• 20 pazdzierniika 2017 slajder

  WIECZÓR Z SERENADĄ Jakub Haufa – skrzypce, dyrygent / 20.10. 2017, godz.19.00

 • 28 pazdziernika 2017 slajder

  CAFE DE PARIS – piosenki francuskie i muzyka filmowa28.10.2017

 • 5 listopada 2017 slajder

  W KRÓLESTWIE TRĄBKI / MONARCA DELLA TROMBA Koncert rodzinny – 05.11.2017, godz. 11.00

 • 10 listopada 2017 slajder
 • 24 listopada 2017 slajder

  Yeon-Min Park (Korea) – fortepian 24.11.2017, godz. 19.00MISTRZOWSKI RECITAL FORTEPIANOWY

Audycje muzyczne

    Audycje muzyczne dla szkół  „Spotkania z Muzyką” w roku 2016/2017:

Filharmonia Warmińsko-Mazurska w Olsztynie, jak każdego roku, proponuje dzieciom i młodzieży ze szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych cykl koncertów w formie umuzykalniających audycji. Koncerty te stanowią tematyczne rozwinięcie programu nauczania muzyki, umożliwiają młodym słuchaczom bezpośredni kontakt z artystami. Pozwalają lepiej zrozumieć znaczenie różnych form i gatunków muzycznych oraz twórczości kompozytorów polskich i obcych dla rozwoju kultury muzycznej. Uczą dobrych manier i właściwego zachowania w instytucji kultury jaką jest filharmonia.

 

Październik  2016

2016 -Rok Feliksa Nowowiejskiego  „Feliks Nowowiejski kompozytor i patriota”

 

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2016 Rokiem Feliksa Nowowiejskiego. Jest to fakt szczególnie ważny dla nas, mieszkańców Warmii, bowiem Nowowiejski urodził się w 1877 roku w Wartenborku, dzisiejszym Barczewie. Pierwsze lata życia spędził właśnie na Warmii – najpierw w rodzinnym Barczewie, następnie w przyklasztornej szkole muzycznej w Świętej Lipce. Był też organistą w katedrze św. Jakuba w Olsztynie. Wychowywał się w rodzinie, gdzie kultywowano polskość, patriotyzm, poszanowanie rodzimej tradycji. Nic więc dziwnego, że w jego twórczości kompozytorskiej ważne miejsce zajmują dzieła o tematyce patriotycznej i religijnej. Program październikowego koncertu przybliży słuchaczom ten nurt twórczości Feliksa Nowowiejskiego. Ukaże sylwetkę artysty jako polskiego patrioty. Będzie można usłyszeć, oprócz powszechnie znanych pieśni Nowowiejskiego, również te rzadziej wykonywane, a świadczące o wielkim kunszcie kompozytorskim twórcy „Roty”  pochodzącego z Warmii.

 

Listopad 2016

„Od morza do Tatr – spotkanie z polskim folklorem”

 Kultura muzyczna każdego narodu rozwija się w oparciu o różne inspiracje twórcze kompozytorów. Źródła tych inspiracji bywają wielorakie. Są jednak elementy wspólne. Takim stałym wspólnym źródłem inspiracji twórczych jest folklor, ludowa tradycja danego narodu. Tak jest również w przypadku twórczości polskich kompozytorów. U każdego z nich można bowiem doszukać się pierwiastków zaczerpniętych z polskiej muzyki ludowej. Szczytowym osiągnięciem takiej stylizacji jest oczywiście twórczość Fryderyka Chopina – jego przepiękne mazurki, polonezy. Program listopadowego koncertu pokaże słuchaczom różne oblicza polskiego folkloru z uwydatnieniem narodowych polskich tańców oraz ich stylizowanych form w twórczości kompozytorów.  Zabrzmi zarówno muzyka instrumentalna jak i wokalna. Zasadniczy cel audycji muzycznej, to ukazanie piękna polskiej ludowej tradycji muzycznej i jej wpływu na twórczość zawodowych kompozytorów.

 

Grudzień 2016

„White Christmas – Białe Boże Narodzenie”

 

„White Christmas” – piosenka autorstwa Irvinga Berlina z 1941, pierwotnie wykonywana przez Binga Crosby’ego i Marthę Mears w filmie „Gospoda świąteczna”,  jest bez wątpienia  jedną z najbardziej popularnych i znanych piosenek  rokrocznie przypominanej w czasie świąt Bożego Narodzenia. Została nagrodzona Oscarem w 1942 roku w kategorii „najlepsza filmowa piosenka”. Niemalże każdy anglojęzyczny wykonawca, wydając płytę ze świątecznymi piosenkami,  zamieszcza na niej „White Christmas”. Piosenka ta, podczas grudniowej audycji muzycznej, stanie się pretekstem do ukazania młodym słuchaczom muzycznych tradycji świąt Bożego Narodzenia różnych narodów zarówno w przekroju historycznym jak i współczesnym. Nie zabraknie więc tradycyjnych kolęd polskich i zagranicznych – ale również zabrzmią współczesne piosenki o tematyce świątecznej, a także muzyka instrumentalna różnych kompozytorów inspirowana wyjątkową atmosferą świąt Bożego Narodzenia. Program ten jest, więc swoistym muzycznym upominkiem gwiazdkowym artystów Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej.

 

Luty 2017

„Karnawał w Rio – wspomnienia z olimpiady”

 Latem 2016 roku w Rio de Janeiro odbyły się XXXI igrzyska olimpijskie. Polska reprezentacja osiągnęła bardzo dobry wynik zdobywając 11 medali. Miejsce igrzysk, Rio de Janeiro, to jednak dla świata muzycznego przede wszystkim stolica karnawału. Program koncertu przedstawi słuchaczom karnawałowe tradycje brazylijskie. Nie zabraknie samby i innych brazylijskich rytmów tanecznych. Artyści występujący na estradzie filharmonii, po przedstawieniu tańców i muzyki latynoamerykańskiej, następnie zabiorą słuchaczy w karnawałową podróż dookoła świata. Będzie można poznać muzykę i karnawałowe zwyczaje innych narodów. Oczywiście zajrzymy też do Wenecji – karnawał wenecki ma, bowiem wielowiekową tradycję. A czy my Polacy mamy swoje karnawałowe tradycje? Odpowiedź na to i inne pytania będzie można uzyskać podczas lutowego koncertu.

 

Marzec 2017

ODLOTOWE KONCERTY – Kierunek podróży – Cuba

Rey Ceballo & TripulacionCubana

To już 15 lat jak Rey Ceballo jest w Polsce i z pełnym zaangażowaniem tworzy muzykę latynoską! W sumie stworzył kilka projektów począwszy od znakomitej orkiestry Calle Sol(Ulica Słońca) , po jedyny w Polsce i Europie musical „Conoce mi Cuba”- „Poznaj moją Kubę” aż po kolejną tym razem w 98% kubańską orkiestrę Tripulacion Cubana, dzięki której możecie usłyszeć największe latynoskie przeboje w nowych aranżacjach.

Rey Ceballo z zespołem TripulacionCubana to chyba najpopularniejszy na polskim rynku zespół salsowy. Swoim repertuarem nawiązuje do muzyki kubańskiej we wszystkich jej odsłonach. Posłuchać można będzie , jak brzmią cha-cha, salsa, timba, latin-pop i latin jazz w rdzennym wydaniu wyspiarskim. Miłym zaskoczeniem mogą okazać się porywające latynoskie aranżacje największych hitów radiowych ostatnich lat.


Kwiecień 2017

BALET O KAWIE

Balet Dworski Cracovia Danza

Romana Agnel – inscenizacja i choreografia

Monika Polak-Luścińska – projekt kostiumów

Balet Dworski Cracovia Danza

Dzieci z olsztyńskich szkół tańca w roli Ziarenek kawy

Balet o kawie to jedno z najpopularniejszych przedstawień Baletu Dworskiego Cracovia Danza. Spektakl był wystawiany w wielu miastach Polski, a także między innymi we Francji i Niemczech. W roku 2014 został uhonorowany przez portal Czas Dzieci Złotym Słonecznikiem w kategorii muzyka.

Spektakl w inscenizacji i choreografii Romany Agnel wpisuje się w tradycję wystawianych w XVII i XVIII wieku baletów o tematyce fantazyjnej i egzotycznej. Stworzony został na bazie kroków oraz figur tańca barokowego, a także elementów ówczesnej pantomimy. To pełne humoru przedstawienie w warstwie fabularnej nawiązuje do słynnej Kantaty o kawie Jana Sebastiana Bacha. W warstwie muzycznej spektaklu usłyszymy muzykę właśnie tego wielkiego barokowego kompozytora. Poza wspomnianą Kantatą o kawie zabrzmią jeszcze fragmenty jego Suit Orkiestrowych.

Tancerze wystąpią w fantastycznych kostiumach projektu Moniki Polak-Luścińskiej, przedstawiających elementy serwisu do kawy, które swym kształtem przypominają m.in. słynną w XVIII wieku porcelanę drezdeńską. W spektaklu obok tancerzy Baletu Dworskiego Cracovia Danza wystąpią także dzieci w roli Ziarenek kawy.

 

 

 

AUDYCJE MUZYCZNE DLA PRZEDSZKOLI „SPOTKANIA Z PANIĄ MUZYKĄ”                                     2016/2017

Wrzesień, Październik, Listopad 2016 r.

2016 – Rok Feliksa Nowowiejskiego  „ Warmia też swojego kompozytora ma”

„ Z kwartetem przez świat”

„ Zaczarowany instrument – sax”

 

Grudzień

„ Mikołajkowo-kolędowe spotkania z Panią Muzyką”

Styczeń, Luty, Marzec 2017r.

„ Karnawał w muzyce – na poważnie”

„ Opowieści w pięciolinii”

„ W karnawałowym rytmie”

 

Kwiecień , Maj, Czerwiec 2017 r.

Program folklorystyczny „ Wiosna dźwiękiem malowana”

„Muzyczna podróż do…”

„ Odgłosy natury”

 

Biuro Koncertowe

Tel. 89/527 51 75 w. 115, 116

biuro.konc@filharmonia.olsztyn.pl

 

 

aktualności

20 października br.,o godz.18.00 Spotkanie Kameralnie o koncercie – sala kameralna II p.

Kolejne spotkanie z cyklu Kameralnie o koncercie poprowadzi Piotr Matwiejczuk – muzykolog, skrzypek, dziennikarz radiowy, krytyk muzyczny, absolwent Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1991–2000 współpracował z Polskim Radiem Olsztyn, od 2002 do 2016 roku był dziennikarzem Redakcji Muzycznej Programu 2 Polskiego Radia, obecnie jest jej współpracownikiem. W 2006 roku otrzymał nagrodę im. Witolda Hulewicza […]

Koncert w 100 – lecie fatimskiego objawienia.

13 października 2017 roku, o godz.19.00 w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej zostanie zaprezentowana Symfonia Misterium –  Fatima kompozycja Henryka Jana Botora. Utwór został zamówiony przez Stowarzyszenie Artystyczne Cantores Varmienses z okazji przypadającej w tym roku 100. Rocznicy Objawień w Fatimie i po raz pierwszy został wykonany  w dniu 14 maja 2017 roku w Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej […]

„Podróż przez organową Europę” – rozmowa z Markiem Stefańskim. Organista będzie solistą piątkowego koncerty symfonicznego

Na początku chciałabym zapytać o twórczość Feliksa Nowowiejskiego, patrona olsztyńskiej filharmonii, w której będzie Pan wkrótce występował. Czy znajduje Pan jako wykonawca w jego twórczości coś interesującego? Czy nie jest to kompozytor teraz nieco „zakurzony”? Feliks Nowowiejski to czołowa postać w polskiej muzyce organowej. Jeżeli mówimy o takowej, to przede wszystkim organistom, muzykologom czy też tym, […]

kontakt

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij