28 kwietnia 2019
niedziela
godz. 17:00
sala koncertowa Filharmonii
Wiosenne tańcowanie – Warszawianka i Kortowo nie tylko na ludowo
Koncert w ramach Festiwalu „Studencki Wielosztuk Kulturalny”
Zespół Pieśni i Tańca „Kortowo” Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie
Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Warszawskiego „WARSZAWIANKA”
Cezary Kuczyński – prowadzenie
Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Warszawskiego „WARSZAWIANKA”
W programie m.in.
Mazur z opery ” Straszny Dwór”
„Nisko Słonko” kurpiowska pieśń ludowa
Rzeszowskie Ciuryło
Tańce Podlaskie
Spiskie Klepańce
Ballada Cygańska
Zespół Pieśni i Tańca „Kortowo” Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego
w Olsztynie
W programie m.in.
Magiczne Kurpie
Biwat Warmiński
Pieśń „Dwa serduszka, cztery oczy”
Prząśniczki oraz dwie nowe premiery repertuarowe Kortowa
Sądeckie Wirowanie
Baw się razem z nami – piosenki i tańce z lat 70-tych
Zespoły pieśni i tańca były wizytówką wielu krajów wchodzących w skład dawnego bloku wschodniego. Oryginalne utwory ludowe, opracowywane przez profesjonalnych muzyków, pozbawiane były chropawości, unikatowości, surowego brzmienia i przykrawane do gustów szerokiej publiczności. Dzięki temu trafiały czasem bardzo daleko od swoich źródeł, od rodzimych wiosek, zachwycając w tym cepeliowskim stroju i makijażu zagraniczną publiczność. Z czasem niektóre z tych melodii stały się standardami muzyki jazzowej czy popularnej. Pop to w końcu w pewnym sensie – o czym świadczy nawet jego źródłosłów – współczesna muzyka ludowa.
Nie dziwi więc, że Zespół Pieśni i Tańca „Kortowo” Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego do swojego repertuaru włączył piosenki i tańce z lat siedemdziesiątych, utwory, które zawsze mogą liczyć na przychylne przyjęcie publiczności. Złote przeboje epoki bigbitu brzmią dziś równie odlegle i uroczo staroświecko jak przypomniane dzięki znakomitemu filmowi Pawła Pawlikowskiego Zimna wojna utwory z repertuaru zespołu Mazowsze. Młodzi wykonawcy ze studenckich zespołów sięgną więc również po wylansowany ponownie na fali popularności Zimnej wojny utwór Dwa serduszka, cztery oczy. Ukazana w filmie historia tej piosenki – od nagrania śpiewającej a capella dziewczynki z wioski, poprzez chóralne opracowanie sceniczne aż po jazzową interpretację w zadymionym paryskim klubie – to symbolicznie, skrótowo ukazana droga, jaką przebyła w XX wieku kultura ludowa. Podobnie symboliczną postacią wydaje się główna bohaterka Zula – udająca góralkę temperamentna dziewczyna, w której zblazowane środowisko na Zachodzie widzi tylko egzotyczną, słowiańską piękność, prostą, nieokrzesaną, dziką, ale uroczą.
Takie były dzieje wielu utworów, które usłyszymy podczas występu „Warszawianki” i „Kortowa”, dwóch studenckich zespołów pieśni i tańca. Wszyscy członkowie tych grup przeszli przesłuchania, aby się do nich dostać, a noszone przez nich stroje ludowe to kostiumy-przebrania, a nie ubrania przekazywane w rodzinie z pokolenia na pokolenie, wkładane w wielkie święta. Repertuar także nie jest związany z jednym regionem: w programie „Warszawianki” znajdziemy tańce i pieśni z Podlasia, Spisza, Rzeszowa i Kurpiów, a także, w nawiązaniu do celebrowanego właśnie Roku Moniuszkowskiego, Mazur z opery Straszny Dwór. Olsztyński zespół „Kortowo” zaprezentuje za to repertuar częściowo warmiński: Biwat Warmiński, Moniuszkowską pieśń Prząśniczki, bliskie wielu mieszkańcom Olsztyna utwory kurpiowskie oraz premierowe Sądeckie Wirowanie.
