Repertuar

25 listopada 2022

piątek

godz. 19:30

sala koncertowa filharmonii

kup bilet

Tribute to Duduś Matuszkiewicz – Herbut, Szomańska

Powtórka przerwanego z przyczyn pogodowych koncertu Arena Festival film & music z dnia 1-go lipca 2022 w Amfiteatrze w Ostródzie. Koncert odbędzie się w sali koncertowej Filharmonii.

 

Piotr Sułkowski – dyrygent

Igor Herbut – wokal

Olga Szomańska – wokal

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej

Magdalena Miśka-Jackowska – prowadzenie koncertu

 

W programie muzyka Jerzego Dudusia Matuszkiewicza m.in. tematy z filmów i seriali: Alternatywy 4, Janosik, Czterdzieści lat minęło (serial Czterdziestolatek), Nie lubię poniedziałku, Poszukiwany poszukiwana oraz piosenki m.in. Zakochani są wśród nas, Mam ochotę na chwileczkę zapomnienia, Nie bądź taki szybki Bill oraz piosenki z repertuaru artystów

 

Koncert tegorocznej edycji Arena Festival film & music w Ostródzie, przerwanego z przyczyn pogodowych, poświęcony miał być postaci-legendzie polskiego jazzu, Jerzemu „Dudusiowi” Matuszkiewiczowi. Zmarły w zeszłym roku muzyk stworzył szlagiery do wielu kultowych już filmów i seriali: trudno w to uwierzyć, ale było ich ponad dwieście! Kiedy wspominamy ulubione polskie seriale dzieciństwa i młodości, istnieje więc ogromna szansa, że zanucimy melodię stworzoną przez Matuszkiewicza. Taką właśnie sentymentalną podróżą poprzez znane i lubiane tematy muzyczne będzie ten koncert.

 

Zabawny pseudonim muzyk zdobył dzięki podobieństwu do chłopca z cyklu rysunków Gwidona Miklaszewskiego. Opowiadał o tym tak: „Zaraz po wojnie Gwidon Miklaszewski rysował w jednej z krakowskich gazet historyjki o ojcu i jego synku Dudusiu. Synek pytał o różne sprawy obyczajowe, a ojciec dowcipnie mu je wyjaśniał. Koledzy dostrzegli podobieństwo między mną i Dudusiem – duża głowa, trochę grubasek – i zaczęli na mnie wołać: Duduś! I tak już zostało”. Matuszkiewicz napisał muzykę do przygód innego Dudusia: serialu Podróż za jeden uśmiech o autostopowej podróży dwóch chłopców. Pierwszą muzyczną miłością urodzonego w Jaśle, a wychowanego we Lwowie muzyka były grane przez wuja przedwojenne przeboje. Później, w latach powojennych, przyszła miłość do jazzu, który bardzo szybko stał się „muzyką wyklętą”. „Za granie jazzu można było być relegowanym z uczelni albo mieć inne nieprzyjemności. W tym czasie, wraz z utrwaleniem się podziału na tę i tamtą stronę żelaznej kurty, jazz stał się muzyką zabronioną” – wspominał Matuszkiewicz. Związany grą w jednym zespole z takimi postaciami jak Krzysztof Komeda i Andrzej Trzaskowski, „lew saksofonu”, jak nazywano Matuszkiewicza, zdobył sławę i popularność oraz liczne nagrody i odznaczenia. W latach 70. i 80. muzyk zajmował się już głównie komponowaniem. Wtedy właśnie powstała muzyka do filmów, m.in. Jak rozpętałem drugą wojnę światową, Poszukiwany, poszukiwana, Zaklęte rewiry oraz seriali telewizyjnych, takich jak Czterdziestolatek, Alternatywy 4, Janosik, Wojna domowa, Podróż za jeden uśmiech.

 

Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz miał ogromny talent nie tylko do pisania chwytliwych melodii, które najbardziej szarym, peerelowskim pejzażom dodawały lekkości, wdzięku i wręcz seksapilu (przypomnijmy sobie tematy z filmów Nie lubię poniedziałku, Alternatywy 4 czy Czterdziestolatek), ale również do tworzenia niezapomnianych piosenek. Podczas koncertu w Ostródzie zabrzmią m.in. utwory do tekstów Agnieszki Osieckiej, w tym legendarna ballada Uciekaj, moje serce z poruszającego serialu Jan Serce o poszukiwaniu miłości przez „człowieka prostego” czy zwariowana, rockandrollowa piosenka do tekstu Ludwika Jerzego Kerna Nie bądź taki szybki Bill z serialu Wojna domowa. Autor wielu znakomitych książek i wierszy nie tylko dla dzieci na piosenkach do serialu opowiadającego w zabawny sposób o konflikcie pokoleń zrobił jeden z najlepszych interesów życia, o czym po latach z humorem wspominał, a piosenka w wykonaniu Kasi Sobczyk z dnia na dzień stała się „bigbitowym” hitem. Jedną z najsłynniejszych piosenek „Dudusia” Matuszkiewicza jest z pewnością Jeszcze w zielone gramy do słów Wojciecha Młynarskiego – uniwersalny hymn o nadziei. „Lew saksofonu” stworzył też muzykę do wielu innych utworów Młynarskiego, jego jazzowy styl bardzo pasował do błyskotliwych, ironicznych tekstów mistrza. W twórczości Matuszkiewicza zdumiewa też łatwość zabawy konwencjami: oprócz wspomnianego już rock and rolla należy wspomnieć góralskie stylizacje w muzyce do serialu Janosik – choć trzeba przyznać, że ta muzyka słuchana po latach wydaje się raczej nieco westernowa i przywodzi na myśl kompozycje Ennio Morricone do spaghetti westernów! Z podobnym rozmachem (i z podobnym gwizdaniem) napisana jest żołnierska piosenka Róża i bez do filmu Jak rozpętałem drugą wojnę światową, opowieści o everymanie Franku Dolasie czy słynny temat z serialu Stawka większa niż życie. Poważne tony pobrzmiewają w muzyce do filmu wojennego Kolumbowie, jednak i w twórczości Jerzego „Dudusia” Matuszkiewicza, i w programie otwierającego festiwal koncertu przeważać będą utwory lekkie, jasne, przywodzące na myśl dobrą zabawę i kolorowe wspomnienia z szarych czasów. Bo przecież tak w życiu, jak i w filmie, do przetrwania niezbędne są dwie rzeczy: dobry humor i „cały ten jazz”.

 

 

Igor Herbut

Lider grupy LemON. Kompozytor, wokalista, autor tekstów, producent wszystkich czterech albumów zespołu. Ma na koncie wiele nagród, złotych i platynowych płyt, a także trzy nominacje do Fryderyka. Pochodzi z Przemkowa w zachodniej Polsce, ale jego korzenie sięgają Beskidu Niskiego, skąd wywodzi się jego rodzina. Łemkowskie tradycje, w których został wychowany do tej pory silnie odciskają się w muzyce którą tworzy. Wschodnie harmonie, zaśpiewy, góralska charyzma i ciężka do ukrycia nostalgia – to elementy, wobec których nie sposób przejść obojętnie w twórczości artysty. Grupa LemON, którą stworzył w 2012 roku, jest w tej chwili jednym z najpopularniejszych zespołów w kraju, koncertującym bezustannie od ponad pięciu lat. Dzięki swojej niespożytej energii i wyjątkowej emocjonalności, którą potrafi przekuć na dźwięki i słowa, Igorowi udało się osiągnąć komercyjny sukces – swoją niekomercyjną muzyką. Jego warsztat wokalny (będący wypadkową łemkowskich tradycji, studiów jazzowych na Uniwersytecie Zielonogórskim oraz własnych poszukiwań) i niespotykaną barwę głosu docenili nie tylko słuchacze, ale i największe muzyczne autorytety w kraju. Igor został zaproszony do współpracy  z takimi artystami jak m.in. Hey i Kasia Nosowska, Kayah, Zakopower, Adam Sztaba, Agnieszka Chylińska, Jan Borysewicz. Najnowsza, czwarta płyta zespołu zatytułowana ,,TU” przypieczętowała wysoką pozycję LemON w branży i jest uznawana za jedno z najciekawszych wydawnictw ubiegłego roku.

 

 

 

 

 

Olga Szomańska

Wokalistka, aktorka teatralna, serialowa, filmowa i dubbingowa.

Laureatka SuperJedynki Festiwalu w Opolu, Grand Prix Festiwalu Jedynki Sopot oraz Festiwalu Top Trendy za piosenkę „Niech mówią, że to nie jest miłość”, „Srebrnej Twarzy” VI edycji popularnego programu rozrywkowego „Twoja Twarz Brzmi Znajomo” oraz Teatralnej Nagrody Muzycznej im. Jana Kiepury dla Najlepszej Wokalistki Musicalowej 2017.

Za rolę Wiedźmy w filmie „Klechdy” w reż. Pawła Łukomskiego otrzymała nagrodę dla najlepszej aktorki na festiwalu w Puerto La Cruz. Przez lata wcielała się w rolę uwielbianej przez widzów Marzenki Laskowskiej w serialu „M jak Miłość”. Jesienią 2021 r. odbyła się premiera nowego serialu Polsatu „Tatuśkowie” , w którym zagrała jedną z głównych postaci.  Aktualnie zobaczyć ją możemy w nowym, humorystycznym wątku w serialu „Święty” gdzie wciela się wolę niezwykle charyzmatycznej Bogny.

Paroletnia współpraca z Piotrem Rubikiem oraz Zbigniewem Książkiem zaowocowała nagraniem płyt z oratorium „Tu es Petrus” oraz „Siedem Pieśni Marii”, które zdobyły kolejno status: podwójnej diamentowej oraz podwójnej platynowej płyty.

Jako pierwsza polska wokalistka wystąpiła w duecie z Andrea Bocellim, a w maju 2018 roku zaśpiewała razem z Bobbiem McFerrinem.

Na swoim koncie ma liczne role w spektaklach dramatycznych i musicalach m.in.: „Miss Saigon” i „Grease” w Teatrze Roma, „Kwiatach we włosach”, „Missa Gospel’s” oraz spektaklach Teatru Rampa „Sztukmistrz z Lublina”, „Złota Kaczka”, „Pinokio”, „Pińska Szlachta”. Występowała w musicalu „Legalna blondynka” oraz spektaklu „Rewia Variete” w Krakowskim Teatrze Variete, „Czarownice z Eastwick” w Teatrze Syrena w Warszawie, widowisku muzycznym „Krzyżacy rock-opera”, a także w spektaklu dla dzieci „Oku-la-la-ry”. Obecnie można ją zobaczyć w musicalu „Zakonnica w przebraniu” w Teatrze Muzycznym w Poznaniu.

W 2011 r. wydała swoją pierwszą solową płytę „Nówka”. W 2013 roku wystąpiła w trasie koncertowej „Salute to Queen”, poświęconej legendarnej grupie Queen. Podczas ogólnopolskiej trasy koncertowej „Olga Szomańska – Kolędowa” zrealizowano nagranie płyty live, której premiera odbyła się w grudniu 2016 roku. Miesiąc wcześniej ukazał się album „w Duetach” (z udziałem m.in. Janusza Radka, Krzysztofa Kiljańskiego, Mateusza Ziółko).

W 2021 roku miała miejsce premiera płyty wokalistki “Ja lubię”, która odniosła ogromny sukces i została świetnie przyjęta przez słuchaczy jak również przez krytyków muzycznych.

Ostatnio artystkę można usłyszeć w wyjątkowym  projekcie Adama Sztaby realizowanym z całą plejadą polskich gwiazd.  Utwór „Mamy siebie” jest muzycznym wsparciem oraz niezwykłym aktem solidarności z całą Ukrainą.

kontakt

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij