aktualności

Recenzja naszej nowej płyty „Die Heimkehr des Verlorenen Sohnes” Feliks Nowowiejski

Utwory kompozytora, organisty, dyrygenta i organizatora życia muzycznego Feliksa Nowowiejskiego (1877–1946), należą dziś do stosunkowo rzadko wykonywanych, przez co mało znanych szerszemu odbiorcy. Związany z Poznaniem kompozytor słynnej „Roty” , wśród zróżnicowanych gatunkowo, odznaczających się wysoką sprawnością warsztatu twórczego utworów, pozostawił po sobie także wyjątkowe Oratorium na głosy solowe, chór, orkiestrę i organy op. 3 do […]

Praca kasy biletowej

Informujemy, że w dniu 21 stycznia 2022 kasa biletowa będzie czynna od godz. 12-tej. Za utrudnienia przepraszamy.

Konkurs plastyczny „Pora Jeziora – plastyczne wspomnienia ze spektaklu”

Szanowni Państwo,Filharmonia Warmińsko-Mazurska zaprasza do wzięcia udziału w konkursie plastycznym „Pora jeziora – plastyczne wspomnienia ze spektaklu”. Konkurs skierowany jest do uczniów szkół podstawowych, którzy obejrzeli spektakl musicalowy „Pora Jeziora. Warmińska opowieść wigilijna” w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej. Jako nagrody przewidziane są bilety rodzinne na koncerty edukacyjne i rodzinne, w tym zaproszenie na Arena Festival film & music […]

Święto Niepodległości 2017 w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej – informuje Portal „Bankomania” PKO Banku Polskiego

FILHARMONIA WARMIŃSKO-MAZURSKA IM. FELIKSA NOWOWIEJSKIEGO W OLSZTYNIE UCZESTNICZY W UROCZYSTYCH OBCHODÓW NARODOWEGO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI. W JEGO PRZEDDZIEŃ, 10 LISTOPADA, ARTYŚCI ZAPRASZAJĄ NA UROCZYSTY KONCERT „ZAŚPIEWAJMY RAZEM PIEŚNI PATRIOTYCZNE”.

Uroczyste obchody dnia niepodległości organizują w całej Polsce władze państwowe i lokalne, a także wojsko, szkoły i przeróżne instytucje publiczne. Nie inaczej jest w instytucjach artystycznych, a przykład zaangażowania w uroczystą oprawę Święta Niepodległości stanowi koncert przygotowywany przez najważniejszą scenę muzyczną Olsztyna.
10 listopada 2017 roku najpiękniejsze i najbardziej znane pieśni patriotyczne zabrzmią w sali Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej. Koncert otworzy „Rota” – pieśń do słów Marii Konopnickiej, do której muzykę skomponował patron filharmonii, czyli Feliks Nowowiejski. Później usłyszymy m.in. „Czerwone maki” Alfreda Schulza i Feliksa Konarskiego, „Warszawskie dzieci” Andrzeja Panufnika i Stanisława Ryszarda Dobrowolskiego oraz „Maszerują strzelcy” Leona Łuskino. Jednak wiele z najbardziej lubianych utworów to pieśni, których autorów nie znamy. W sali filharmonii olsztyńskiej zabrzmią m.in. patriotyczne „przeboje” takiej jak „Ułani, ułani”, „Wojenko, wojenko” czy „O mój rozmarynie”.
Autorem wszystkich aranżacji jest Tomasz Chmiel – dyrygent, pianista i producent muzyczny, absolwent Krakowskiej Akademii Muzycznej, artysta wciąż związany z macierzystą uczelnią, lecz pracujący i dyrygujący na wielu scenach muzycznych w kraju i za granicą. Jest on od lat szczególnie zainteresowany muzyką polską, a wiele z dokonanych przez niego instrumentacji polskich pieśni patriotycznych i kolęd zostało nagranych i wydanych na płytach. Aranżacje pieśni patriotycznych, które będzie można usłyszeć w Olsztynie 10 listopada, zostały przygotowane specjalnie z myślą o Orkiestrze Symfonicznej Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej, a więc o bogatym składzie instrumentalnym.
Tomasz Chmiel opracował także aranżację głosową wybranych pieśni, bowiem bohaterem wieczoru będzie chór działający przy filharmonii, który od 2016 roku nosi nazwę Cantores Varmienses. Przygotowaniem chóru zajmuje się Benedykt Błoński, jego inicjator i szef artystyczny. Chór powstał w 2009 roku i od początku jest obecny podczas ważnych wydarzeń czy obchodów, takich jak dwusetna rocznica urodzin Fryderyka Chopina czy setna rocznica skomponowania „Roty” przez Feliksa Nowowiejskiego. Chór angażuje się także w występy na koncertach charytatywnych w rodzinnym mieście. Cantores Varmienses występuje nie tylko na scenie olszyńskiej, ale też na wielu scenach krajowych i zagranicznych. Pochwalić się może sukcesami takimi jak I miejsce na Balkan Folk Festival 2010 w Kiten w Bułgarii czy Złote Medale w kategoriach musica sacra i pop music na Międzynarodowym Konkursie Chóralnym Lloret de Mar w 2014 roku w Barcelonie.
Wybrany program i znakomicie przygotowani wykonawcy są gwarancją zarówno wysokiego poziomu artystycznego, jak i uroczystego charakteru rocznicowego koncertu. A tytuł koncertu – „Zaśpiewajmy razem pieśni patriotyczne” – to zaproszenie, z którego warto skorzystać!

Iwona Ramotowska
dolcetormento.pl; dolce-tormento.blogspot.com

PKO Bank Polski jest sponsorem Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie, wspierając program artystyczny tej instytucji związany m.in. z uroczystymi obchodami Święta Niepodległości 2017.

Wygraj zaproszenia na Koncert
My Pierwsza Brygada, Przybyli ułani czy Rozkwitały pąki – to wybrane pieśni, które zabrzmią 10 listopada w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej! Mamy dla Was 2 podwójne zaproszenia na to wydarzenie. Aby je zdobyć, napiszcie w komentarzu na bankowym profilu FB , którą ze znanych pieśni patriotycznych lubicie najbardziej i kiedy ją śpiewacie. Czekamy na Wasze odpowiedzi!

Program koncertu „Zaśpiewajmy razem pieśni patriotyczne” – 10.11.2017
1. „Rota” – Feliks Nowowiejski/Maria Konopnicka; aranż. Tomasz Chmiel
2. „Bywaj dziewczę zdrowe” – autor muzyki i słów: nieznany; aranż. Tomasz Chmiel
3. „Witaj, majowa jutrzenko” – autor muzyki: nieznany/słowa: Rajnold Suchodolski; aranż. Tomasz Chmiel
4. „Ułani, ułani” – autor muzyki i słów: nieznany; aranż. Tomasz Chmiel
5. „Ułan i dziewczyna” – autor muzyki: nieznany/słowa: Franciszek Kowalski; aranż. Tomasz Chmiel
6. „Maszerują strzelcy” – muzyka/słowa: Leon Łuskino; aranż. Tomasz Chmiel
7. „My, Pierwsza Brygada” – muzyka/słowa: Piotr Brzuchal-Sikorski (najprawdopodobniej); aranż. Tomasz Chmiel
8. „Wojenko, wojenko” – autor muzyki i słów: nieznany; aranż. Tomasz Chmiel
9. „Przybyli ułani pod okienko” – autor muzyki: nieznany/słowa: Feliks Gwiżdż; aranż. Tomasz Chmiel
10. „Rozszumiały się wierzby płaczące” – Wasyl Agapkin/Roman Ślęzak; aranż. Tomasz Chmiel
11. „Rozkwitały pąki białych róż” – Mieczysław Kozar-Słobódzki/Kazimierz Wroczyński, Jan Lankau i inni anonimowi autorzy; aranż. Tomasz Chmiel
12. „Czerwone maki” – Alfred Schulz/Feliks Konarski; aranż. Tomasz Chmiel
13. „O mój rozmarynie” – autor muzyki i słów: nieznany; aranż. Tomasz Chmiel
14. „Warszawskie dzieci” – Andrzej Panufik/Stanisław Ryszard Dobrowolski; aranż. Tomasz Chmiel

 

afisz B1 10 lutego 2017

 

kontakt

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij