Informujemy, że kasa biletowa od 6-go września ponownie czynna jest w godzinach 10.00-17.00, pn.-pt.

Kasa biletowa 23 sierpnia

Szanowni Państwo, informujemy, że w dniu 23 sierpnia kasa biletowa Filharmonii będzie nieczynna. Za utrudnienia przepraszamy.

Copernicus Open Festiwal

W ramach Copernicus Open Festiwal odbędą się w Archikatedrze we Fromborku trzy koncerty, na które Państwa zapraszamy: 19 sierpnia (czwartek, godz. 18.00) na „Requiem W.A. Mozarta”; 20 sierpnia (piątek, godz. 18.00) na „Nieszpory Ludźmierskie”; 22 sierpnia (niedziela, godz. 15.00) na „Musica Warmiensis”; Stowarzyszenie „Meloman” działające przy naszej Filharmonii, organizuje przejazd do Fromborka w tych dniach […]

Zapraszamy na pierwszy w 2018 roku Mistrzowski Recital Organowy

Podczas kolejnego „Mistrzowskiego Recitalu Organowego” w dniu 26 stycznia 2018 roku, o godz.19.00 w sali koncertowej Filharmonii zabrzmią arcydzieła wielkich  twórców światowej literatury organowej. Od Dietricha Buxtehudego począwszy, solista Łukasz Mateja poprowadzi nas do epoki gwałtownego rozwoju muzyki organowej, czyli baroku i jej niekwestionowanego króla – Jana Sebastiana Bacha. Wysłuchamy trzy jego Chorały oraz Toccatę i fugę d-moll. Kolejną kompozycją recitalu będzie Sonata organowa c-moll Felixa Mendelssohna, któremu jak wiadomo, zawdzięczamy m.in. ponowne odkrycie i przywrócenie ludzkości dzieł lipskiego kantora – jak nazywano Bacha.

Chcąc przybliżyć publiczności literaturę organową Łukasz Mateja sięgnie po muzykę najwybitniejszego bodaj kompozytora organowego XIX w., pochodzącego z Belgii Césara Francka. Autor słynnego Panis Angelicus, twórca tzw. symfonizmu organowego zabrzmi za sprawą swojego poruszającego Preludium, fugi i wariacji z opusu 18-ego.

W programie recitalu nie zabraknie twórczości kompozytorów współczesnych. Pierwszym z nich będzie Bogusław Schaeffer – polski kompozytor, muzykolog, dramaturg, wybitny wykładowca akademicki, autor licznych wydawnictw poświęconych muzyce współczesnej. Usłyszymy jego „Zimę” z IV Sonaty z cyklu Cztery Poru Roku na organy solo.

Recital zakończy oryginalna kompozycja „Toccata alla rumba” współczesnego organisty austriackiego Petera Planyavsky’ego. Planyavsky przez wiele lat był organistą w wiedeńskiej Katedrze św. Stefana, gdzie odpowiadał m.in. za dobór muzyki wykonywanej w tej niezwykłej wiedeńskiej świątyni.

Łukasz Mikołaj Mateja rozpoczął studia w 1989 roku w Akademii Muzycznej w Krakowie. W 1991r. otrzymał stypendium Roosevelt University i studiował w Chicago Musical College. Studia w Akademii Muzycznej w Krakowie ukończył w 1994 r. otrzymując Dyplom z wyróżnieniem. W roku akademickim 1994/95 odbył studia podyplomowe w Hochschule für Musik und Darstellende Kunst w Wiedniu w klasie organów prof. dr Hansa Haselböcka..

W roku 1991 podejmuje studia na wydziale Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki w Akademii Muzycznej w Krakowie gdzie w1996 otrzymuje dyplom ze specjalnością: Teoria Muzyki. Swoje zainteresowania naukowe kontynuował jako słuchacz Międzywydziałowych Studiów Doktoranckich przy Wydziale Historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Od 1991r. pełni funkcję organisty w krakowskim Sanktuarium Najświętszej Rodziny. W latach 1993-99 był pedagogiem w Instytucie Liturgicznym Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie.

Od 1997r. pełni funkcję organisty i kantora Wspólnoty Niemieckojęzycznej Sankt Barbara działającej przy kościele księży Jezuitów w Krakowie.  Od 1998r. do chwili obecnej prowadzi klasę organów
w Zespole Szkół Muzycznych im. Mieczysława Karłowicza w Krakowie.

Prowadzi ożywioną działalność koncertową jako solista i kameralista. Wykonał szereg koncertów organowych w Polsce, Niemczech, Austrii, USA, Francji, Irlandii, Słowacji, Czechach, na Węgrzech
i Ukrainie. Koncert poprowadzi Jagienka Perlikiewicz-Kass.

Bilety na recital w cenie 40 zł normalny i 30 zł ulgowy do nabycia w kasie Filharmonii pon.-pt. w godz.10-18 oraz poprzez stronę internetową www.bilety.filharmonia.olsztyn.pl

afisz B1 26 styczniaa 2018