19 listopada 2016
sobota
godz. 17:00
sala koncertowa Filharmonii
W Hołdzie polskiej Warmii
I. Pop Oratorium ,,Miłosierdzie Boże” pod dyrekcją kompozytora Zbigniewa Małkowicza
Wystąpią:
- Zespół Lumen z Poznania wraz z kwartetem smyczkowym AVISTA
- Marzena Małkowicz – śpiew, narracja
- Janusz Szrom – śpiew- gość specjalny
- Julia Stolpe – śpiew
- orkiestra kameralna: kwartet smyczkowy, klarnet, saksofon, gitara, git basowa, fortepian, perkusja
- Chór Pasjonata pod dyrekcją Joanny Gawryszewskiej
II. Warmia w utworach twórców: I. Krasicki, F. Nowowiejski, K.I. Gałczyński
Wystąpią:
- Chór im. Prof.W.Wawrzyczka pod dyrekcją Bogusława Palińskiego
- Maria Mikołajczak – sopran
- Ewa Wankiewicz – fortepian
III. Impresje ludowe. Suita Tańców Warmińskich „Będzie Wesele”
Wystąpi : Zespół Pieśni i Tańca Kortowo
Koncert dofinansowano ze środków finansowych Samorządu Olsztyna.
Kilka słów o wykonawcach:
Zespół Muzyki Sakralnej LUMEN to cała rodzina. Oprócz kompozytora, aranżera i dyrygenta Zbigniewa Małkowicza działają w nim także wokalistki: żona Marzena Małkowicz i córka Aleksandra Małkowicz-Figaj. Syn Michał Małkowicz jest perkusistą. Na gitarze basowej gra mąż Aleksandry – Marcin Figaj, a na gitarze akustycznej Paulina Wiśniewska-Małkowicz, żona Michała. Zespół jest wydawcą wszystkich swoich płyt, które rozeszły się w ponad 220-tysiącach egzemplarzy.
Zespół Muzyki Sakralnej LUMEN koncertuje od 2003 i ma już w swoim dorobku setki koncertów w kraju a także za granicą (USA-Chicago, Kanada-Roy Thomson Hall, w Toronto, Ukraina-Katedra Lwowska, Francja, ŚDM w Madrycie-2011,Wilno-Kościół Świętego Ducha).
CHÓR „PASJONATA” ZE ŚWIĘTAJNA wraz z dyrygentką Joanną Gawryszewską działa z pasją do muzyki od pięciu lat. Pasjonata zaśpiewa w hołdzie polskiej Warmii wykonując Pop Oratorium z Zespołem Lumen. W bieżącym repertuarze chór wykonuje pieśni dawne i współczesne w różnych stylach o charakterze świeckim, sakralnym, ludowym, klasycznie, polsko i obcojęzycznie. Dzięki temu zmienia się świat kulturalny Gminy Świętajno, Powiatu Szczycieńskiego i Województwa Warmińsko – Mazurskiego.
Wśród ważniejszych osiągnięć należy wymienić: wydanie w 2012 roku płyty „Hej kolęda, kolęda”, nagranie czterech audycji dla Radia Olsztyn oraz liczne nagrody na festiwalach i konkursach.
Chór koncertował podczas „Singing Europe” ramach programu Wrocław – Europejska Stolica Kultury 2016 oraz na Litwie i Białorusi. Zespół jest zaangażowany w aktywną działalność w społecznym ruchu muzycznym będąc członkiem Polskiego Związku Chórów i Orkiestr.
CHÓR IM. PROF. WIKTORA WAWRZYCZKA UNIWERSYTETU WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO W OLSZTYNIE został założony w 1952 roku przez prof. Wiktora Wawrzyczka – kierownika katedry chemii ogólnej ówczesnej Wyższej Szkoły Rolniczej w Olsztynie . Ideę umiłowania kultury muzycznej i zrzeszania się studentów różnych dziedzin nauki wokół muzyki chóralnej przeniósł z tradycji przedwojennego Towarzystwa Śpiewaczego „Harmonia” w Cieszynie, którego był aktywnym członkiem. W zespole o profilu ogólnouczelnianym reprezentującym uniwersytet na najważniejszych świętach olsztyńskiej Alma Mater śpiewają studenci i absolwenci takich wydziałów jak: geodezji, prawa, matematyki, medycyny, kształtowania środowiska, nauk technicznych czy społecznych.
W ponad 60-letniej działalności artystycznej chór śpiewał na festiwalach w wielu krajach świata zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia. W sierpniu br. zdobył dyplom „The Best of the Best” na Międzynarodowym Festiwalu „Balkan Folk Fest” 2016 w Warnie (Bułgaria).
Obecnie dyrygentem jest pan Bogusław Paliński a instruktorem emisji głosu pani Małgorzata Górska.
ZESPÓŁ PIEŚNI I TAŃCA „KORTOWO” jest reprezentacyjną grupą folklorystyczną Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Historia powstania zespołu sięga lat 60, kiedy to grupa studentów postanowiła powołać grupę taneczną kultywującą polski folklor. Od początku istnienia zespół działał przy swojej uczelni, która, wśród wielu instytucji popierających działalność artystyczną „Kortowa”, jest jego największym opiekunem i mecenasem. Obecnie w zespole tańczy i śpiewa blisko 70 studentów i absolwentów UWM.
Od lat „Kortowo” czerpie natchnienie z tradycji ludowej. Poprzez taniec i muzykę wiernie odtwarza polskie tańce, pieśni i obrzędy. Tancerze prezentują program w oryginalnych strojach ludowych, wzbudzając zainteresowanie i fascynację ich pięknem i bogactwem. Wieloletni dorobek „Kortowa” jest dziełem wybitnych autorytetów w dziedzinie muzyki i tańca, którzy przyczynili się do stworzenia oryginalnego i niepowtarzalnego oblicza artystycznego zespołu. Repertuar jest bogaty i zróżnicowany. Zespół przedstawia tańce narodowe: Poloneza, Mazura, Kujawiaka i Oberka, widowisko z regionu warmińskiego, pieśni i tańce ludowe z terenów niemalże całej Polski, a wśród nich obrazki sceniczne min. z: Kurpi Zielonych, Lublina, Kujaw, Rzeszowa, Krakowa, Podhala, Łowicza, Warmii oraz Śląska.
Piękno polskiego folkloru mogła wielokrotnie podziwiać publiczność Włoch, Danii, Hiszpanii, Portugalii, Francji, Rosji, Litwy, Łotwy, Belgii, Holandii, Sycylii, Grecji, Korsyki, Monako, Malty, Czech, Egiptu, Szwajcarii, Luksemburga, Singapuru, Turcji, Macedonii, Ukrainy, Niemiec, Korei Południowej, Meksyku, Malezji, Węgier, Rumunii, Bułgarii, Brazylii.
