Repertuar

19 listopada 2016

sobota

godz. 17:00

sala koncertowa Filharmonii

kup bilet

W Hołdzie polskiej Warmii

I.      Pop Oratorium ,,Miłosierdzie Boże” pod dyrekcją kompozytora Zbigniewa Małkowicza

Wystąpią:

  • Zespół Lumen z Poznania wraz z kwartetem smyczkowym AVISTA
  • Marzena  Małkowicz – śpiew, narracja
  • Janusz Szrom – śpiew- gość specjalny
  • Julia  Stolpe – śpiew
  • orkiestra kameralna: kwartet smyczkowy, klarnet, saksofon, gitara, git  basowa,  fortepian, perkusja
  • Chór Pasjonata pod dyrekcją Joanny Gawryszewskiej

II.     Warmia w utworach twórców: I. Krasicki, F. Nowowiejski, K.I. Gałczyński

Wystąpią:

  • Chór im. Prof.W.Wawrzyczka pod dyrekcją Bogusława Palińskiego
  • Maria Mikołajczak – sopran
  • Ewa Wankiewicz – fortepian

III.    Impresje ludowe. Suita Tańców Warmińskich „Będzie Wesele”

Wystąpi :  Zespół  Pieśni i Tańca Kortowo

 

Koncert dofinansowano ze środków finansowych Samorządu Olsztyna.

 

Kilka słów o wykonawcach:

 

muzycy_lumenZespół Muzyki Sakralnej LUMEN to cała rodzina. Oprócz kompozytora, aranżera i dyrygenta Zbigniewa Małkowicza działają w nim także wokalistki: żona Marzena Małkowicz i córka Aleksandra Małkowicz-Figaj. Syn Michał Małkowicz jest perkusistą. Na gitarze basowej gra mąż Aleksandry – Marcin Figaj, a na gitarze akustycznej Paulina Wiśniewska-Małkowicz, żona Michała. Zespół jest wydawcą wszystkich swoich płyt,  które rozeszły się w  ponad 220-tysiącach egzemplarzy.
malkowiczowie_lumen

Zespół Muzyki Sakralnej LUMEN koncertuje od 2003 i ma już w swoim dorobku setki koncertów w kraju a także za granicą (USA-Chicago, Kanada-Roy Thomson Hall,  w Toronto, Ukraina-Katedra Lwowska, Francja, ŚDM w Madrycie-2011,Wilno-Kościół Świętego Ducha).

 

 

CHÓR „PASJONATA” ZE ŚWIĘTAJNA  wraz z dyrygentką Joanną Gawryszewską działa z pasją do muzyki od pięciu lat. Pasjonata zaśpiewa w  hołdzie polskiej Warmii wykonując  Pop Oratorium  z Zespołem Lumen. W  bieżącym repertuarze  chór  wykonuje pieśni dawne i współczesne  w różnych stylach o charakterze świeckim, sakralnym, ludowym, klasycznie, polsko i obcojęzycznie. Dzięki temu zmienia się  świat kulturalny Gminy Świętajno, Powiatu Szczycieńskiego i Województwa Warmińsko – Mazurskiego.

Wśród ważniejszych osiągnięć należy wymienić: wydanie w 2012 roku płyty „Hej kolęda, kolęda”, nagranie czterech audycji dla Radia Olsztyn oraz liczne nagrody na festiwalach i konkursach.

Chór  koncertował podczas „Singing Europe”  ramach programu Wrocław – Europejska Stolica Kultury 2016 oraz na  Litwie i Białorusi. Zespół jest zaangażowany w aktywną działalność w społecznym ruchu muzycznym będąc  członkiem Polskiego Związku Chórów i Orkiestr.  

chor-pasjonata-wiekszy-rozmiar_resize

 

CHÓR IM. PROF. WIKTORA WAWRZYCZKA UNIWERSYTETU WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO W OLSZTYNIE został założony w 1952 roku przez prof. Wiktora Wawrzyczka – kierownika katedry chemii ogólnej ówczesnej Wyższej Szkoły Rolniczej w Olsztynie . Ideę umiłowania kultury muzycznej i zrzeszania się studentów różnych dziedzin nauki wokół muzyki chóralnej przeniósł z tradycji  przedwojennego  Towarzystwa Śpiewaczego „Harmonia” w Cieszynie, którego był aktywnym członkiem. W zespole o profilu ogólnouczelnianym reprezentującym uniwersytet na najważniejszych świętach  olsztyńskiej Alma Mater śpiewają studenci i absolwenci takich wydziałów jak: geodezji, prawa, matematyki, medycyny, kształtowania środowiska, nauk technicznych czy społecznych.

W ponad 60-letniej działalności artystycznej chór śpiewał na festiwalach  w wielu krajach świata zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia. W sierpniu br. zdobył dyplom „The Best of the Best” na Międzynarodowym Festiwalu „Balkan Folk Fest” 2016 w Warnie (Bułgaria).

Obecnie dyrygentem jest pan  Bogusław  Paliński a instruktorem emisji głosu pani Małgorzata Górska.

ch-im-prof-w-wawrzyczka-uwm-olsz_resize

 

ZESPÓŁ PIEŚNI I TAŃCA „KORTOWO”  jest reprezentacyjną grupą folklorystyczną Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Historia powstania zespołu sięga lat 60, kiedy to grupa studentów postanowiła powołać grupę taneczną kultywującą polski folklor. Od początku istnienia zespół działał przy swojej uczelni, która, wśród wielu instytucji popierających działalność artystyczną „Kortowa”, jest jego największym opiekunem i mecenasem. Obecnie w zespole tańczy i śpiewa blisko 70 studentów i absolwentów UWM.

Od lat „Kortowo” czerpie natchnienie z tradycji ludowej. Poprzez taniec i muzykę wiernie odtwarza polskie tańce, pieśni i obrzędy. Tancerze prezentują program w oryginalnych strojach ludowych, wzbudzając zainteresowanie i fascynację ich pięknem i bogactwem. Wieloletni dorobek „Kortowa” jest dziełem wybitnych autorytetów w dziedzinie muzyki i tańca, którzy przyczynili się do stworzenia oryginalnego i niepowtarzalnego oblicza artystycznego zespołu. Repertuar jest bogaty i zróżnicowany. Zespół przedstawia tańce narodowe: Poloneza, Mazura, Kujawiaka i Oberka, widowisko z regionu warmińskiego, pieśni i tańce ludowe z terenów niemalże całej Polski, a wśród nich obrazki sceniczne min. z: Kurpi Zielonych, Lublina, Kujaw, Rzeszowa, Krakowa, Podhala, Łowicza, Warmii oraz Śląska.

Piękno polskiego folkloru mogła wielokrotnie podziwiać publiczność Włoch, Danii, Hiszpanii, Portugalii, Francji, Rosji, Litwy, Łotwy, Belgii, Holandii, Sycylii, Grecji, Korsyki, Monako, Malty, Czech, Egiptu, Szwajcarii, Luksemburga, Singapuru, Turcji, Macedonii, Ukrainy, Niemiec, Korei Południowej, Meksyku, Malezji, Węgier, Rumunii, Bułgarii, Brazylii.

45lecie-41_resize

 

kontakt

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij