Marzec
Koncert Pasyjny
Marzec 24, 2024
Marzec
Marzec 24, 2024
Alexandr Iradyan (Armenia) – dyrygent
Monika Sendrowska – sopran
Mikołaj Brzeziński – bas-baryton
Chór Kameralny „ProForma-Projekt” / przygotowanie – Marcin Wawruk
Orkiestra Kameralna Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej
Program:
Paweł Łukaszewski – Missa de Maria a Magdala
Alexandr Iradyan (Armenia) – dyrygent
Dyrygent, kompozytor i pianista urodzony w 1990 roku w Erewaniu, występował w ponad piętnastu krajach, m.in. w Wielkiej Brytanii, Rosji, Francji, Belgii, Niemczech, na Białorusi, w Uzbekistanie, Gruzji, Stanach Zjednoczonych.
Karierę rozpoczął w wieku 16 lat, kiedy wraz z Narodową Orkiestrą Filharmonii Armeńskiej wykonał własny koncert fortepianowy. Jest zwycięzcą wielu ważnych konkursów, takich jak: Międzynarodowy Konkurs im. Arama Chaczaturiana (I nagroda) i Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny w Jekaterynburgu (grand prix). Muzyka Alexandra Iradyana wykonywana była w Carnegie Hall w Nowym Jorku, BOZAR w Brukseli i innych prestiżowych salach. W 2014 roku balet Iradyana Memos of Suicide wystawiony był na deskach Narodowego Teatru Opery i Baletu w Erewaniu.
Artysta ukończył studia kompozytorskie w Państwowym Konserwatorium w Erewaniu w 2014 roku, zaś dyrygenturę studiował w Konserwatorium Królewskim w Brukseli. W 2016 roku przeprowadził się do Berlina, by studiować z Międzynarodowej Akademii Dyrygentury przy Universität der Künste u Stevena Sloane’a. Od ukończenia studiów w 2019 roku mieszka i pracuje w Berlinie, gdzie jest wykładowcą swojej uczelni, a także dyrektorem artystycznym i dyrygentem Sonoris Orchestra Berlin. Pełni także funkcję dyrygenta gościnnego Narodowej Orkiestry Kameralnej Armenii. Współpracuje z licznymi orkiestrami na całym świecie, z którymi wykonuje zarówno repertuar klasyczny, jak i współczesny. W czerwcu 2020 roku Alexandr Iradyan zdobył nagrodę specjalną w Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim im. Arama Chaczaturiana, co dało mu możliwość wystąpienia w Olsztynie z Orkiestrą Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej.
Artysta ma koncie współpracę z tak znakomitymi muzykami i zespołami, jak: Mischa Maisky, Maxim Vengerov, George Pehlivanian, Belgijska Orkiestra Narodowa, Orkiestra Symfoniczna Radia i TV w Słowenii. Uczestniczył w kursach mistrzowskich, które prowadzili Robin Ticciati (Deutsches Symphonie Orchester), Sir Roger Norrington, Grzegorz Nowak (Royal Philharmonic Orchestra of London). Dyrygował takimi orkiestrami, jak: Brandenburger Symphoniker, Hochschulorchester der UdK, Staatstheater Cottbus, Bochumer Symphoniker, Kammerorchester Prenzlau, Naubrandenburger Symphoniker.
Chór Kameralny „ProForma-Projekt”
Działa w Olsztynie od 2000 roku i koncertował już przeszło 500 razy w Polsce i za granicą (Europa, Azja i Ameryka Południowa). Wokaliści pod kierunkiem Marcina Wawruka w krótkim czasie osiągnęli status jednego z czołowych polskich zespołów chóralnych dzięki stylowym interpretacjom pełnym ekspresji i radości muzykowania oraz starannie dobranemu repertuarowi, w którym obok dzieł kompozytorów dawnych i współczesnych, ważne miejsce zajmują własne opracowania polskich piosenek poetyckich, polskiej muzyki tradycyjnej oraz kolęd i pastorałek.
Zespół ProForma jest laureatem kilkudziesięciu nagród krajowych i międzynarodowych konkursów chóralnych (m. in. najcenniejszego trofeum polskiej chóralistyki: „Złotej Lutni” Ogólnopolskiego Turnieju Chóralnego LEGNICA CANTAT), a jako finalista międzynarodowego konkursu radiowego „Let the Peoples Sing” (Londyn 2003, III nagroda), pojawił się na antenie radiofonii całego świata.
ProForma koncertuje i nagrywa z polskimi i światowymi gwiazdami piosenki i jazzu oraz z orkiestrami kameralnymi i symfonicznymi, współpracując z Polskim Radiem, Narodowym Forum Muzyki a także z innymi profesjonalnymi instytucjami kultury w kraju i za granicą. Zespół brał udział w wielu festiwalach muzycznych oraz w realizacjach telewizyjnych, radiowych i teatralnych.
Wyjątkowe miejsce w historii zespołu zajmuje współpraca z legendarnym wokalistą Bobby McFerrinem podczas koncertów promujących jego płytę VOCAbuLarieS (2010). Owocem tego spotkania są improwizacje wielogłosowe w unikalnej technice CircleSong, praktykowane przez zespół ProForma na koncertach.
Marcin Wawruk – przygotowanie chóru
Chórmistrz, aranżer i kompozytor; profesor sztuk muzycznych (wykłada na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie); specjalizuje się w prowadzeniu kameralnych zespołów chóralnych i w zespołowej emisji głosu. Założyciel i szef artystyczny Zespołu Muzyki Północno-Wschodniej i Popołudniowej „ProForma”, z którym od dwudziestu lat koncertuje i realizuje projekty muzyczne o różnorodnej stylistyce.
Bilans 35-lecia jego pracy artystycznej obejmuje przeszło 700 koncertów chóralnych i wokalno-instrumentalnych, 200 opracowań chóralnych, kilkadziesiąt piosenek, kompozycje chóralne oraz utwory dydaktyczne dla dzieci i młodzieży (m. in. “Skrzypiące nutki”, podręcznik „Rytmetyka chóralna”, wydane przez PWM), a także muzykę komponowaną dla radia, tv, filmu i teatru; brał udział w powstawaniu paru tuzinów płyt CD jako producent muzyczny, autor, aranżer, dyrygent i wykonawca.
Współpracował z wieloma gwiazdami polskiej i światowej estrady (m. in. Bobby McFerrin, Roger Treece, Katie Melua, Maryla Rodowicz, Stanisław Soyka, Krzysztof Krawczyk, Krzesimir Dębski, Adam Sztaba). Współpracuje także z Polskim Wydawnictwem Muzycznym oraz Narodowym Forum Muzyki w zakresie tworzenia nowego repertuaru chóralnego dla dzieci i młodzieży, a także szkolenia dyrygentów w ramach programu „Akademia Chóralna” NFM.
Otrzymał honorową odznakę Zasłużony dla Kultury Polskiej (2006) oraz szereg innych branżowych wyróżnień.
Instytucje kultury Warmii i Mazur
Partnerzy artystyczni
Mecenas i sponsorzy