Repertuar

8 września 2022

czwartek

godz. 18:00

sala koncertowa Filharmonii

kup bilet

Wielka Gala – Katarzyna Mackiewicz i Jej niezwykli Goście

Piotr Sułkowski – dyrygent

Katarzyna Mackiewicz – sopran

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej

 

 

Niezwykły repertuar w wykonaniu niezwykłych Gości

 

Katarzyna Mackiewicz – sopran 

Urodziła się w Lubaniu na Dolnym Śląsku. W 2009 roku ukończyła z wyróżnieniem Państwowe Konserwatorium Muzyczne im. N. Rimskiego-Korsakowa w Petersburgu w klasie śpiewu solowego prof. N. Drozdowej Wajner. Podczas studiów odbyła staż w Akademii Młodych Śpiewaków Operowych przy Teatrze Maryjskim.

Katarzyna Mackiewicz jest laureatką wielu nagród międzynarodowych konkursów wokalnych, jak również nagród za osiągnięcia muzyczne. W 2019 roku została doceniona przez Wysoka Kapitułę Moskiewskiej „Złotej Maski” za kreację Hanny Glavari w operetce Lehára Wesoła wdówka w reżyserii G. Madia. W 2010 roku została uhonorowana prestiżową nagrodą teatralną „Zolotoj Sofit” za rolę Karlotty w operze komicznej C. Millockera  Gasparon, została również ogłoszona Najlepszą Aktorką Operetkowo-Musicalową w sezonie 2009/2010. W latach 2000 i 2005 była stypendystką Ministra Kultury i Sztuki RP, w 2001 roku – stypendystką Prezydenta Miasta Wrocławia, została też laureatką nagrody „Szkolny Nobel – Wrocław 2000”, przyznawanej dla utalentowanej młodzieży przez władze Województwa Dolnośląskiego. W 2008 roku została laureatką programu stypendialnego „Młoda Polska”.

Jej przygoda z muzyką rozpoczęła się już w wieku 8 lat. W 1998 roku ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną I stopnia im. L. Różyckiego w Świdnicy w klasie fortepianu. Naukę śpiewu rozpoczęła w 1998 roku w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia im. R. Bukowskiego we Wrocławiu. W latach 2002–2005 studiowała na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii  Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie prof. G. Flicińskiej-Panfil.

W repertuarze śpiewaczki znajdują się partie operowe i operetkowe. W 2019 roku rozpoczęła współprace z Operą Śląską w Bytomiu, gdzie kreuje partię Szekspirowskiej Julii w operze Gounoda Romeo i Julia, a także Łucji w operze Donizettiego Łucja z Lammermooru. W 2016 roku rozpoczęła współpracę z Operą Wrocławską, gdzie występowała jako Micaela  w Carmen, Leila w Poławiaczach pereł, Violetta Valery w Traviacie i Małgorzata w Fauście (superprodukcja w Hali Stulecia w 2017 roku).

W 2015 roku na deskach Astana Opera w Kazachstanie zaśpiewała partię Violetty Valery. Tą rolą zadebiutowała też w październiku 2014 roku na deskach Teatru im. Stanisławskiego i Nemirowicza-Danczenko w Moskwie. Od 2014 roku współpracuje z Państwową Operą w Bańskiej Bystrzycy na Słowacji, gdzie wykonuje partię Leily w operze Poławiacze  pereł. Od 2010 roku gościnnie występuje w Państwowej Tatarskiej Operze im. M. Dzhalila w Kazaniu, gdzie regularnie pojawia się w takich spektaklach, jak Carmen (Micaela), Czarodziejski flet (Pamina), Poławiacze pereł (Leila), Zemsta nietoperza (Rosalinda). Od 2009 roku jest solistką Teatru Komedii Muzycznej w Petersburgu, gdzie wciela się w Rosalindę w Zemście nietoperza, Hannę w Wesołej wdówce, Maricę w Hrabinie Marica, Fedorę w Księżniczce cyrku, Madelaine w Chłopce, Karlottę w Gasparon, Gabrielę w Wiedeńskiej krwi, Lizę w Krainie uśmiechu, Odettę w Bajaderze.

Uczestniczyła w licznych konkursach wokalnych, z których warto wyróżnić: The Riccardo Zandonai International Opera Competition 2014 w Riva del Garda (III nagroda); Belvedere Hans Gabor International Opera Competition 2013 w Amsterdamie (nagroda specjalna); Międzynarodowy Konkurs Wykonawstwa Muzyki  Operetkowej i Musicalowej im. Iwony Borowickiej 2010 w Krakowie (I nagroda); Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. F. Lehára 2010 w Budapeszcie (I nagroda); Konkurs Wokalny Wiesna Romansa 2010 w Petersburgu (I nagroda); IV International Competition of Opera Singers St. Petersburg 2009 (nagroda specjalna); International Jacub Pustina Competition 2008 w Czechach (III nagroda); Międzynarodowy Konkurs Wokalny im I. Godina 2008 w Vrable na Słowacji (II nagroda); Ogólnopolski Konkurs Wokalny im. F. Platówny 2002 we Wrocławiu (II nagroda); International Art & Music Competition 2001 w Takasaki, Japonia (I nagroda); International Vocal Competition A. Kucigins 2001 w Wilnie (I nagroda); International Takasaki Art & Music Competition 1999 w Japonii (II nagroda).

Prowadzi czynną działalność koncertową głownie za granicą. Brała udział w wielu festiwalach, m. in. w VII Internationale Musikfreizeit w 1999 roku w Limburgu, Festiwalu im. Moniuszki w Kudowie Zdroju w 2000 roku, VII Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Wiedeńskiej we Wrocławiu w 2001 roku, III Festiwalu Międzynarodowy Tydzień Konserwatoriów w Petersburgu w 2003 roku, Międzynarodowym Festiwalu Gwiazdy Białych Nocy w Petersburgu w 2005 roku, Festiwalu Jakub Pustina i jego goście w 2008 w Czechach, Międzynarodowym Festiwalu Operowym im. F. Szaliapina w Kazaniu w latach 2010, 2011, 2013 i 2014, International Music Festival Musica Viva w Bukareszcie w 2013 roku, I Budapesti Operett Musical  Fesztival w Budapeszcie w 2013 roku, IV International Pafos Open Music Festival na Cyprze w 2014 roku, Musica Riva Festival w Riva del  Garda we Włoszech w 2014 roku, Opera in Tallin City Hall w Estonii w 2014 roku, Festival Silk Way 2015 w Astanie, Feel Russia 2016 w Monachium, Atenach i Wiedniu, XXIV Festiwalu Operowym w Bydgoszczy w latach 2017 i 2019. 51 i 52 Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy Zdroju w 2017 i 2018 roku. Niejednokrotnie występowała na zaproszenie Polskich Instytutów Kultury, m.in. w Petersburgu, Pradze, a także Polskiej Ambasady w Czarnogórze,  Kazachstanie i Japonii. Corocznie w Petersburskiej Filharmonii im. D. Szostakowicza odbywają się jej solowe koncerty. Na swoim koncie ma kilkadziesiąt występów podczas tournées po Holandii i Belgii razem z zespołem Opery im. M. Dhzalila w Kazaniu, gdzie występowała w takich spektaklach, jak Carmen jako Micaela (2010 i 2015), Czarodziejski flet jako Pamina (2011), gala koncertowa „Noc w Operze” (2012), Poławiacze pereł jako Leila (2014).

 

kontakt

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij