„Tannhäuser” w Metropolitan Opera – głosy prasy

Dyrektor James Levine wydobył z orkiestry wielkie bogactwo brzmienia. Na czele wyjątkowej obsady stanął tenor Johan Botha jako Tannhäuser (…), który śpiewa lekko, głosem jasnym i dźwięcznym jak brzmienie trąbki. Jest w tym głosie zarówno młodzieńcza tęsknota,
jak też rozpacz i zagubienie w chwilach, gdy bohater przechodzi kryzys duchowy. Bas Günther Groissböck wnosi powagę i godność w partię Hermana, landgrafa Turyngii i wuja Elżbiety. W obecnym przedstawieniu uczestniczy też znakomity baryton szwedzki Peter Mattei, pamiętny
z inscenizacji Parsifala z roku 2013, gdzie w przejmujący sposób wcielał się w rolę Amfortasa. Tutaj jest równie wspaniały w partii Wolframa, rycerza który – jak Tannhäuser – kocha Elżbietę. Głos tego śpiewaka ma niezwykłą siłę, a zarazem miękkość i delikatność. Nie mogę sobie wyobrazić „Pieśni do gwiazdy” wykonanej bardziej stylowo.
„The New York Times”

Boginią Wenus jest Michelle DeYoung. Można odnieść wrażenie, że rozsmakowuje się ona w tej roli, pełnej siły i blasku. W scenie w Grocie Wenus, w duecie z Johanem Bothą, dorównuje mu pod względem siły wyrazu i zaangażowania. A najpotężniejszym głosem w tym spektaklu jest sopran Ewy-Marii Westbroek, która śpiewa partię Elżbiety. We frazie rozpoczynającej arię „Dich, teure Halle” jej G wypełnia całą salę.
Brzmi w jej głosie pełen blask sopranu, a zarazem bogactwo, jakie się zwykle słyszy w brzmieniu mezzosopranu, nic dziwnego więc, że taki instrument zwrócił na siebie uwagę w ciągu całego wieczoru więcej razy, niż jakikolwiek inny, nie wyłączając instrumentów orkiestry.
„New York Classical Review”

Ujmujący sopran Ying Fang można uznać za najlepszego pasterza od czasów, kiedy śpiewała tę partię Kathleen Battle, debiutująca
na scenie Met.
„Musical America”

W spektaklu wystąpią: Johan Botha (Tannhäuser), Eva-Maria Westbroek (Elżbieta), Michelle DeYoung (Wenus), Peter Mattei (Wolfram),
Günther Groissböck (Landgraf Hermann). Reżyseria: Otto Schenk. Scenografia: Günther Schneider-Siemssen. Kostiumy: Patricia Zipprodt. Dyryguje James Levine. Przedstawienie trwa około 4 godzin i 35 minut (w tym 2 przerwy).

Na transmisję Met Live in HD opery Richarda Wagnera zapraszamy w sobotę 31 października o godz.17.00. Bilety w cenie: 50 zł sektor I,
35 zł sektor II, do nabycia w kasie Filharmonii pon-pt 10-18 oraz na dwie godziny przed spektaklem. Bilety można także nabyć na stronie internetowej Filharmonii.

afisz B1 31 października 2015