Repertuar

18 grudnia 2022

niedziela

godz. 18:00

sala koncertowa Filharmonii

kup bilet

W zimowym nastroju…

Hanna Maria Zajączkiewicz – sopran, Andrzej Stankiewicz – tenor, Benedykt Błoński – dyrygent, Chór Cantores Varmienses, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej | Program: Pejzaże muzyczne Warmii i Mazur – Zima (prawykonanie), sł. Bartosz Wąs, muz. Tomasz Szymuś, najpiękniejsze kolędy i pastorałki polskie

Prowadzenie koncertu Jagienka Perlikiewicz-Kass

 

„Nazwa jest zapożyczeniem łacińskim – od wyrazu calendae, co w kalendarzu juliańskim oznaczało »pierwszy dzień miesiąca«. W starożytnym Rzymie w sposób szczególnie świąteczny obchodzono styczniowe calendae, bowiem wiązało się to z początkiem nowego roku, a więc z okresem składania życzeń, wzajemnego obdarowywania się, a wszystko to miało zapewnić pomyślną przyszłość. Zwyczaj ten poprzez Bałkany przywędrował do Polski, a dokładniej mówiąc, przyjęli go Słowianie w późnym okresie wspólnoty, około VI–VIII wieku po Chrystusie”, pisał o kolędach folklorysta Jan Adamowski.

W kolędach miesza się więc to, co chrześcijańskie ze zwyczajami pogańskimi związanymi z zimowym świętem światła. W kulturze ludowej kolęda była nie tylko pieśnią – również upominkiem, wizytą kapłana w okresie Bożego Narodzenia, ale także potrawami wigilijnymi z opłatkiem czy snopkiem zboża przynoszonym w Wigilię do domu.

Wiele polskich kolęd ma rytm i charakter naszych tańców narodowych: poloneza, mazura, oberka, krakowiaka, kujawiaka. Inne to po prostu kołysanki, opowiadające o nierozerwalnej więzi między matką a dzieckiem. I pewnie właśnie dlatego tak lubimy te wzruszające historie o bliskości, miłości i rodzinnym cieple.

 

Hanna Maria Zajączkiewicz – sopran

Przygodę ze śpiewem rozpoczęła w 2001 roku w Chórze Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku pod dyrekcją prof. Bożenny Sawickiej, która jako dyrygent i pedagog miała największy wpływ na rozwój muzyczny Hanny Marii Zajączkiewicz.

W 2006 podjęła studia na Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, na Wydziale Instrumentalno-Pedagogicznym w Białymstoku, w klasie prof. Urszuli Trawińskiej-Moroz. Studiowała również śpiew solowy w Conservatorio Statale di Musica „E.F. Dall’Abaco” w Weronie (Włochy) w klasie  prof. Marii Sokolińskiej-Noto. W  2011 roku ukończyła z wyróżnieniem studia wokalne na Wydziale Instrumentalno-Pedagogicznym Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Białymstoku, w klasie śpiewu solowego prof. Cezarego Szyfmana.

Jest również absolwentką Wydziału Lekarskiego UMB (2007) oraz Studiów Doktoranckich UMB przy Klinice Otolaryngologii Dziecięcej UDSK w Białymstoku (2013). Jest specjalistką w zakresie Otorynolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi oraz Otorynolaryngologii Dziecięcej. Jest autorem i współautorem publikacji naukowych. Od 2021 roku pełni funkcję Kierownika Katedry Otolaryngologii, Chorób Głowy i Szyi UWM oraz Koordynatora Kliniki Otorynolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi USK w Olsztynie.

Prowadzi ożywioną działalność koncertową. Ma w swoim dorobku liczne koncerty zarówno pieśniarskie, oratoryjno-kantatowe, jak i operowe.

Jest laureatką konkursów wokalnych w kraju i za granicą, m.in. w 2007 roku otrzymała wyróżnienie w Moniuszkowskim Konkursie Wokalnym „Pieśń wieczorna”, w 2010 – I nagrodę oraz „Nagrodę za Osobowość Sceniczną” w Regionalnym Konkursie Wokalnym Hetmanowej Izabeli Branickiej w Białymstoku, w 2011 – II miejsce podczas Międzynarodowego Konkursu Giovani Musicisti „Antonio Salieri” w Legnago (Włochy), w kwietniu 2012 – II miejsce na 22. Międzynarodowym Konkursie Giovani Musicisti „Città di Barletta” (Włochy). We wrześniu 2012 roku otrzymała Nagrodę Specjalną za Najlepszą Interpretacje Muzyki Sakralnej w Międzynarodowym Konkursie Musica Sacra „Beata Paola Montaldi” (Mantova, Włochy), a 2013 również w tym konkursie – Nagrodę Finalisty. W lipcu 2014 roku w Australian Concerto and Vocal Competition (Australia) zdobyła II miejsce. W 2016 otrzymała Główną Nagrodę Międzynarodowego Konkursu Lekarzy Śpiewających w Szczecinie, w 2018 – III nagrodę Alion Baltic International Music Competition 2018 w Tallinnie (Estonia). W 2019 roku podczas II Lunigiana International Music Festival è organizzato da Associazione „Amici del Lunigiana International Music Festival” otrzymała Nagrodę Główną i Nagrodę Specjalną Stowarzyszenia Muzycznego A.Gi.Mus. W 2020 roku otrzymała Silver Star Voice podczas Music Stars Avards 2020 – International Music Competition (Estonia, Female Singer – Professional) oraz III nagrodę V. Danubia Talents International Music Competition (Węgry). W styczniu 2021 otrzymała I Nagrodę w Międzynarodowym konkursie im. Sergieja Prokofiewa „Silk Way” w Moskwie, a także Rocky Mountain Competition (Toronto, Kanada, Spring 2021), Grand Maestro International Music Competition, Professional Category – Voice – Platinum Medalist (Kanada), Tiziano Rozetti International Competition, Opera Singer (Szwajcaria).

