fot.Jacek Poremba
W dniu 23 września w piątek o godz.19.00 w sali koncertowej Filharmonii z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej pod dyrekcją Piotra Sułkowskiego wystąpi jeden z najbardziej zjawiskowych zespołów kameralnych – akordeonowe „Motion Trio”. Zespół w składzie: Janusz Wojtarowicz, Paweł Baranek, Marcin Gałażyn prezentuje muzykę się na styku wielu gatunków i muzycznych stylizacji wyraźnie podążając własną, niezwykle oryginalną, artystyczną drogą. Wirtuozeria, polot, twórcza odwaga i bezkompromisowość sprawiły, że Motion Trio zyskało uznanie wielu
osobistości życia muzycznego z Krzysztofem Pendereckim na czele. Dodatkowym walorem tego szczególnego koncertu będą kompozycje w aranżacjach przygotowanych m.in. przez Krzesimira Dębskiego i Leszka Możdżera. W programie koncertu usłyszymy następujące kompozycje: Krzesimir Dębski – Here comes, Paweł Baranek – Pierwszy Dzień Wiosny (ork. K. Dębski), Motion Trio – Sunrise Dance; Libertin; DJ Chicken (ork. K. Dębski) Janusz Wojtarowicz – The Heart; Little Story; Karuzela; Balkan Dance; Proms (ork. K. Dębski), Wojciech Kilar – Orawa (aranż. J. Wojtarowicz), Janusz Wojtarowicz – Silence ( ork. M. Chyrzyński), Motion Trio – You Dance (ork. J. P. Audin) oraz Fryderyk Chopin – Preludium e- moll (ork. L. Możdżer),Wiaczesław Siemionow- Toccata Barbaro (ork. L. Lavrow). Motion Trio gra na akordeonach Pigini Sirius Millenium.
O muzyce Motion Trio:
Joe Zawinul: Wasza muzyka jest zdumiewająca
Krzysztof Penderecki: To wyjątkowe trio akordeonowe
LIBERATION: Ci, którym akordeon wydawał się staromodny, a którzy byli obecni na koncercie Motion Trio, nie mieli innego wyjścia, jak zastanowić się nad swoim wcześniejszym osądem (…)
LE MONDE: Trio polskich akordeonistów drwi z wszelkich przyzwyczajeń i tradycyjnego sposobu gry na akordeonie, przenosi instrument w przyszłość bez jakichkolwiek efektów elektronicznych (…)
ALL ABOUT JAZZ: Nigdy nie słyszeliście takiej gry na akordeonie (…)
MOTION TRIO:
Paweł Baranek – edukację muzyczną rozpoczął w dziesiątym roku życia, jako uczeń Państwowej Szkoły Muzycznej w Miechowie, w klasie akordeonu mgr Wiesława Kusiona, u którego też kontynuował naukę w Państwowym Liceum Muzycznym im. Ignacego Jana Paderewskiego w Tarnowie. Akademię Muzyczną ukończył z wyróżnieniem w klasie akordeonu ad. Janusza Patera w Krakowie. Autor kilku kompozycji wykonywanych przez Motion Trio. Laureat krajowych i międzynarodowych konkursów akordeonowych. Z Motion Trio zdobył Grand Prix IV Międzynarodowego Konkursu Współczesnej Muzyki Kameralnej im. Krzysztofa Pendereckiego w 2000 roku. Brał udział w masterclass min. na University of Chicago, Konserwatorium Paryskim, Royal Academy of Music w Londynie. Wystąpił w 31 krajach świata, występując m.in. w „Carnegie Hall” w New York, Skirbal Center of Performing Arts w Los Angeles, Konzerthaus w Wiedniu, Barbician Center w Londynie i wielu innych. W 2009 otrzymał nagrodę Fundacji Inne Brzmienia „Kobaltowa Muza” dla wybitnych muzyków za ich wkład w rozwój sztuki. W lutym 2011 został uhonorowany odznaką – Honoris Gratia -, w dowód uznania za zasługi dla Krakowa i jego mieszkańców.
Janusz Wojtarowicz – akordeonista, kompozytor, aranżer, producent muzyczny, autor muzyki teatralnej i filmowej, założyciel tria akordeonowego Motion Trio oraz wydawnictwa Akordeonus, wydającego płyty Motion Trio i partytury akordeonowe. Jest kompozytorem większości utworów wykonywanych przez Motion Trio.
Twórca idei, by trio akordeonowe – niczym kwartet smyczkowy – uczynić klasycznym składem wykonawczym, a tym samym, by pojęcie „trio akordeonowe” wprowadzić do literatury muzycznej na oznaczenie utworu napisanego na trzy akordeony.
Autor vademecum dla kompozytorów „Jak pisać na akordeon” (AKORDEONUS 2007).
Prowadził masterclass między innymi: na University of Chicago, w Konserwatorium Paryskim, na Royal Academy of Music w Londynie, na festiwalu Red Sea Jazz Festival w Eilat (Izrael). Na potrzeby Motion Trio zaaranżował dzieła Krzysztofa Pendereckiego, Henryka Mikołaja Góreckiego, Wojciecha Kilara, Pawła Szymańskiego, Michaela Nymana, które wykonał wraz z Motion Trio min. w Carnegie Hall w Nowym Jorku, Skirbal Center of Performing Arts w Los Angeles, Konzerthaus w Wiedniu, Barbician Center w Londynie i wielu innych. W 2009 otrzymał nagrodę Fundacji Inne Brzmienia „Kobaltowa Muza” dla wybitnych muzyków za ich wkład w rozwój sztuki. W lutym 2011 został uhonorowany odznaką – Honoris Gratia -, w dowód uznania za zasługi dla Krakowa i jego mieszkańców.
Naukę gry na akordeonie i fortepianie rozpoczął w siódmym roku życia u swojego ojca Eugeniusza. Ukończył Państwowe Liceum Muzyczne im. Fryderyka Chopina w Krakowie. Studiował akordeon w Akademii Muzycznej w Krakowie oraz organy (prywatnie) u prof. Andrzeja Białki. Jako solista-akordeonista wyróżniany na wielu konkursach akordeonowych. Autor muzyki teatralnej do spektakli między innymi: Jerzego Jarockiego, Piotra Cieplaka, Rafała Kmity, Remigiusza Brzyka i innych. Laureat Grand Prix(z Motion Trio) IV Międzynarodowego Konkursu Współczesnej Muzyki Kameralnej im. Krzysztofa Pendereckiego w 2000 roku. Stypendysta Prezydenta Miasta Krakowa w 2001 roku.
Marcin Gałażyn – naukę gry na akordeonie rozpoczął w siódmym roku życia u mgr Eugeniusza Ajdamacha w PSM w Augustowie. Ukończył Państwową Szkołę Muzyczną II st. im. Ignacego Paderewskiego w Białymstoku. Studiował akordeon w Akademii Muzycznej w Krakowie. Laureat wielu konkursów akordeonowych, kameralnych, jazzowych. Współtwórca zespołu Que Passa, z którym koncertował osiem lat, wykonując improwizowaną muzykę flamenco, latino oraz jazz. W Motion Trio od 1999 r. Laureat Grand Prix IV Międzynarodowego Konkursu Współczesnej Muzyki Kameralnej im. Krzysztofa Pendereckiego w 2000 roku. Uczestniczył w masterclass min. na University of Chicago, Konserwatorium Paryskim, Royal Academy of Music w Londynie. Z Motion Trio wystąpił w 31 krajach świata, występując min. w „Carnegie Hall” w New York, Skirbal Center of Performing Arts w Los Angeles, Konzerthaus w Wiedniu, Barbician Center w Londynie i wielu innych. W 2009 otrzymał nagrodę Fundacji Inne Brzmienia „Kobaltowa Muza” dla wybitnych muzyków za ich wkład w rozwój sztuki. W lutym 2011 został uhonorowany odznaką – Honoris Gratia -, w dowód uznania za zasługi dla Krakowa i jego mieszkańców.
Serdecznie zapraszamy na koncert!