Ten kulturowy kalejdoskop to nie rdzenne pieśni śpiewane białym głosem, które możemy usłyszeć na przykład na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu, ale ciekawy przegląd różnorodności etnicznej ludności zamieszkującej polskie ziemie. Nic w tym zdrożnego – taka maskarada to jedna z dróg wybieranych przez kulturę ludową, aby przetrwać we współczesnym świecie, podobna do strategii, którą obrała w Zimnej wojnie niepokorna Zula. Niech ludowo-Moniuszkowski koncert stanie się okazją nie tylko do dobrej zabawy, ale i punktem wyjścia do pogłębiania wiedzy o przebogatym repertuarze muzyki źródeł.
„Studencki Wielosztuk Kulturalny”
To druga edycja olsztyńskiego festiwalu kultury studenckiej organizowanego przez Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie. Podczas festiwalu zaprezentują się zespoły artystyczne działające w środowisku akademickim. Olsztyn reprezentować będą: Zespół Pieśni i Tańca „Kortowo” UWM, Chór im. Prof. W. Wawrzyczka UWM, Akademicka Orkiestra Dęta UWM, Teatr Kloszart, Studencki Teatr Cezar. Do udziału w festiwalu organizatorzy zaprosili artystów z kraju i zagranicy. Jest to przedsięwzięcie o charakterze międzynarodowym, adresowanym zarówno do młodzieży, studentów oraz innych mieszkańców Olsztyna. Tegoroczna edycja wpisuje się w obchody Jubileuszu XX-lecia Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.
Zespół Pieśni i Tańca „Kortowo” Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie
Jest reprezentacyjną grupą folklorystyczną Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Historia powstania zespołu sięga lat sześćdziesiątych, kiedy to grupa studentów postanowiła powołać grupę taneczną kultywującą polski folklor. Od początku istnienia zespół działał przy swojej uczelni, która, wśród wielu instytucji popierających działalność artystyczną „Kortowa”, jest jego największym opiekunem i mecenasem. Obecnie w zespole tańczy i śpiewa blisko 70 studentów i absolwentów UWM.
Od lat „Kortowo” czerpie natchnienie z tradycji ludowej. Poprzez taniec i muzykę wiernie odtwarza i opracowuje polskie tańce, pieśni i obrzędy. Tancerze prezentują program w oryginalnych strojach ludowych, wzbudzając zainteresowanie i fascynację ich pięknem i bogactwem. Wieloletni dorobek „Kortowa” jest dziełem wybitnych autorytetów w dziedzinie muzyki i tańca, którzy przyczynili się do stworzenia oryginalnego i niepowtarzalnego oblicza artystycznego zespołu. Repertuar jest bogaty i zróżnicowany. Zespół przedstawia tańce narodowe: poloneza, mazura, kujawiaka i oberka, widowisko z regionu warmińskiego, pieśni i tańce ludowe z terenów niemalże całej Polski, a wśród nich obrazki sceniczne m.in. z Kurpi Zielonych, Lublina, Kujaw, Rzeszowa, Krakowa, Podhala, Łowicza, Warmii, Żywca, Opoczna, Cieszyna oraz Śląska.
Piękno polskiego folkloru w wykonaniu „Kortowa” mogła wielokrotnie podziwiać publiczność Włoch, Danii, Hiszpanii, Portugalii, Francji, Rosji, Litwy, Łotwy, Belgii, Holandii, Sycylii, Grecji, Korsyki, Monako, Malty, Czech, Egiptu, Szwajcarii, Luksemburga, Singapuru, Turcji, Tajwanu, Macedonii, Ukrainy, Niemiec, Chin, Korei Południowej, Malezji, Węgier, Rumunii, Bułgarii, Brazylii oraz Meksyku.
