Nasi jubileuszowi goście – Charles Richard-Hamelin (Kanada) – fortepian, Koncerty 12,13 marca 2016

Laureat II nagrody na XVII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie w 2015 roku oraz nagrody Krystiana Zimermana za najlepsze wykonanie sonaty. Urodził się w 1989 roku w Lanaudière (Quebec). Kształcił się pod kierunkiem Paula Surdulescu, Sary Laimon, Borisa Bermana i André Laplante’a.
W 2011 roku zdobył dyplom licencjacki na Uniwersytecie McGill, a w roku 2013 magisterium w Yale School of Music. Był stypendystą obydwu tych uczelni.
Jest laureatem II nagrody Międzynarodowego Konkursu w Montrealu (2014) oraz III nagrody oraz nagrody specjalnej za najlepsze wykonanie sonaty Ludwika van Beethovena w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Seulu (2014).
W 2015 roku otrzymał prestiżową „Career Development Award” przyznawaną przez Women’s Musical Club z Toronto.
Koncertował z orkiestrami symfonicznymi Montrealu i Toronto, z Koreańską Orkiestrą Symfoniczną, z zespołem I Musici de Montreal. Uczestniczy w kanadyjskich festiwalach (Lanaudière, Orford, Ottawa Chamberfest, Montreal Chamber Music oraz Le Domaine Forget). Jest członkiem cenionego Trio Hochelaga. Ostatnio nakładem wytwórni Analekta wydany został jego debiutancki album z późnymi utworami Fryderyka Chopina.

12marca 2016Charles Richard-Hamelin fot. Elizabeth Delage