Marzec
Dzień Kobiet z Filharmonią
Marzec 07, 2024
Marzec
Marzec 07, 2024
Daniel Nosewicz – dyrygent
Karolina Leszko, Kamil Bijoś – śpiew
zespół instrumentalny:
Michał Ciesielski – fortepian
Michał Zienkowski – gitara
Konrad Żołnierek – gitara basowa/moog
Sławek Koryzno – perkusja
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej
W programie m.in.:
Jej Portret, Czy Czuje Pani Czaczę, Natural Woman, Kiss From a Rose / aranżacje Daniel Nosewicz
Daniel Nosewicz – dyrygent
Kompozytor, aranżer, dyrygent i gitarzysta. Laureat Fryderyka w kategorii Fonograficzny Debiut Roku Jazz. Urodził się 4 maja 1987 roku w Lidzbarku Warmińskim, gdzie ukończył I stopień Państwowej Szkoły Muzycznej w klasie fortepianu i gitary klasycznej. Edukację muzyczną kontynuował w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia w Olsztynie w klasie gitary Adama Giski. W 2013 roku ukończył z wyróżnieniem studia w Akademii Muzycznej w Gdańsku na kierunku Jazz i Muzyka Estradowa w klasie aranżacji i kompozycji prof. Leszka Kułakowskiego oraz w klasie gitary jazzowej dra Macieja Grzywacza. W latach 2010–2011 był studentem Royal Conservatoire de Musique de Bruxelles na Wydziale Jazzu w ramach programu Erasmus.
Jest laureatem wielu konkursów międzynarodowych i ogólnopolskich, m.in. programu stypendialnego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska” (2020), pierwszej nagrody w VII Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim im. Krzysztofa Komedy (2013). Został finalistą The 1st Annual Young European Bigband Composer Competition w Kopenhadze (2013), Oticons Faculty Film Music Competition (2016) oraz Young Talent Award (2015). Otrzymał Stypendium Artystyczne Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego (2011), drugą nagrodę na Big Band Festival w Bydgoszczy (2009) i na Ogólnopolskim Festiwalu Big Bandów w Nowym Tomyślu (2010). Jest też laureatem konkursów gitarowych w Olsztynie (2006 i 2007 – I nagroda, 2005 – II nagroda, 2004 – wyróżnienie).
W 2014 roku odbyła się premiera jego koncertu na gitarę i orkiestrę symfoniczną w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej podczas IX Międzynarodowego Kursu i Konkursu Gitarowego w Olsztynie. W 2015 roku dyrygował orkiestrą podczas koncertu w 100. rocznicę urodzin Franka Sinatry w Operze Leśnej w Sopocie, gdzie wystąpili m. in. Kasia Cerekwicka, Kasia Wilk, Łukasz Zagrobelny, Sławek Uniatowski. Jest autorem aranżacji symfonicznych piosenek Sławka Uniatowskiego. Prapremiera odbyła się 25 września 2016 roku w Filharmonii w Szczecinie.
Daniel Nosewicz to dyrygent, aranżer i kierownik muzyczny programu telewizyjnego „Hit Hit Hurra!” w TVP1, w którym występował m.in. z Edytą Górniak, Kayah, Natalią Szroeder, Zbigniewem Wodeckim, Ryszardem Rynkowskim, Michałem Szpakiem, Sound’n’Grace.
W 2016, 2017 i 2018 roku podczas festiwalu „Blues Na Świecie” dyrygował i aranżował dla czołówki europejskiego i światowego bluesa. W koncertach wzięli udział m.in. Frank McComb, Lachy Doley, Matt Schofield, Mike Andersen, Sari Schorr, Ben Poole, Henrik Freichlader, Innes Sibun, Stanisław Soyka, Grażyna Łobaszewska, Natalia Przybysz.
W sierpniu 2018 roku jako aranżer i dyrygent wystąpił wraz z orkiestrą podczas transmitowanego koncertu „The Best Of Sopot” w ramach Sopot Top of the Top Festival, towarzysząc gwiazdom polskiej estrady. Na scenie Opery Leśnej wystąpili: Edyta Górniak, Natalia Szroeder, Kasia Kowalska, Kasia Cerekwicka, Patricia Kazadi, Kasia Wilk, Izabela Trojanowska, Sławek Uniatowski, Andrzej Piaseczny, Andrzej Dąbrowski oraz zespoły Feel, Pectus i VOX.
27 grudnia 2018 roku odbył się koncert „Muzyka Wolności” z okazji setnej rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Na Stadionie Miejskim w Poznaniu wystąpili Perfect, Kayah, Edyta Górniak, Lady Pank, Andrzej Piaseczny, Maryla Rodowicz, Natalia Kukulska, Margaret, Kamil Bednarek, Natalia Szroeder, Kasia Kowalska, Michał Szpak, Varius Manx & Kasia Stankiewicz, Anna Wyszkoni, Lombard, Cleo, Stanisław Soyka, Sebastian Riedel, Kasia Wilk & Mezo, Sztywny Pal Azji, Ola Gintrowska oraz orkiestra symfoniczna pod kierownictwem muzycznym Adama Sztaby, Daniela Nosewicza i Nikoli Kołodziejczyka. Organizatorem koncertu był Samorząd Województwa Wielkopolskiego. Wydarzenie było transmitowane przez telewizję TVN.
W 2020 roku artysta nagrał debiutancką płytę, na której można usłyszeć jego kwintet oraz orkiestrę symfoniczną Budapest Scoring, którą dyrygował podczas sesji nagraniowej w Studio 22 Węgierskiego Radia. Za album The Shining otrzymał Fryderyka w kategorii Fonograficzny Debiut Roku Jazz. Premiera koncertowa odbyła się 11 listopada 2022 roku podczas 49. Międzynarodowego Festiwalu Pianistów Jazzowych w Kaliszu. W koncercie udział wzięli Daniel Nosewicz – gitara, Szymon Łukowski – saksofony, flet altowy, Ignacy Wendt – trąbka, flugelhorn, Michał Ciesielski – fortepian, Adam Żuchowski – kontrabas, Sławek Koryzno – perkusja oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej pod batutą Rubena Silvy.
Daniel Nosewicz aranżował i dyrygował orkiestrą podczas jubileuszowego koncertu „Nasze 20-lecie” stacji TVN24. W koncercie na żywo wzięli udział m. in. Ewa Bem, Natalia Przybysz, Monika Brodka, Sylwia Grzeszczak, Andrzej Piaseczny, Stanisław Soyka, Tomasz Organek, Michał Szpak. Koncert odbył się 19 sierpnia 2021 roku w ramach Top of the Top Sopot Festival w Operze Leśnej w Sopocie.
W czerwcu 2022 roku premierowo wykonane zostały aranżacje symfoniczne polskich utworów z okresu międzywojennego. Koncert „Już nie zapomnisz mnie” z cyklu „Artyści Andersa” został zamówiony przez Biuro Wydarzeń Kulturalnych IPN. Wykonawcami koncertu byli orkiestra symfoniczna pod batutą Nosewicza oraz soliści Sylwia Różycka i Jakub Szydłowski. Gospodarzem wydarzenia był Jerzy Petersburski Jr.
Artysta aranżował i dyrygował orkiestrą podczas jubileuszowego koncertu na 25-lecie stacji TVN. W koncercie na żywo wzięli udział m. in. Ewa Bem, Natalia Przybysz, Andrzej Piaseczny, Grzegorz Markowski, Patrycja Markowska, Mrozu, Kayah, Mery Spolsky, Bovska, Nick Sinckler. Koncert odbył się 18 sierpnia 2022 roku w ramach Top of the Top Sopot Festival w Operze Leśnej w Sopocie.
Ponadto Daniel Nosewicz tworzył aranżacje na zamówienie m.in. Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, Opery Nova w Bydgoszczy, Teatru Muzycznego w Łodzi, Opery Bałtyckiej w Gdańsku.
Karolina Leszko – śpiew
Wokalistka, autorka tekstów i muzyki, absolwentka wokalistyki jazzowej na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Dwukrotnie występowała w programie „Szansa na sukces” z piosenkami Magdy Umer (2002) i zespołu DeMono (2003). Przełomowym momentem w jej karierze wokalnej było zajęcie pierwszego miejsca w konkursie „Korowód” na Grechuta Festival 2009. Artystka została także doceniona przez władze Krakowa, otrzymując Nagrodę Prezydenta Miasta Krakowa. Muzyka Marka Grechuty zajmuje szczególne miejsce w twórczości Karoliny. Wraz z zespołem Anawa wystąpiła na wielu koncertach, w tym na koncercie „Ocalić od zapomnienia”, który uświetniał uroczystość nadania imienia Marka Grechuty amfiteatrowi w Świnoujściu.
W 2011 roku wzięła udział w pierwszej edycji programu „The Voice of Poland”, trzy lata później – w ósmej edycji programu „Must Be the Music”, a w 2015 roku – w szóstej edycji „The Voice of Poland”, której była finalistką. W następnym roku została wyróżniona nagrodą specjalną ufundowaną przez Polski Instytut Sztuki Filmowej za wykonanie piosenki Ruchome piaski z filmu Nocne Graffiti na VI Festiwalu Piosenki i Ballady Filmowej w Toruniu. W 2017 roku wystąpiła na koncercie „Debiuty” podczas Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu ze swoim autorskim singlem Oboje wiemy. Otrzymała Srebrną Nagrodę im. Andrzeja Zauchy za wykonanie piosenki Gdzie ta muzyczka podczas 10. Festiwalu „Serca Bicie” pamięci Andrzeja Zauchy w Bydgoszczy (2018). W 2019 roku wspólnie z Michaelem Buble wykonała piosenkę When I Fall in Love przed 20-tysięczną publicznością podczas krakowskiego koncertu artysty. Duet stał się medialną sensacją. Rok później została zaproszona do udziału w programie „The Four. Bitwa o sławę” w telewizji Polsat, w którym zajęła II miejsce.
Ma na swoim koncie nagranie piosenki Srebrny las w duecie z Mietkiem Szcześniakiem (2021), dwa opublikowane single Mętlik i To ja (2022), a także występ na „Top of the Top Sopot Festival” w telewizji TVN, na którym wykonała Shallow w duecie z Mateuszem Ziółko. W 2023 roku wydała singiel Sen ze słynną grupą Sound’n’Grace, a także single Wreszcie i Bitwa.
Karolina Leszko swoją karierę rozwija na wielu płaszczyznach. Współpracuje również z orkiestrami, między innymi Polską Filharmonią Kameralną Sopot, Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej czy renomowaną orkiestrą Dragefjellets Musikkorps z Bergen w Norwegii. Stale współpracuje z najlepszymi dyrygentami w Polsce: Krzesimirem Dębskim, Wojciechem Rajskim, Sebastianem Perłowskim, Mikołajem Blajdą, Arielem Ludwiczakiem. Kolejnym krokiem w karierze Karoliny jest realizacja autorskiej płyty Wreszcie.
Kamil Bijoś – śpiew
Wokalista, aktor dubbingowy oraz muzyk sesyjny pochodzący z Rzeszowa. Półfinalista czwartej edycji programu „The Voice of Poland” oraz finalista szóstej edycji programu „Twoja twarz brzmi znajomo”.
Przez 10 lat był wokalistą zespołu Sound’n’Grace.
Obecnie – współzałożyciel i wokalista zespołu BIOS, z którym pracuje nad debiutanckim albumem.
Był członkiem Orkiestry Męskiego Grania 2022.
Współpracuje z takimi artystami jak Natalia Kukulska, Krzysztof Zalewski czy Justyna Steczkowska.
Muzyk w orkiestrach rozrywkowych Zygmunta Kukli, Grzegorza Urbana czy Tomka Szymusia.
Instytucje kultury Warmii i Mazur
Partnerzy artystyczni
Mecenas i sponsorzy