Informujemy, że kasa biletowa od 6-go września ponownie czynna jest w godzinach 10.00-17.00, pn.-pt.

Kasa biletowa 23 sierpnia

Szanowni Państwo, informujemy, że w dniu 23 sierpnia kasa biletowa Filharmonii będzie nieczynna. Za utrudnienia przepraszamy.

Copernicus Open Festiwal

W ramach Copernicus Open Festiwal odbędą się w Archikatedrze we Fromborku trzy koncerty, na które Państwa zapraszamy: 19 sierpnia (czwartek, godz. 18.00) na „Requiem W.A. Mozarta”; 20 sierpnia (piątek, godz. 18.00) na „Nieszpory Ludźmierskie”; 22 sierpnia (niedziela, godz. 15.00) na „Musica Warmiensis”; Stowarzyszenie „Meloman” działające przy naszej Filharmonii, organizuje przejazd do Fromborka w tych dniach […]

Premiera albumu płytowego „Quo vadis” Feliksa Nowowiejskiego – 7 lutego 2017r.

7 lutego 2017 roku do sprzedaży trafi dwupłytowy album CD zawierający pierwsze studyjne nagranie „Quo vadis” Feliksa Nowowiejskiego. Album z udziałem wybitnych solistów został przygotowany z okazji Roku Feliksa Nowowiejskiego, a dostępny będzie w dniu 140. rocznicy urodzin kompozytora. Do wysłuchania utworu zachęca Krzysztof Zanussi.

W nagraniu płyty udział wzięli: Aleksandra Kurzak – sopran, Artur Ruciński – baryton, Rafał Siwek – bas, Sebastian Szumski – baryton, Arkadiusz Bialic – organy, a także Górecki Chamber Choir przygotowany przez Włodzimierza Siedlika oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie pod dyrekcją Piotra Sułkowskiego.

Aleksandra Kurzak w wywiadzie dla RDC (20.11. 2016) tak opowiadała o utworze: Dzieło jest przepiękne, monumentalne, bardzo trudne i wymaga olbrzymich umiejętności technicznych od solistów. Cieszę się, że nadarzyła się okazja, by przypomnieć to dzieło tak zapomniane i niedoceniane (…) Miejmy nadzieję, że nagranie dołoży „cegiełkę”, by to właśnie oratorium na nowo zostało odkryte przez Europę i by przypomnieć o nim światu.

„Quo vadis” op. 30 jest uznawane za najsłynniejsze dzieło Nowowiejskiego. Prawykonanie odbyło się w 1907 roku w Usti nad Łabą. Inspiracją jego powstania była słynna powieść Henryka Sienkiewicza pod tym samym tytułem, która osiągnęła międzynarodowy sukces. Utwór Nowowiejskiego również spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem publiczności na całym świecie – w okresie międzywojennym prezentowany był ok. 200 razy w miastach Europy i obu Ameryk, w 13 językach.

Autor komentarza do utworu, dr Marcin Gmys, napisał: „Quo vadis”, określone jako „sceny dramatyczne”, skomponował Nowowiejski do niemieckojęzycznego libretta napisanego specjalnie na jego zamówienie przez poznaną w Berlinie pisarkę Antonię Jüngst (1843-1918) i ta właśnie, oryginalna wersja, prezentowana jest na niniejszej płycie. Partytura (…) składa się z pięciu scen. Kompozytor w sposób niezwykle sugestywny, ocierający się momentami o naturalizm, buduje metaforę procesu rywalizacji chylącego się zwolna ku upadkowi, ale wciąż jeszcze potężnego imperium pogańskiego z zyskującym dopiero na znaczeniu chrześcijaństwem.

Nagranie zrealizowane zostało z okazji obchodów Roku Feliksa Nowowiejskiego 2016, ustanowionego przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej. Nagranie płyty zrealizowane zostało dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Producentami płyty Quo vadis są: Instytut Muzyki i Tańca – pełniący rolę Biura Obchodów Roku Nowowiejskiego – oraz Warmińsko-Mazurska Filharmonia im. F. Nowowiejskiego w Olsztynie, dla której wydanie płyty jest ważnym wydarzeniem  jubileuszu 70-lecia Orkiestry i podsumowaniem wielu działań koncertowych, związanych z rokiem patrona instytucji. Wydawcą płyty jest DUX.

Nagranie zrealizowano w Sali Koncertowej Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie w sierpniu i listopadzie 2016 roku. Reżyserami nagrania są Małgorzata Polańska i Marcin Guz. Wydawcą materiałów nutowych Quo vadis Feliksa Nowowiejskiego jest Polskie Wydawnictwo Muzyczne.

Płyta dostępna w sprzedaży od 7 lutego na stronie internetowej wydawcy www.dux.pl, następnie na stronie www.empik.com oraz w salonach EMPiK.

W drugiej połowie lutego album w wersji cyfrowej dostępny będzie na platformach: Abramus, Amazon, AspiroWiMP, ClassicalArchives, Deezer, Divibib, eClassical, EMusic, Google, Gracenote, Grammofy, Groove, IDAGIO, iHeartRadio, iTunes, KKBOX, MusicNet, MusicReports, Napster, Neurotic, Pandora, PrestoClassical, Primephonic, Qobuz, Rovi, Shazam, SiriusXM, Slacker, SOPROQ, Sound Cloud, SoundExchange, Spotify2, SuperD, YouTube1CID, YouTube2DDEX.

Materiały audiowizualne:

• Fragment nagrania Quo vadis, pochodzącego z Nadzwyczajnego koncertu z okazji Roku Nowowiejskiego i Roku Sienkiewicza, który odbył się 20 listopada 2016 roku w Filharmonii Narodowej w Warszawie: https://youtu.be/DA_rqXari6A
  • Zapowiedź Krzysztofa Zanussiego: https://youtu.be/AOyhkjpcQNU

Strony internetowe: