Marzec
Koncert symfoniczny
Marzec 01, 2024
Marzec
Marzec 01, 2024
Program NIMIT – Dyrygent Rezydent
Wprowadzenie do koncertu godz. 18.00, sala kameralna Filharmonii – Piotr Matwiejczuk
Martyna Zych – dyrygent
Emil Olejnik – wiolonczela
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej
Program koncertu:
Antonin Dvořák – Uwertura koncertowa Karnawał op. 92
Antonin Dvořák – Koncert wiolonczelowy h-moll op. 104
Henryk Wars – I Symfonia
Martyna Zych – dyrygentka
Artystka skupia się na muzyce czeskiej. Studiowała na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie dyrygenturę symfoniczno-operową w klasie prof. Tomasza Bugaja oraz altówkę w klasie prof. Piotra Reicherta. Jest pomysłodawczynią i współzałożycielką pierwszej w Polsce Orkiestry Muzyków Uchodźców z Ukrainy. Ich premierowy koncert odbył się 3 kwietnia 2022 roku w Rzeszowie i zakończył się tak wielkim sukcesem, że w ciągu miesiąca orkiestra wykonała trzy kolejne koncerty w całej Polsce. Niedługo potem Martyna Zych została wybrana do czynnego udziału w mistrzowskich kursach dyrygenckich z Marin Alsop i NOSPR w Katowicach, a tydzień później debiutowała z Filharmonią Bohuslava Martinů w Zlínie podczas Festiwalu Talentinum. Została także zaproszona do poprowadzenia koncertu inaugurującego sezon artystyczny 2022/2023 Orkiestry Symfonicznej w Karlovych Varach z wyłącznie czeskim programem. Rok 2023 rozpoczął się intensywną pracą, w tym wyjazdem na międzynarodowy konkurs dyrygencki w Budapeszcie, uczestniczeniem w próbach i koncertem z Bamberger Symphoniker (dzięki zaproszeniu głównego dyrygenta Jakuba Hrůšy) oraz debiutem dyrygenckim z Polską Orkiestrą Sinfonia Iuventus, z którą Martyna Zych wykonała Moją ojczyznę Smetany. W sezonie artystycznym 2023/2024 pełni funkcję dyrygenta rezydenta w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie.
Dzięki współpracy z Muzeum Antonína Dvořáka w Pradze posiada przedruki rękopisów do licznych dzieł tego kompozytora (m.in. do IX Symfonii e-moll op. 95, IV Symfonii d-moll op. 13). Napisała wiele prac dotyczących utworów czeskich kompozytorów, porównując wydania partytur z rękopisami, analizując listy i okoliczności powstania. W swoich interpretacjach repertuaru czeskiego stara się dotrzeć do prawdy wykonawczej, zrealizować zamiary kompozytora, odnieść się do tradycji jego kraju. Wielokrotnie była asystentką polskich i zagranicznych dyrygentów, wśród których znaleźli się Jiří Petrdlík i Massimiliano Caldi. Jako asystentka miała okazję poznać wiele tradycji wykonawczych utworów czeskich kompozytorów, a także poszerzyć swoją wiedzę podczas spotkań, m.in. z Jakubem Hrůšą, Veroniką Vejvodovą, Sandrą Bergmannovą. Ponadto Martyna mówi biegle w języku czeskim, dzięki czemu z łatwością może współpracować z czeskimi solistami. Dodatkowo, jako altowiolistka w Polskiej Orkiestrze Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa, ma możliwość pracować z wybitnymi dyrygentami nad szerokim repertuarem od strony praktyczno-wykonawczej. Jest osobą pełną pozytywnej energii, która pragnie przekazać swoją szczerą pasję muzykom orkiestrowym.
(Fot. Zaboklicki)
Emil Olejnik – wiolonczela
Artysta urodził się w 1999 roku, jest studentem nowojorskiej The Juilliard School, gdzie kształci się w klasach dwóch wybitnych pedagogów: Richarda Aarona i Natashy Brofsky. Jego edukację w Nowym Jorku poprzedziły trzy lata nauki pod okiem wybitnego niemieckiego wiolonczelisty Reinharda Latzko na Uniwersytecie Muzycznym w Wiedniu.
Emil jest laureatem ponad 20 narodowych oraz międzynarodowych konkursów wiolonczelowych. Został uhonorowany takimi nagrodami, jak Grand Prix na międzynarodowym festiwalu ARS Lithuanica w Wilnie czy I nagrodą w Ogólnopolskim Konkursie Wiolonczelowym CEA w Warszawie. Od lat bierze czynny udział w polskich festiwalach i kursach muzycznych. Emil pojawiał się w roli solisty na Międzynarodowych Kursach Muzycznych w Łańcucie, Poznańskiej Wiośnie Muzycznej, Przemyskiej Jesieni Muzycznej, Tygodniu Talentów w dworze Ignacego Jana Paderewskiego oraz pierwszej edycji programu Muzyka Naszych Czasów. W 2018 roku dokonał prawykonania dedykowanego mu Kaprysu w formie mazurka Ignacego Zalewskiego w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego. Dokonał również nagrania tego utworu dla Polskiego Radia. Emil Olejnik zadebiutował jako solista w Filharmonii Podkarpackiej, wykonując Wariacje rokoko op. 33 Piotra Czajkowskiego pod batutą Wojciecha Rodka. W 2020 roku pod batutą Piotra Sułkowskiego wykonał Koncert wiolonczelowy D-dur Józefa Haydna wraz z Pazardzhik Symphony Orchestra w Bułgarii.
Ten młody wiolonczelista otrzymał stypendia i nagrody za swoje osiągnięcia artystyczne od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci, The Juilliard School w Nowym Jorku oraz Mount Royal University w Calgary. Jego rozwój wsparły takie osoby, jak Pierwsza Dama RP Agata Kornhauser-Duda, Prezydent Miasta Olsztyna oraz Wojewoda Warmińsko- Mazurski. Emil Olejnik został wielokrotnie nagrodzony za charyzmę i osobowość artystyczną. Molly Carr, członkini legendarnego The Juilliard Quartet, w swojej rekomendacji opisała Emila jako artystę najwyższego kalibru. W 2023 roku Emil został objęty mecenatem przez Fundacją na Rzecz Rozwoju Edukacji Dziecięcej. Ta bezcenna współpraca pozwala Emilowi na dalszy rozwój i promocję Polski na arenie międzynarodowej.
Młody artysta gra na współczesnej wiolonczeli wykonanej we Włoszech w 2012 przez wiedeńskiego lutnika Wolfganga Buchingera.
Koncert współorganizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca w ramach programu „Dyrygent-rezydent”, finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Koncert objęty projektem „WARMIŃSKO-MAZURSKA KARTA SENIORA” (zniżka 50% od ceny biletu normalnego), programem „WARMIA I MAZURY DLA DUŻEJ RODZINY” oraz programem „KARTA DUŻEJ RODZINY” (Pakiet rodzinny w cenach: Rodzic – 30 zł, Dziecko – 15 zł). Bilety w cenach specjalnych do nabycia tylko w kasie Filharmonii za okazaniem Kart.
Instytucje kultury Warmii i Mazur
Partnerzy artystyczni
Mecenas i sponsorzy