Repertuar

27 sierpnia 2023

niedziela

godz. 18:00

sala koncertowa Filharmonii

kup bilet

Młody Duch Tańca – Wydarzenie specjalne

Młody Duch Tańca to taneczny projekt polsko-japoński, który swą prapremierę miał w 2017 roku i wielokrotnie gościł na polskich oraz japońskich wiodących scenach teatrów muzycznych i operowych, zawsze zbierając znakomite recenzje. Pomysłodawcą oraz reżyserem tego widowiska jest wybitny polski tancerz – Wiesław Dudek – Ambasador Polskiej Kultury oraz Fundator i Prezes Fundacji Duch Tańca Wiesława Dudka – organizator przedsięwzięcia.

Wykonawcami są młodzi artyści ze szkół baletowych w Polsce i Japonii.

Spektakl Historia Dzieci Syberyjskich prezentowany podczas 4. i 5. edycji nawiązywał do obchodów 100. rocznicy przypłynięcia do Japonii polskich dzieci syberyjskich. Japończycy pomogli prawie 800 dzieciom polskich zesłańców na Syberii. Spektakl był prezentowany w obydwu krajach oraz był wyrazem podziękowania za ten gest ze strony Japonii. W poprzednich latach powstało również wspaniałe widowisko dla uczczenia 100. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską i Japonią.

 

Tematem tegorocznej edycji, będzie spektakl o Mikołaju Koperniku pt. COPERNIC 550, stworzony specjalnie z okazji 550. rocznicy urodzin wybitnego polskiego astronoma. Będzie on interdyscyplinarnym widowiskiem. Różnorodne style technik tańca współczesnego prezentowane przez każdego z twórców oraz muzyka wielu wybitnych i znanych kompozytorów złożą się na to nadzwyczajne widowisko. Do realizacji tegorocznego wydarzenia zaproszonych zostało sześciu polskich choreografów zarówno młodych: Bartłomiej Malarz, Emilia Sambor jak i tych, którzy na swoim koncie mają już znakomite kreacje w kraju i za granicą: Katarzyna Kozielska, Aleksandra Dziurosz, Przemysław Grządziela, Małgorzata Borowiec. Projekcje multimedialne Daniela Stryjeckiego, jednego z najlepszych reżyserów mega widowisk artystycznych, reżyseria świateł, niezbędne rekwizyty, dekoracje, nowatorskie kostiumy oraz głos narratora wprowadzający widza w nastrój podróży w kosmos będą wartością dodaną spektaklu.

 

W przygotowaniu projektu weźmie udział około 45 wykonawców – najzdolniejsi uczniowie z Ogólnokształcących Szkół Baletowych w Warszawie, Poznaniu i Bytomiu oraz ich rówieśnicy z szkół baletowych w Japonii. Spektakle zostały zaplanowane w terminach od 27 sierpnia do 9 września na scenach w Olsztynie, Bydgoszczy, Poznaniu, Bytomiu, Krakowie oraz Warszawie w Teatrze Wielkim Operze Narodowej.

 

Projekt Młody Duch Tańca jest z założenia niekomercyjny a przedsięwzięcie służyć będzie edukacji dzieci i młodzieży, budowaniu jej empatii w kontekście trudnych interakcji społecznych oraz rozwijaniu wymiany kulturalnej między Polską i Japonią.

 

 

 

 

 

 

 

kontakt

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij