Informujemy, że w dniu 4.06.2021 kasa biletowa Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej będzie nieczynna. Za utrudnienia przepraszamy.

Casting do udziału w ARENA FESTIVAL film & music

Warmińsko-Mazurska Filharmonia im. F. Nowowiejskiego w Olsztynie ogłasza castingdo udziału w koncercie w ramach V edycji Arena Festival film & music 2021 –MUSICALOWO I FILMOWOZapraszamy wszystkich chętnych, niezależnie od wieku, do wykonania piosenki z musicalu „Warmińska opowieść wigilijna – Pora jeziora” z udziałem solistów oraz Orkiestry symfonicznej Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii pod batutą Piotra Sułkowskiego – dyrektora Naczelnego […]

Odeszła Anna Wasilewska

Trudno mówić o tak nagle przerwanej serdecznej przyjaźni. 6 kwietnia odeszła Anna Wasilewska, posłanka i samorządowiec, ambasadorka kultury na Warmii i Mazurach, a dla nas przede wszystkim oddana i życzliwa melomanka, dobry duch Filharmonii. Jej ciepły uśmiech pozostanie w naszej pamięci.

Raport – Feliks Nowowiejski 2016-2017 – syntetyczne podsumowanie działań związanych z obchodami Roku Nowowiejskiego

W dniu 7 lutego 2018r. otrzymaliśmy korespondencję z  Biura Obchodów Roku Nowowiejskiego działającego przy Instytucie  Muzyki i Tańca w Warszawie. Jest  ona podsumowaniem  działań wielu  instytucji artystycznych realizujących wydarzenia  związane z osobą Feliksa Nowowiejskiego w  latach 2016-2017.  Polecamy Państwu lekturę tego tekstu, tym bardziej, że  Warmińsko-Mazurska Filharmonia miała w realizacji Obchodów Roku Nowowiejskiego swój bardzo duży udział.

Szanowni Państwo,

Dzisiaj, 7 lutego 2018 roku przypada 141. rocznica urodzin Feliksa Nowowiejskiego. Zachęcamy do zapoznania się z Raportem – Feliks Nowowiejski 2016-2017, stanowiącym syntetyczne podsumowanie działań związanych z obchodami Roku Nowowiejskiego. Rok Nowowiejskiego został formalnie ustanowiony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej na 2016, ale obchody trwały pełne dwa lata ze względu na zbieżność rocznicy śmierci i urodzin kompozytora.

Raport zawiera informacje na temat zrealizowanych w ramach obchodów działań priorytetowych (wydarzenia artystyczne, konkursy, nagrania płytowe i audiowizualne, publikacje książkowe i nutowe oraz działania edukacyjne). W ramach dokumentu opracowany został raport medialny oraz Raport o obecności muzyki i postaci F. Nowowiejskiego w kraju i na świecie.

W Raporcie zostały szczegółowo opisane projekty zrealizowane w ramach programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Nowowiejski 2017, którego celem było uhonorowanie postaci Feliksa Nowowiejskiego jako kompozytora, dyrygenta, organisty, pedagoga i organizatora życia muzycznego w Polsce, a także ukazanie – na przykładzie biografii kompozytora – złożonego procesu zmian politycznych, historycznych i kulturowych, jakim podlegała Polska na przełomie XIX i XX wieku. W ramach programu zrealizowano 33 projekty o łącznym budżecie w wysokości niespełna 900 tys. zł, w których uczestniczyło blisko pół miliona odbiorców. Odbyły się 663 wydarzenia, podczas których utwory Nowowiejskiego wykonano 347 razy. Uzupełnieniem tej części Raportu są mapy, wykresy i zestawienia.

W Raporcie przedstawiono również wybór wydarzeń zgłoszonych przez organizatorów do kalendarium na oficjalnej stronie Roku Nowowiejskiego, którego pełna wersja dostępna jest pod adresem www.nowowiejski2017.pl. Strona będzie w dalszym ciągu dostępna w sieci jako archiwum obchodów.

Raport zamyka prezentacja wyników badania omnibusowego na temat rozpoznawalności osoby Feliksa Nowowiejskiego, zrealizowanego na zlecenie Instytutu Muzyki i Tańca przez Centrum Badania Opinii Społecznej w grudniu 2017 roku.

Raport w wersji PDF dostępny jest na stronie www.imit.org.pl w zakładce materiały oraz na stronie www.nowowiejski2017.pl.

Rolę Biura Obchodów i operatora programu Nowowiejski 2017 Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prof. dr hab. Piotr Gliński, powierzył Instytutowi Muzyki i Tańca. Bogaty program obchodów udało się stworzyć we współpracy z partnerami: Towarzystwem im. Feliksa Nowowiejskiego, Polskim Wydawnictwem Muzycznym, Filharmonią Warmińsko-Mazurską im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie, Akademią Muzyczną im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, Teatrem Wielkim im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu, Związkiem Kompozytorów Polskich i Polskim Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Z podziękowaniem za owocną współpracę,
Alina Święs

koordynator Biura / Office coordinator