Jest cenionym wykładowcą łączącym umiejętnie problemy dwóch dyscyplin – medycyny i muzyki. We współpracy z ks. prof. Zdzisławem Madejem inicjatorka międzyobszarowych badań z zakresu otorynolaryngologii i anatomii głosu ludzkiego oraz badań w zakresie redefinicji podstawowych kryteriów oceny artystycznej głosu ludzkiego. Prowadzi wykłady i warsztaty z zakresu emisji głosu, śpiewu solowego, otorynolaryngologii oraz podstaw foniatrii i higieny głosu.

Prowadziła klasę śpiewu w Państwowym Studium Wokalno-Aktorskim „Szkoła Talentów” w Białymstoku oraz na Wydziale Instrumentalno-Pedagogicznym UMFC w Białymstoku. Aktualnie prowadzi zajęcia z zakresu emisji głosu oraz podstaw foniatrii i higieny głosu w Instytucie Muzyki na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Od 2016 roku jest korepetytorem emisji głosu w Chórze Cantores Varmienses przy Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie. Inicjatorka i dyrektor Międzynarodowych Kursów mistrzowskich z elementami anatomii fizjologii i higieny głosu oraz Konferencji dotyczącej traktu głosowego organizowanego przez Katedrę Otolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi oraz Wydział Sztuki UWM.

W październiku 2019 roku otrzymała stopień doktora habilitowanego w zakresie sztuk muzycznych, a marcu 2020 została profesorem Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. W 22 października tego roku na Zamku Królewskim w Warszawie otrzymała najwyższe odznaczenie Polskiego Towarzystwa Lekarskiego: medal Gloria Medicinae.

Andrzej Stankiewicz – tenor

Jest Polakiem urodzonym w Wilnie, obecnie mieszka w Olsztynie gdzie studiuje na kierunku edukacji artystycznej w zakresie sztuk muzycznych. Aktywnie działa na Litwie i w Polsce. Brał udział w różnych konkursach i programach telewizyjnych. Między innymi wziął udział w litewskim ,,The Voice” i udało mu się dostać do 3 etapu. W tym roku startował z sukcesem w 13 edycji ,,The Voice Of Poland”.

 

 

Chór Cantores Varmienses

 Chór powstał w październiku 2009 roku przy Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie i jest najmłodszym, amatorskim, aktywnie działającym zespołem chóralnym w Olsztynie. Skład chóru tworzą studenci, nauczyciele, prawnicy, pracownicy sektora publicznego. Od początku istnienia dyrektorem artystycznym i dyrygentem jest prof. Benedykt Błoński. W 2016 roku zespół przyjął nazwę Cantores Varmienses.

Od początku działalności Chór stale współpracuje z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie, z którą wykonał dziesiątki koncertów z muzyką wokalno-instrumentalną. Prezentuje się także z programem a cappella, zawsze zbierając pochlebne recenzje od krytyków muzycznych w kraju i za granicą. Wystąpił m.in. kilkakrotnie w Kaliningradzie, Grodnie (Białoruś), Kłajpedzie, Wilnie i Šiauliai (Litwa), Barcelonie (Hiszpania), Porto (Portugalia), a także w Primorsku i Kiten (Bułgaria).

W Kiten (Bułgaria) jury przyznało Chórowi pierwsze miejsce na Balkan Folk Festival 2010 w kategorii chórów mieszanych, w Lloret de Mar (Barcelona, 2014) zespół zdobył Złote Medale w kategoriach „Musica Sacra” i „Pop Music” IV Międzynarodowego Konkursu Chóralnego. W 2019 roku Chór Cantores Varmienses uczestniczył w dwóch konkursach: Międzynarodowym Konkursie Chóralnym Vocal Art Choir Competition w Pacos de Ferreira (Portugalia), w którym zdobył srebrny medal w kategorii „Folk” w Międzynarodowym Konkursie Muzyki Chóralnej Šiauliai Cantat (Litwa), który ukończył na drugim miejscu w kategorii „Folk” i trzecim miejscu w kategorii „Sacrum”.

W grudniu 2018 roku zespół został zaproszony do Nowego Jorku, gdzie wykonał kilka koncertów z programem a cappella (kolędy i pastorałki polskie, a także amerykańskie pieśni bożonarodzeniowe). Rokrocznie występuje na koncertach charytatywnych, pomagając zbierać fundusze na wakacje dla dzieci z najuboższych olsztyńskich rodzin.

W repertuarze wokalno-instrumentalnym Chór posiada m.in. takie dzieła, jak: Carmina burana C. Orffa, Requiem d-moll i Msza koronacyjna W.A. Mozarta, Polskie Requiem K. Pendereckiego,
Requiem J. Ruttera (prawykonanie olsztyńskie), Messe modale en septuor J. Alaina (prawykonanie polskie), Missa pro pace, Angelus i Victoria W. Kilara, IX Symfonia L. van Beethovena, Te Deum M.-A. Charpentiera, Stabat Mater i Msza G- dur F. Schuberta, Missa pro pace op. 49 nr 3 F. Nowowiejskiego, Stabat Mater G.B. Pergolesiego, Symfonia „Fatima” H.J. Botora (prawykonanie światowe), Dziadek do orzechów P. Czajkowskiego, Tosca G. Pucciniego, Traviata G. Verdiego, Jaś i Małgosia E. Humperdincka, Amahl i nocni goście G.C. Menottiego, Księżniczka czardasza I. Kálmána, Zemsta nietoperza J. Straussa, Skrzypek na dachu J. Bocka, Pora  jeziora T. Szymusia.

Chór nieustannie się rozwija. Atrakcyjny repertuar a cappella (utwory polskich i obcych kompozytorów od muzyki dawnej do czasów współczesnych, standardy muzyki rozrywkowej, artystyczne opracowania polskich i zagranicznych pieśni ludowych, polskie i zagraniczne kolędy
i pastorałki) i wokalno-instrumentalny o wysokim stopniu trudności i profesjonalnym wykonaniu świadczy o znakomitej pozycji zespołu w polskim i zagranicznym środowisku muzycznym.

 

 

Benedykt Błoński – dyrygent  

Dyrygent, pedagog, animator życia muzycznego. Absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, profesor dr hab. szt. Bezpośrednio po ukończeniu studiów (1982) wrócił do Olsztyna, gdzie rozpoczął działalność artystyczną i naukową. Jest pracownikiem naukowym w Instytucie Muzyki na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie (od roku 2012 dziekan Wydziału Sztuki), recenzentem wielu prac doktorskich i habilitacyjnych, promotorem czterech prac doktorskich, członkiem Senatu Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w latach 2009–2020. Wykłada również dyrygowanie i metodykę prowadzenia chórów na Podyplomowych Studiach Chórmistrzostwa i Emisji Głosu przy Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy, gdzie pełni również funkcję kierownika naukowego. Przez 27 lat (od 1982 do 2009) prowadził Chór im. prof. W. Wawrzyczka, z którym zdobył najwyższe nagrody w krajowych i międzynarodowych konkursach.

W dorobku ma setki koncertów w kraju i za granicą (Grecja, Irlandia, Wielka Brytania, Belgia, Francja, Portugalia, Watykan, Włochy, Hiszpania, Niemcy, Rosja, Meksyk, Argentyna, Litwa, USA), z muzyką polską i zagraniczną, a także liczne prawykonania utworów oraz 13 płyt CD. Od 2009 roku prowadzi, również z sukcesami na arenie międzynarodowej, Chór Cantores Varmienses w Olsztynie. Zasiada w radach artystycznych i uczestniczy w pracach jury (w tym jako przewodniczący) licznych konkursów i festiwali chóralnych o zasięgu krajowym i międzynarodowym, jest m.in. członkiem International Choir Olympic Council. Był dyrektorem artystycznym międzynarodowych warsztatów chóralnych Eurochor 2001, dyrektorem artystycznym Polsko-Niemieckiej Akademii Chóralnej In Terra Pax. Od 2009 roku dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego im. Feliksa Nowowiejskiego w Barczewie. Za swoją działalność artystyczną, pedagogiczną i organizacyjną został uhonorowany wieloma nagrodami i odznaczeniami, m.in. Odznaką Ministra Kultury i Sztuki „Zasłużony Działacz Kultury” (1997), Honorową Odznaką Wojewody Olsztyńskiego „Zasłużony dla Warmii i Mazur” (1997), Złotym Krzyżem Zasługi (2001), nagrodą indywidualną Prezydenta Miasta Olsztyna (2002), Odznaką Honorową Złotą z Laurem Zarządu Głównego PZChiO, nagrodami indywidualnymi I i II stopnia Rektora UWM w Olsztynie, Nagrodą Specjalną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2007), Nagrodą im. Feliksa Nowowiejskiego przyznawaną przez Prezydenta Miasta Olsztyna w dziedzinie sztuk muzycznych (2011), Medalem Komisji Edukacji Narodowej (2012), Nagrodą Prezydenta Olsztyna – Statuetką św. Jakuba w dziedzinie „Nauka” (2016), Medalem im. Biskupa Ignacego Krasickiego (2016), Ikoną Warmii i Mazur w uznaniu wybitnych osiągnięć w dziedzinie kultury (2018).

 

 

 

 

kontakt

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij