Informujemy, że w dniu 21 stycznia 2022 kasa biletowa będzie czynna od godz. 12-tej. Za utrudnienia przepraszamy.

Konkurs plastyczny „Pora Jeziora – plastyczne wspomnienia ze spektaklu”

Szanowni Państwo,Filharmonia Warmińsko-Mazurska zaprasza do wzięcia udziału w konkursie plastycznym „Pora jeziora – plastyczne wspomnienia ze spektaklu”. Konkurs skierowany jest do uczniów szkół podstawowych, którzy obejrzeli spektakl musicalowy „Pora Jeziora. Warmińska opowieść wigilijna” w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej. Jako nagrody przewidziane są bilety rodzinne na koncerty edukacyjne i rodzinne, w tym zaproszenie na Arena Festival film & music […]

Konkurs na logo Roku Mikołaja Kopernika

W 2023 r. będziemy obchodzić 550. rocznicę urodzin oraz 480. rocznicę śmierci Mikołaja Kopernika. W związku z przygotowaniami do tego wydarzenia archidiecezja warmińska oraz samorząd województwa warmińsko-mazurskiego ogłosiły konkurs na opracowanie projektu logo Roku Mikołaja Kopernika. Hasłem roku będą słowa „Kopernika cztery dziewięciolecia”. Regulamin konkursu i kartę zgłoszenia można pobrać z poniższego linka https://muzeum.olsztyn.pl/6182,coppernici-novennia-quattuor.html

Spotkanie przed piątkowym koncertem pt. „Kameralnie o koncercie” – prowadzi Jan Popis | godz.18.00 sala kameralna II piętro

Charles Ives – Central Park in the Dark, John Williams – Escapades na saksofon altowy i orkiestrę, Piotr Czajkowski – IV Symfonia f-moll op. 36 – to trzy kompozycje, które usłyszymy w najbliższy piątek 12 stycznia 2018r., o godz. 19.00. w sali koncertowej Filharmonii.

Warmińsko-mazurskich filharmoników poprowadzi Robert Kabara. Artysta, na co dzień pełni rolę pierwszego dyrygenta i szefa artystycznego Śląskiej Orkiestry Kameralnej. Jest także utytułowanym wirtuozem skrzypiec i altówki, a ponadto profesorem Akademii Muzycznej w Katowicach i Krakowie. W 2016 roku Robert Kabara był jurorem Międzynarodowego Konkursu im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu oraz Międzynarodowego Konkursu Nutcracker w Moskwie, gdzie wraz z orkiestrą Moskiewskiej Filharmonii, wystąpił podczas gali otwarcia. Samodzielną drogę dyrygencką, która obejmuje ogromny repertuar kameralny i symfoniczny, rozpoczął, realizując przełomowe dzieło XX w. Muzykę na instrumenty strunowe, perkusję i celestę Béli Bartóka we wspólnym wykonaniu Sinfonii Iuventus i Sinfonietty Cracovia. Jako dyrygent zarejestrował album Dvořák i Smetana z Koncertem wiolonczelowym i Wełtawą oraz ścieżki dźwiękowe do serialu HBO Burning Bush. Wykreował, dyrygując cykle autorskie: La Musica da Camera, Grand Virtuoso, Czysta Forma oraz festiwale Wieniawski Avantgarde i Russia con Passione.

Solistą koncertu będzie wybitny saksofonista, Paweł Gusnar. Artysta jest również kameralistą oraz profesorem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, a od 2016 r. prorektorem tej uczelni. Paweł Gusnar jest jednym z nielicznych saksofonistów na świecie, który łączy na równie wysokim poziomie działalność na polu muzyki klasycznej, jazzowej i rozrywkowej. Artysta jest wielkim propagatorem muzyki współczesnej oraz niestrudzonym promotorem polskiej muzyki w świecie. Trzykrotny laureat nagrody muzycznej „Fryderyk”. Koncertuje na estradach prestiżowych sal koncertowych –filharmonicznych i kameralnych, w Polsce i za granicą. Jako solista występował m.in. z orkiestrami: Sinfonia Varsovia, NOSPR, Polska Orkiestra Radiowa, Amadeus, Concerto Avenna, Royal Northern College of Music, Orchestre Valentiana, Lviv Chamber Orchestra Academia i niemal wszystkimi orkiestrami filharmonicznymi w Polsce. Współpracuje z wieloma orkiestrami symfonicznymi oraz z zespołami jazzowymi i rozrywkowymi, m.in. Tomasza Szymusia, Krzysztofa Herdzina, Adama Sztaby czy Kukla Band. W dorobku posiada blisko 50 płyt CD, w tym sześć solowych.
Paweł Gusnar jako niekwestionowany autorytet zasiada w jury konkursów i prowadzi kursy mistrzowskie w najlepszych ośrodkach muzycznych świata – od Odessy, przez Wiedeń, Hanower, Zurych, po Strasburg i Paryż. Artysta zaprezentuje Escapades na saksofon altowy i orkiestrę – Johna Williamsa. Utwór pochodzi ze ścieżki dźwiękowej do filmu Catch me if you can (Złap mnie jeśli potrafisz) w reżyserii Stevena Spielberga. Ta kompozycja filmowa z powodzeniem stała się samodzielnym utworem wykonywanym na całym świecie przez koncertujących saksofonistów. Paweł Gusnar jest pierwszym polskim saksofonistą, który sięgnął po ten utwór. Wcześniej w naszym kraju prezentował go jedynie sam Branford Marsalis.

Publiczność chcącą bliżej poznać artystów i program piątkowego koncertu zapraszamy w dniu koncertu, o godz. 18.00 na spotkanie pt. „Kameralnie o koncercie”, które poprowadzi znakomity muzykolog, krytyk muzyczny Jan Popis. Od 1974 roku, przez 33 lata pracował w redakcji muzyki klasycznej Polskiego Radia w Warszawie, gdzie prowadził autorskie programy. Od roku 1975 komentuje w Polskim Radiu oraz w TVP dziewięć kolejnych Konkursów Chopinowskich. Prowadzi wykłady na uczelniach muzycznych m.in. USA i Kanady. Na spotkanie w sali kameralnej (II p.) wstęp jest wolny. Bilety na koncert w cenie: 50 normalny i 40 ulgowy do nabycia w kasie pon.-pt. w godz.10-18 oraz poprzez stronę internetową www.bilety.filharmonia.olsztyn. pl. Serdecznie zapraszamy!