Informujemy, że w dniu 4.06.2021 kasa biletowa Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej będzie nieczynna. Za utrudnienia przepraszamy.

Casting do udziału w ARENA FESTIVAL film & music

Warmińsko-Mazurska Filharmonia im. F. Nowowiejskiego w Olsztynie ogłasza castingdo udziału w koncercie w ramach V edycji Arena Festival film & music 2021 –MUSICALOWO I FILMOWOZapraszamy wszystkich chętnych, niezależnie od wieku, do wykonania piosenki z musicalu „Warmińska opowieść wigilijna – Pora jeziora” z udziałem solistów oraz Orkiestry symfonicznej Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii pod batutą Piotra Sułkowskiego – dyrektora Naczelnego […]

Odeszła Anna Wasilewska

Trudno mówić o tak nagle przerwanej serdecznej przyjaźni. 6 kwietnia odeszła Anna Wasilewska, posłanka i samorządowiec, ambasadorka kultury na Warmii i Mazurach, a dla nas przede wszystkim oddana i życzliwa melomanka, dobry duch Filharmonii. Jej ciepły uśmiech pozostanie w naszej pamięci.

Rodzina Pospieszalskich kolęduje w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej

W dniu 9 stycznia 2018 roku, o godz. 19.00 Filharmonia Warmińsko – Mazurska zaprasza  na koncert kolęd w wykonaniu  rodziny Pospieszalskich z towarzyszeniem filharmoników warmińsko-mazurskich pod dyrekcją Piotra Sułkowskiego. Dwa pokolenia muzyków, o tym samym nazwisku tworzy zespół złożony z 15 osób. Kiedy w 1991 roku, bracia Jan, Karol, Marcin i Mateusz nagrali pierwszą płytę z kolędami, kilku muzyków z obecnie występującej orkiestry nie było jeszcze na świecie.

Większość z   muzyków, którzy wystąpią w koncercie opanowała  umiejętność gry na kilku instrumentach, co umożliwia dokonywanie spektakularnych zmian sytuacji na scenie i możliwość  bogatych aranżacji – od brzmień klasycznych (fortepian, kwartet smyczkowy, instrumenty dęte drewniane), do monumentalnych big bandowych aranżacji wzbogaconych nowoczesną elektroniką. W programie koncertu kolędowego znajdą  się również utwory utrzymane w nurcie rekonstrukcji „muzyki źródeł”. Mazurkowe, ludowe stylizacje zestawione są z wplecionymi w kolędy mazurkami Fryderyka Chopina. Jest też miejsce na taniec, wykonania chóru a’capella i orkiestrę dętą.
Autorskie opracowania są okazją do wirtuozerskich popisów solowych. Pospieszalscy pokazują, że najlepszym miejscem przekazu żywej tradycji  jest rodzina. Koncert jest przykładem jak w oparciu o dziedzictwo narodowej kultury, współczesnym językiem, wyrazić można uniwersalne treści. W czasach kryzysu wartości, koncert licznej rodziny, połączonej wiarą, pasją i szacunkiem dla polskich obyczajów nabiera wymownego przesłania.
Pospieszalscy to od dawna znana marka na polskiej scenie muzycznej. Realizują własne projekty, od jazzu przez folk do muzyki poważnej. Komponują dla innych wykonawców, aranżują i tworzą orkiestracje widowisk muzycznych. Wśród artystów, z którymi współpracują są m.in. Michał Urbaniak, O.S.T.R., Voo Voo, Zakopower, Daga Dana, 2TM,23, Arka Noego, New Life M, Anna Maria Jopek, Janusz Prusinowski Trio, Tęgie Chłopy, Wojciech Mazolewski.

W koncercie pt. Kolędy Pospieszalskich wraz z orkiestrą symfoniczną Filharmonii pod dyrekcją Piotra Sułkowskiego wystąpią:

Basia – skrzypce, śpiew (studentka Akademii Muzycznej w Gdańsku)

Lidia – śpiew, bębenek (absolwentka Akademii Muzycznej w Katowicach)

Natalia (Rzeźniak- Pospieszalska) – flet, śpiew (absolwentka Krakowskiej Szkoły Teatralnej)

Paulina (Pola) – flet, śpiew

Barbara-Ewa – fortepian, śpiew (dyplomantka UMFC w klasie Janusza Olejniczaka)

Franek – kontrabas, gitara basowa, śpiew (dyplomant Akademii Muzycznej w Katowicach)

Janek – gitara, kontrabas, śpiew (ex Czerwone Gitary)

Karol – gitara, altówka, trąbka, tuba, śpiew (lider orkiestr dętych: Gidle Pławno)

Łukasz – fortepian, instrumenty klawiszowe, śpiew (absolwent Akademii Muzycznej we Wrocławiu)

Marcin – skrzypce, kontrabas, gitara basowa, cymbały, fortepian, śpiew (aranżer)

Mateusz – saksofony, flet, klarnet basowy, akordeon, instrumenty klawiszowe, śpiew, (aranżer)