Zespół jest laureatem wielu festiwali folklorystycznych w kraju i za granicą. Za swoją działalność artystyczną zespół był też wielokrotnie honorowany i nagradzany. Ostatnim największym wyróżnieniem jest odznaczenie Zespołu Flagą Rzeczypospolitej Polskiej przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę.
Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Warszawskiego „Warszawianka”
Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Warszawskiego „Warszawianka” jest reprezentacyjną grupą folklorystyczną największej polskiej wyższej uczelni. „Warszawianka” to prawie stu tańczących, śpiewających i grających studentów oraz absolwentów niemal wszystkich wydziałów UW. Od 2001 roku zespół posiada w swoich szeregach również grupy dziecięce, w których obecnie tańczy około 80 dzieci w wieku 5–13 lat. Dla starszych w 2008 roku powstała grupa młodzieżowa. Hołdując podstawowej maksymie „Edukacja przez folklor”, zespół jest jednym z najbardziej aktywnych członków Polskiej Sekcji Międzynarodowych Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej (PS CIOFF).
Wieloletnia, rzetelna praca pozwoliła nadać zespołowi specyficzny kształt i charakter. W swoim repertuarze „Warszawianka” posiada różnego rodzaju programy: tańce narodowe; obrazki sceniczne z różnych regionów kraju oparte na polskich zwyczajach i obrzędach; widowiska związane z tematyką świąt Bożego Narodzenia oraz Wielkanocy; przygotowała również wiele programów edukacyjnych dla młodzieży szkolnej. Zespół szczególnie upodobał sobie tematykę związaną z tradycjami stolicy, co ma odbicie w obrazkach scenicznych z okresu Księstwa Warszawskiego oraz Warszawy międzywojennej.
Na stałe związana ze społecznością stolicy, „Warszawianka” organizuje wiele imprez i koncertów tematycznych, okolicznościowych oraz charytatywnych. Wysokie oceny Rady Ekspertów Ministerstwa Kultury i Sztuki, pozytywne opinie i recenzje pozwoliły na to, aby zespół wielokrotnie był rekomendowany do wzięcia udziału w prestiżowych imprezach krajowych i zagranicznych. Uczestniczył w ceremoniach podpisania umów partnerskich pomiędzy Warszawą a Hagą w Holandii; Warszawą a Hamamatsu w Japonii, gdzie obok Filharmonii Narodowej oraz Polskiego Teatru Tańca z Poznania brał udział w Festiwalu Chopinowskim. Był również członkiem artystycznej delegacji kraju podczas Dni Kultury Polskiej w Taipei na Tajwanie. Uczestniczył, jako jedyny reprezentant Polski na Światowych Targach Kultury Kjongyu World Culture EXPO ’98. Zespół odbył wiele tournée krajowych i zagranicznych. Urodziwą młodzież uniwersytecką, piękne polskie stroje ludowe (oryginalne i rekonstruowane), urzekające pieśni i tańce miała możliwość podziwiać publiczność: Bułgarii, Belgii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Izraela, Indii, Japonii, Kanady, Korei, Meksyku, Niemiec, Portugalii, Tajwanu, Turcji, USA, Wielkiej Brytanii, Włoch.
W trakcie wielu podróży, oprócz koncertów samodzielnych zespół wielokrotnie brał udział w międzynarodowych festiwalach folklorystycznych zdobywając cenne nagrody. Najbardziej jednak jego członkowie cenią sobie występy przed polską publicznością. „Warszawianka” wyróżnia się spośród innych zespołów tego typu niezwykle pięknymi i niebanalnymi opracowaniami muzycznymi na rozbudowany skład instrumentalny oraz oryginalnymi i atrakcyjnymi rozwiązaniami choreograficznymi.