• slajder 8 lipca 2021

lipiec, sierpień 2021 | Cykl koncertów wakacyjnychKoncerty adresowane do dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, podczas których poznają one instrumenty i ich brzmienie, formy muzyczne, tańce, nazwiska wielkich kompozytorów, ich biografie i twórczość, a także muzykę wielu kultur.

• slajder copernicus 2021

Repertuar

5 grudnia 2021

sala koncertowa Filharmonii

Warmińska opowieść wigilijna – Pora jeziora

Wykonawcy:
Grzegorz Pierczyński – Ojciec Mazur
Anna Sztejner – Matka Warmia
Paulina Janczak – Łyna, ich córka
Agnieszka Tylutki – Sajna, ich córka
Wojciech Daniel – Jasiek
Beata Olga Kowalska – Morena
Karol Drozd – Kłobuk
Janusz Kruciński – Król Sielaw (ryba)
Tomasz Bacajewski – Utopiec-Staszek
Mikołaj Ostrowski – Ekonom
Kamila Połońska – Wodzirej
Piotr Michalczuk – Wodzirej

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej
Zespół Pieśni I Tańca „Kortowo” przygotowanie Ewa Kokoszko
Lenka i Jan Kliment – para taneczna
Pracownia Tańca Pryzmat
Chór Cantores Varmienses – przygotowanie Benedykt Błoński

Realizatorzy:
Piotr Sułkowski – pomysłodawca, kierownictwo muzyczne, dyrygent
Ałbena Grabowska – scenariusz
Daniel Wyszogrodzki – teksty piosenek
Tomasz Szymuś – kompozytor
Jerzy Jan Połoński – reżyser
Iwona Pavlović – choreografia
Joanna Martyniuk – scenografia
Filip Marszałek – światła

Musical Warmińska opowieść wigilijna – Pora jeziora to inspirowane folklorem widowisko, łączące w sobie przeszłość i teraźniejszość, w którym znajdują się odwołania do tradycji i lokalnego folkloru. Postaci z warmińskich legend spotykają się tam z dawnymi, ciężko pracującymi przy wyrębie lasu i połowie ryb mieszkańcami Warmii i Mazur. Kompozytor Tomasz Szymuś wraz z autorem tekstów piosenek Danielem Wyszogrodzkim stworzyli melodyjne, wpadające w ucho numery musicalowe, nie nawiązujące co prawda w warstwie muzycznej do twórczości ludowej, ale pełne wdzięcznych melodii oraz scen zbiorowych, takich jak imponujący, rozpoczynający musical chór drwali czy pełen wdzięku tytułowy utwór Pora jeziora, któremu na scenie towarzyszyły tańce rusałek. Oby więcej było takich prób połączenia atrakcyjnego dla szerokiej publiczności gatunku musicalu z baśniowo-folklorystyczną treścią. To wszak jeden z najlepszych sposobów na przekazywanie zapomnianych historii. A dobra piosenka zapada w serce na zawsze.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa
Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych, w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca