki chóralnej.