Laureaci 15. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej

Po konkursowych zmaganiach utalentowanych wiolinistów z czterech kontynentów Jury pod kierunkiem Maksima Vengerowa przyznało główne nagrody 15.Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. Miło nam zakomunikować Państwu, iż w koncercie w dniu 27 października 2016 r. w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej wystąpią: laureatka I nagrody konkursu Veriko Tchumburidze (Gruzja/Turcja) i laureat (ex aeguo) II nagrody – Seiji Okamoto (Japonia). Orkiestrę symfoniczną filharmoników poprowadzi Piotr Sułkowski. W programie czwartkowego koncertu muzyka Henryka Wieniawskiego.Następnego dnia, w piątek 28 października Veriko Tchumburidze z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej pod dyrekcją Piotra Sułkowskiego wystąpi w Filharmonii Narodowej w Warszawie. W programie koncertu w FN: Feliks Nowowiejski – Uwertura do opery Legenda Bałtyku , Henryk Wieniawski – II Koncert skrzypcowy d-moll op. 22, Antonín Dvořák – IX Symfonia e-moll op. 95 Z Nowego Świata

1                                   fot. RR Studio / Towarzystwo Muzyczne im. H. Wieniawskiego w Poznaniu

O laureatach:
Veriko Tchumburidze (Gruzja/Turcja). Urodziła się w 1996 roku. Grę na skrzypcach rozpoczęła pod kierunkiem S. Yunkuş w wieku 4 lat. Następnie kształciła się w klasie prof. L. Tchumburidze w Państwowym Konserwatorium w Mersinie oraz pod kierunkiem D. Schwarzberg w wiedeńskiej Hochschule für Musik jako stypendystka „Young Musicians on World Stages”. Zdobyła pierwsze nagrody w Konkursie Skrzypcowym „Gülden Turali” (2004), Państwowym Konkursie w Gruzji (2006) oraz VII Międzynarodowym Konkursie dla Młodych Muzyków im. P. Czajkowskiego (2012). W 2013 r. otrzymała zaproszenie do udziału w kursie mistrzowskim organizowanym przez Akademię S. Ozawy oraz w Festiwalu Verbier w Szwajcarii, gdzie doskonaliła swoje umiejętności pod kierunkiem A. Chumachenco. Występowała jako solistka z orkiestrami symfonicznymi w Eskişehirze, Istambule, Izmirze i Bursie oraz z Brandenburską Orkiestrą Kameralną. Obecnie kontynuuje naukę w klasie A. Chumachenco w Musik Hochschule w Monachium.Veriko Tchumburidze gra na instrumencie Giambattista Guadanini, 1756 r.

Seiji Okamoto (Japonia) Urodził się w 1994 roku. Gra na skrzypcach od 3. roku życia. W 2014 r. jako pierwszy spośród skrzypków pochodzenia azjatyckiego zdobył I nagrodę w 19. Międzynarodowym Konkursie im. J. S. Bacha w Lipsku. Jest też laureatem I nagrody 60. Konkursu Muzycznego Studentów Japońskich (Tokio), II nagrody i nagrody specjalnej Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Canettiego (Włochy, 2009) i innych. Studiował pod kierunkiem K. Nakazawy, K. Sawy, G. Pouleta, P. Amoyala oraz H. Zacka. Uczestniczył w kursach prowadzonych przez uznanych pedagogów, m.in. P. Vernikova, O. Krysę, R. Pasquiera, R. Daugareila i innych. Obecnie studiuje w tokijskim Uniwersytecie Sztuki. Koncertował oraz grał recitale nie tylko w Japonii, ale również w Niemczech, Austrii, we Włoszech, Chorwacji, USA oraz w Korei Płd. Artysta gra na instrumencie Januariusa Gagliano, Włochy 1754 (użyczony przez Nippon Violin Co.).