Wydarzenie Roku w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej: Bomsori Kim & Rafał Blechacz

W dniu 26 czerwca (wtorek) 2018 roku, o godz.19.oo w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej wystąpią: Bomsori Kim- skrzypce i Rafał Blechacz – fortepian. Dwoje solistów światowego formatu stanie koło siebie podczas wyjątkowego koncertu, określonego przez dyrektora filharmonii Piotra Sułkowskiego wydarzeniem artystycznym roku. Bomsori Kim jest laureatką pierwszej nagrody w 62. Międzynarodowym Konkursie Muzycznym ARD. Posiada ugruntowaną pozycję wśród znanych skrzypków młodego pokolenia. W 2016 roku zdobyła m.in. drugą nagrodę oraz nagrodę słuchaczy radia kanadyjskiego w Międzynarodowym Konkursie Muzycznym w Montrealu, wkrótce po oszałamiającym sukcesie osiągniętym na XV Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego, na którym artystka zdobyła II nagrodę, nagrodę krytyków, a także dziewięć nagród specjalnych.

Rafał Blechacz po dziesięciu latach od zwycięstwa na XV Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Warszawie w roku 2005 zyskał pozycję artysty o formacie prawdziwie światowym. Jego wybitny talent został doceniony przez publiczność Europy, Ameryki, Azji; przez krytykę muzyczną, znakomitych dyrygentów i słynne orkiestry symfoniczne, producentów płyt, menadżerów i agencje artystyczne organizujące koncerty w najsłynniejszych salach i w największych centrach muzycznych.

Bomsori Kim i Rafał Blechacz wystąpią w najszlachetniejszej odmianie muzyki jaką jest kameralistyka. W ich wykonaniu melomani usłyszą pięć sonat na fortepian i skrzypce będących doskonałym zapisem historycznego rozwoju tej formy. Epoka klasycyzmu i Mozart, następnie romantyczny Fauré oraz jego rodak Debussy z muzycznym impresjonizmem. Koncert zwieńczy napisana w 1904 roku sonata Karola Szymanowskiego, będąca świadectwem dojrzałości muzycznej, doskonałego warsztatu a przede wszystkim wielkiego talentu początkującego wówczas, polskiego kompozytora.

Szczęśliwych melomanów posiadających bilety na wtorkowych występ czeka wielka muzyczna uczta.

afisz B1 13 kwietnia 2018