Informujemy, że w dniu 4.06.2021 kasa biletowa Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej będzie nieczynna. Za utrudnienia przepraszamy.

Casting do udziału w ARENA FESTIVAL film & music

Warmińsko-Mazurska Filharmonia im. F. Nowowiejskiego w Olsztynie ogłasza castingdo udziału w koncercie w ramach V edycji Arena Festival film & music 2021 –MUSICALOWO I FILMOWOZapraszamy wszystkich chętnych, niezależnie od wieku, do wykonania piosenki z musicalu „Warmińska opowieść wigilijna – Pora jeziora” z udziałem solistów oraz Orkiestry symfonicznej Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii pod batutą Piotra Sułkowskiego – dyrektora Naczelnego […]

Odeszła Anna Wasilewska

Trudno mówić o tak nagle przerwanej serdecznej przyjaźni. 6 kwietnia odeszła Anna Wasilewska, posłanka i samorządowiec, ambasadorka kultury na Warmii i Mazurach, a dla nas przede wszystkim oddana i życzliwa melomanka, dobry duch Filharmonii. Jej ciepły uśmiech pozostanie w naszej pamięci.

Najlepsi śpiewacy świata z Met po raz dziesiąty

3 października ruszył dziesiąty, jubileuszowy sezon transmisji spektakli z nowojorskiej The Metropolitan Opera do kin, teatrów i filharmonii. W Polsce przedstawienia ze sławnej Met zobaczymy w ponad 20 miastach.W Olsztynie już 5 sezon transmisje Live in HD z MET przeprowadza Filharmonia Warmińsko-Mazurska.

Sezon 2015–16 cyklu „The Metropolitan Opera: Live in HD” rozpocznie się 3 października o godz.18.55 „Trubadurem” Verdiego.Ciężar arcytrudnej roli tytułowej weźmie na siebie koreański tenor Yonghoon Lee, jego ukochaną Leonorą będzie Anna Netrebko, a hrabią di Luna – Dmitri Hvorostovsky. Zadyryguje Marco Armiliato.

W tym sezonie widzowie w ponad 70 krajach zobaczą aż 11 spektakli. Ciekawostką będzie retransmisja „Zaczarowanego fletu” Wolfganga Amadeusa Mozarta, transmitowanego dekadę temu, wówczas pokazywanego tylko na terenie USA, w inscenizacji Julie Taymor, reżyserki m.in. filmu „Frida”. Zobaczymy też 6 przedstawień premierowych, m.in. nową inscenizację „Otella” Verdiego w reżyserii Bartletta Shera, w niesamowitych dekoracjach autorstwa Es Devlin („Hamlet” z Benedictem Cumberbatchem), z Aleksandrsem Antoņenką w roli tytułowej. Skandalizującą „Lulu” Albana Berga powierzono koncepcji awangardowego artysty Williama Kentridge’a („Nos”), a egzotycznych „Poławiaczy pereł” Georges’a Bizeta – Penny Woolcock, autorce filmów dokumentalnych. „Manon Lescaut” Pucciniego zostanie wystawiona specjalnie dla znakomitej sopranistki Kristine Opolais i wspaniałego tenora Jonasa Kaufmanna. Reżyseruje Sir Richard Eyre („Carmen”, „Notatki o skandalu”). Nowe inscenizacje „Roberta Devereux” Donizettiego w reżyserii Davida McVicara, zwanego królem reżyserów operowych, i „Elektry” Straussa (wg reż. nieżyjącego Patrice’a Chéreau) z Niną Stemme, Adrianne Pieczonką i Waltraud Meier w obsadzie, będą niewątpliwie magnesem dla miłośników gatunku.

W dwóch spektaklach – w „Poławiaczach pereł” i „Robercie Devereux” – wystąpi nasz wybitny baryton, od lat mający status gwiazdora Met, Mariusz Kwiecień. Aż trzy razy za pulpitem dyrygenckim zobaczymy legendarnego maestra, dyrektora muzycznego Met, Jamesa Levine’a. Dyrygował on pierwszą w historii transmisją w HD, „Zaczarowanym fletem”, poprowadzi także „Lulu” i gigantyczne dzieło Richarda Wagnera – „Tannhäusera” w reżyserii Ottona Schenka. Repertuar transmisji dopełnią „Turandot” i „Madame Butterfly” Pucciniego.

Pomysłodawcą cyklu jest obecny dyrektor generalny Met Peter Gelb. W grudniu 2006 roku po raz pierwszy popłynął w eter operowy obraz i dźwięk w HD & DD Surround; pokazano „Zaczarowany flet” Mozarta. Sukces frekwencyjny sprawił, że do projektu przyłączyły się ośrodki z całego świata. Cyfrowy sygnał o wysokiej rozdzielczości dociera do adresata za pomocą satelity okołoziemskiego zaledwie z kilkusekundowym opóźnieniem. W Europie – mimo sześciogodzinnej różnicy czasu – przedstawienia można oglądać na żywo wieczorem, a to dlatego, że Met, jak nazywają swój teatr nowojorczycy, gra w soboty dwa spektakle: pierwszy wczesnym popołudniem, a drugi wieczorem. Transmitowany jest ten popołudniowy.