Grudzień
Koncert Kolęd
Grudzień 22, 2024
Grudzień
Grudzień 22, 2024
Olsztyńskie chóry oraz Filharmonia Warmińsko-Mazurska zapraszają Państwa na koncert kolęd połączony ze wspólnym kolędowaniem!
Chór Dziewczęcy „Cantabile” PSM I i II stopnia w Olsztynie pod dyrekcją Agaty Wilińskiej wykona:
Hola, pasterze z pola w opracowaniu Marka Raczyńskiego
Jezusa Narodzonego w opracowaniu Grzegorza Miśkiewicza i Łukasza Matusika
Szczedryk w opracowaniu Mukoły Łeontowycza
Jingle Bells w opracowaniu Jamesa Pierpointa (przy fortepianie p. Marek Salej)
Zespół wokalny ProForma pod dyrekcją Marcina Wawruka wykona:
Na całej połaci śnieg (muzyka: Jerzy Wasowski, słowa: Jeremi Przybora, opracowanie Marcin Wawruk)
Północ już była – pastorałka tradycyjna w opracowaniu Marcina Wawruka
Oj, maluśki – pastorałka tradycyjna w opracowaniu Marcina Wawruka
Z narodzenia Pana – kolęda tradycyjna w opracowaniu Marcina Wawruka i Tomasza Łukaszuka
Chór Kameralny Collegium Musicum pod dyrekcją Janusz Wilińskiego wykona:
Anioł pasterzom mówił w opracowaniu Andrzeja Borzyma
W dzień Bożego Narodzenia w opracowaniu Andrzeja Borzyma
Lulajże Jezuniu w opracowaniu Stefana Stuligrosza
Cicha Noc (muzyka: Franz Xaver Gruber, słowa: Joseph Mohr)
Zapraszamy Państwa do wykonania następujących kolęd razem z nami:
Chorał Grudniowy w opracowaniu Marcina Wawruka (słowa: Krzysztof Szatrawski), dyryguje Marcin Wawruk
Gore Gwiazda Jezusowi, w opracowaniu Stanisława Kusztyba i Doroty Obijalskiej, dyryguje Agata Wilińska
Bóg się rodzi w opracowaniu Tomasza Michalaka, dyryguje Janusz Wiliński
Chórom towarzyszyć będzie Orkiestra kameralna Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii\
Chór Dziewczęcy Cantabile PSM I i II stopnia w Olsztynie pod dyrekcją Agaty Wilińskiej
Chór Dziewczęcy Cantabile PSM I i II stopnia w Olsztynie działający od blisko 35 lat, to zespół znany i doceniany nie tylko w Polsce ale także poza jej granicami. Tworzą go entuzjastki muzyki chóralnej – uczennice i absolwentki PSM I i II st. w Olsztynie. Zespół od początku istnienia aktywnie bierze udział w wydarzeniach artystycznych miasta, regionu i kraju. Chór to pięciokrotny zdobywca grand prix i wielokrotny laureat najwyższych nagród w prestiżowych ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach chóralnych m.in. w Austrii, Belgii, Czechach, Chorwacji, Hiszpanii, Słowacji. Chór wielokrotnie uczestniczył w ogólnopolskich i międzynarodowych warsztatach chóralnych, koncertował w Gruzji, Niemczech, we Włoszech i Rosji. W ostatnich latach pod kierownictwem swojej dyrygentki dr Agaty Wilińskiej został laureatem Grand Prix Ogólnopolskiego Festiwalu Chóralnego Musica in urbe w Bydgoszczy (2024), I miejsca i Złotego Dyplomu podczas Międzynarodowego Konkursu Chóralnego Gaude Cantem w Bielsku-Białej (2024), I miejsca i Złotego Dyplomu podczas Międzynarodowego Konkursu Chóralnego Mundus Cantat w Sopocie (2023), I miejsca i Złotego Dyplomu podczas Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego Varsovia Cantat (2022). Wysoki poziom i aktywna działalność zespołu zostały docenione także przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2016), Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego (Nagroda w Dziedzinie Kultury, 2015), Prezydenta Olsztyna (Nagroda w Dziedzinie Kultury 2011).
Agata Wilińska – chórmistrzyni, pedagog , animatorka amatorskiego ruchu chóralnego, doktor sztuk muzycznych, absolwentka Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie.
Jest nauczycielem dyplomowanym w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. w Olsztynie oraz Prezeską działającego od 20 lat Olsztyńskiego Towarzystwa Muzycznego. W czasach dynamicznego rozwoju technologii i szybkiego tempa życia propaguje działalność chóralną, pokazując, jak piękna jest muzyka. Zaraża pasją śpiewania zarówno dzieci, młodzież jak i dorosłych seniorów. Agata Wilińska prowadzi warsztaty chóralne w kraju i za granicą, bierze udział w rozmaitych przedsięwzięciach edukacyjnych i artystycznych jako dyrygentka i animator kultury muzycznej. Swoją działalność artystyczną rozpoczęła w 1982 roku jako chórzystka Chóru Kameralnego Collegium Musicum Od roku 1990 prowadzi Chór Dziewczęcy Cantabile w PSM I i II st. w Olsztynie, od 1997 współpracuje jako dyrygent z chórem Collegium Baccalarum. Zespoły pod jej kierownictwem zdobywały nagrody i wyróżnienia na prestiżowych konkursach w kraju i za granicą m.in. w Austrii, Belgii, Czechach, Francji, Chorwacji, Hiszpanii, Macedonii ,Słowacji, Rosji i we Włoszech. Za swoją działalność artystyczną i pedagogiczną była nagradzana m.in. przez: Prezydenta RP, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministra Edukacji, Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Jest laureatką Nagrody Indywidualnej Prezydenta Olsztyna im. F. Nowowiejskiego w dziedzinie sztuk muzycznych, Złotej Odznaki Polskiego Związku Chórów i Orkiestr oraz Brązowego Medalu Zasłużony Kulturze GLORIA ARTIS przyznanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Kameralny Zespół Muzyki Północno-Wschodniej i Popołudniowej ProForma
Działa w Olsztynie od 2000 roku i wykonał już przeszło 500 koncertów w Polsce i za granicą. Kilkunastu wokalistów pod kierunkiem Marcina Wawruka w krótkim czasie osiągnęło status jednego z czołowych polskich zespołów chóralnych, między innymi dzięki stylowym interpretacjom pełnym ekspresji i radości muzykowania oraz starannie dobranemu repertuarowi, w którym obok dzieł kompozytorów dawnych i współczesnych, ważne miejsce zajmują autorskie opracowania polskich piosenek poetyckich, polskiej muzyki tradycyjnej oraz kolęd i pastorałek.
Zespół ProForma jest laureatem kilkudziesięciu nagród krajowych i międzynarodowych konkursów chóralnych (m. in. najcenniejszego trofeum polskiej chóralistyki: „Złotej Lutni” Ogólnopolskiego Turnieju Chóralnego LEGNICA CANTAT), a jako finalista międzynarodowego konkursu radiowego „Let the Peoples Sing” (Londyn 2003, 3-cia nagroda), pojawił się na antenie radiofonii całego świata.
ProForma współpracuje z Polskim Radiem, Narodowym Forum Muzyki oraz z innymi profesjonalnymi instytucjami kultury w kraju i za granicą; koncertował w wielu prestiżowych salach, m. in. Filharmonii Narodowej, Studiu Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego, w Studiu im. Agnieszki Osieckiej radiowej „Trójki”, w Zamku Królewskim w Warszawie. Brał udział w festiwalach muzycznych, realizacjach telewizyjnych i radiowych, a także w spektaklu muzycznym Niemen, w którym wykonał własne wersje pieśni Czesława Niemena. Utwory te znalazły się na pierwszej płycie CD zespołu: Niemen à cappella, wydanej nakładem Polskiego Radia (2007). Kolejne wydawnictwa płytowe w jego dorobku są rezultatem współpracy zespołu z olsztyńskim kompozytorem Jarkiem Kordaczukiem, wokalistką Basią Raduszkiewicz („Ptaki powrotne” – 2010, „Czekając na koniec świata” – 2012), oraz saksofonistą jazzowym Grzechem Piotrowskim (symfonia „Lech, Czech i Rus” 2016).
ProForma koncertuje i nagrywa z gwiazdami polskiej piosenki i jazzu oraz z orkiestrami kameralnymi i symfonicznymi. Wyjątkowe miejsce w historii zespołu zajmuje współpraca z legendarnym wokalistą Bobby McFerrinem podczas koncertów promujących jego płytę VOCAbuLarieS (2010). Owocem tego spotkania są improwizacje wielogłosowe w unikalnej technice „Circle-Singing”, praktykowane przez zespół ProForma na koncertach.
Marcin Wawruk – dyrygent, chórmistrz, aranżer i kompozytor; profesor sztuk muzycznych (wykłada na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie); specjalizuje się w prowadzeniu kameralnych zespołów chóralnych i w zespołowej emisji głosu. Założyciel i szef artystyczny Zespołu Muzyki Północno-Wschodniej i Popołudniowej „ProForma”, z którym od dwudziestu lat koncertuje i realizuje projekty muzyczne o różnorodnej stylistyce.
Bilans 35-lecia jego pracy artystycznej obejmuje przeszło 700 koncertów chóralnych i wokalno-instrumentalnych, 200 opracowań chóralnych, kilkadziesiąt piosenek, kompozycje chóralne oraz utwory dydaktyczne dla dzieci i młodzieży (m. in. „Skrzypiące nutki”, podręcznik „Rytmetyka chóralna”, wydane przez PWM), a także muzykę komponowaną dla radia, tv, filmu i teatru; brał udział w powstawaniu paru tuzinów płyt CD jako producent muzyczny, autor, aranżer, dyrygent i wykonawca.
Współpracował z wieloma gwiazdami polskiej i światowej estrady (m. in. Bobby McFerrin, Roger Treece, Katie Melua, Maryla Rodowicz, Stanisław Soyka, Krzysztof Krawczyk, Krzesimir Dębski, Adam Sztaba). Współpracuje także z Polskim Wydawnictwem Muzycznym oraz Narodowym Forum Muzyki w zakresie tworzenia nowego repertuaru chóralnego dla dzieci i młodzieży, a także szkolenia dyrygentów w ramach programu „Akademia Chóralna” NFM.
Otrzymał honorową odznakę Zasłużony dla Kultury Polskiej (2006) oraz szereg innych branżowych wyróżnień.
Chór Kameralny Collegium Musicum pod dyrekcją Janusz Wilińskiego
Chór Kameralny Collegium Musicum został utworzony i działa nieprzerwanie od grudnia 1977 roku. Dyrygentem chóru jest od 1984 roku Janusz Wiliński. U podstaw licznych sukcesów zespołu leży przede wszystkim fascynacja śpiewem. Klimat wspólnych zainteresowań, systematyczne pogłębianie wiedzy i umiejętności oraz wytrwałość w dążeniu do realizacji postawionych przez dyrygenta celów pozwoliły stworzyć zespół o bardzo wysokim poziomie artystycznym. Liczne prezentacje festiwalowe, nagrody w znaczących konkursach krajowych i zagranicznych, nagrania radiowe, telewizyjne i płytowe to tylko zewnętrzne oznaki sukcesu, jaki stał się udziałem zespołu. Istotą owego sukcesu jest bowiem radość śpiewu zespołowego, którą chórzyści odnajdują we wspólnej pracy i przekazują swym słuchaczom. Zespół wykonał kilkaset koncertów w kraju i zagranicą, śpiewając w kościołach, profesjonalnych i zaimprowizowanych salach koncertowych oraz szkołach. Chór przygotował i wykonał kilkadziesiąt dzieł oratoryjno-kantatowych. Z dużym powodzeniem koncertował w Finlandii, Szwecji, Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Bułgarii, Rosji, na Węgrzech, w USA, Wielkiej Brytanii i Francji uzyskując bardzo dobre recenzje i opinie. Zespół wśród licznych nagród jest posiadaczem Srebrną Lutnię, zdobytej w 1997 na Ogólnopolskim Turnieju Chórów Legnica Cantat oraz nagrodę Fryderyk (2010) w kategoriach: Muzyka Poważna, Album Roku, Muzyka Chóralna i Oratoryjna za płytę „Missa Pro Pace, Missa Stella Maris” (z muzyką Feliksa Nowowiejskiego).
Janusz Wiliński – Absolwent Akademii Muzycznej w Warszawie w klasie dyrygowania prof. Andrzeja Banasiewicza, którą ukończył z wyróżnieniem w 1986 r. Pracę z chórami rozpoczął już podczas nauki w PSM w Olsztynie jako dyrygent chóru parafialnego przy parafii św. Józefa. W latach 1986-1992 pełnił funkcję chórmistrza w Państwowej Filharmonii im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie. Od 1985 r. jest dyrygentem i kierownikiem artystycznym Olsztyńskiego Chóru Kameralnego Collegium Musicum. Współpracował również z Chórem Uniwersytetu Warszawskiego, Chórem Akademii Muzycznej w Gdańsku i Chórem Uniwersytetu w Rovaniemi (Finlandia). Jest laureatem licznych nagród i wyróżnień, założycielem i dyrygentem Orkiestr Olsztyńskiego Towarzystwa Muzycznego Sinfonia Varmiensis. Za swoją działalność artystyczną był wielokrotnie nagradzany m.in. przez Prezydenta RP, Marszałka Województwa, Prezydenta Miasta oraz najwyższym wyróżnieniem przyznanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Srebrnym Medalem Gloria Artis. Jest laureatem I miejsca Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Dyrygentów (1985), Nagrody Młodych im. Stanisława Wyspiańskiego za wkład w rozwój chóralistyki polskiej (1986) Nagrody Prezydenta Miasta Olsztyna im. Feliksa Nowowiejskiego w dziedzinie sztuk muzycznych (2024) oraz wielu innych nagród indywidualnych na licznych krajowych i zagranicznych konkursach. Jego pasji i talentowi chór Collegium Musicum zawdzięcza wiele wspaniałych artystycznych wydarzeń, ciekawych znajomości i wielkich zaszczytów na najbardziej prestiżowych konkursach i festiwalach w Polsce i Europie
Instytucje kultury Warmii i Mazur
Partnerzy artystyczni
Mecenas i sponsorzy