Repertuar

4 października 2019

piątek

godz. 10:30

sala koncertowa Filharmonii

The Violin Symphony Show

Piotr Sułkowski – dyrygent
Bogdan Kierejsza – skrzypce
Zdzisław Kalinowski – fortepian
Karol Kozłowski – bas
Jakub Kujawa – gitara
Przemysław Skałuba – saksofon
Maciej Wojcieszuk – perkusja
Orkiestra Smyczkowa Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej

 

Program:
Led Zeppelin – Kashmir
Aram Chaczaturian – Taniec z szablami
George Bizet – Carmen
Vittorio Monti – Czardasz
Jerry Bock – Skrzypek na dachu
Nikołaj Rimski-Korsakow – Lot trzmiela
Niccolò Paganini – Kaprys nr 24
Astor Piazzolla – Oblivion
Carlos Gardel – Por una cabeza
Zequinha de Abreu – Tico-tico
Ronan Hardiman – Lord Of The Dance
Grigoraș Dinicu – Pacsirta
The Beatles – Hey Jude
Bogdan Kierejsza – Sufrir por amor
Charlie Chaplin – Smile

 

Koncert przeznaczony dla uczniów szkół. Wyłącznie grupy zorganizowane.
Zapraszamy!

Zainteresowane szkoły prosimy o kontakt z biurem koncertowym, nr tel. 89 527 51 75 wewn. 207, 204 lub kasą biletową.

 

John Corigliano, kompozytor muzyki do filmu Purpurowe skrzypce, powiedział: „Kiedy bierze się do ręki skrzypce, można sprawić, że będą brzmiały na pięćdziesiąt różnych sposobów: można grać smyczkiem, pizzicato, ponticello, harmonicznie, tremolo. Kiedy bierze się do ręki obój, można sprawić, że będzie brzmiał w jeden sposób: jak obój”. Nie uwłaczając oboistom oraz innym instrumentalistom, trzeba przyznać, że skrzypce należą do najbardziej wszechstronnych, a zarazem najbardziej obrosłych legendami instrumentów. „Na skrzypcach należy grać z miłością – albo wcale” – powiedział Joseph Wechsberg, pisarz i skrzypek. Bogdan Kierejsza, główny bohater koncertu The Violin Symphony Show, rozpiętością swojego repertuaru oraz pasją, z jaką go wykonuje, udowadnia, że na skrzypcach potrafi opowiedzieć każdą historię.

Skrzypce, od wieków używane zarówno przez muzyków ludowych jak i klasycznych, to instrument wędrowców. W przeciwieństwie do salonowego fortepianu można go wziąć pod pachę i wyruszyć w drogę. W taką wędrówkę wyruszało wielu skrzypków: każdy pamięta symboliczną tytułową postać z filmowej wersji słynnego musicalu Skrzypek na dachu. Rozchybotany muzyk stał się metaforą całej żydowskiej społeczności, zmuszonej przez lata do ucieczki przed prześladowaniami – w finale skrzypek podąża za mieszkańcami Anatewki wyruszającymi w poszukiwaniu lepszego świata za oceanem. Nie jest tajemnicą, że większość najznakomitszych skrzypków była pochodzenia żydowskiego – być może, aby naprawdę dobrze grać na tym instrumencie, trzeba mieć w sobie gen tułaczki. Przejmująco nawiązał do tego Jacek Kaczmarski w swojej piosence Opowieść pewnego emigranta: „Może stąd dla świata tyle z nas pożytku, / Że bankierom i skrzypkom nie mówią – ty Żydku!”. W repertuarze koncertu Bogdana Kierejszy nie mogło zabraknąć fragmentów legendarnego musicalu.

Jednak nie tylko żydowscy emigranci trzymali w swoich kajutach podczas wyprawy do Ameryki skrzypce: mieli je także Irlandczycy (wszyscy pamiętamy scenę irlandzkiej zabawy tanecznej w trzeciej klasie z filmu Titanic), Szwedzi, Romowie, a każdy z nich wiózł zamkniętą w nich unikatową opowieść, brzmienie, duszę. Wszystkie te skrzypcowe opowieści znalazły nowy dom w obu Amerykach – do tego wielokulturowego tygla nawiązuje program koncertu. Usłyszymy bowiem nie tylko takie klasyczne skrzypcowe przeboje jak Kaprys nr 24 Niccolò Paganiniego czy Lot trzmiela Nikołaja Rimskiego-Korsakowa, lecz także utwory należące do innych gatunków muzycznych i pochodzące z różnych zakątków świata – niewiele jest takich miejsc, do których nie dałoby się zawieźć skrzypiec. Zawitamy zatem w mroczne karpackie doliny za sprawą znakomitego Grigorașa Dinicu – ten żyjący w pierwszej połowie XX stulecia rumuński skrzypek romskiego pochodzenia był autorem kilku przebojowych melodii, z których cytaty przewijają się przez filmy Emira Kusturicy. W portowe uliczki Buenos Aires przeniosą nas utwory Astora Piazzolli i Carlosa Gardela – choć z tangiem kojarzymy przede wszystkim bandoneon, bez tęsknego brzmienia skrzypiec trudno wyobrazić sobie tę muzykę. Nie zabraknie również akcentów celtyckich za sprawą irlandzkiego kompozytora Ronana Hardimana i jego porywającego do tańca Lord of the Dance. Równie porywające będzie zapewne wykonanie monumentalnego Kashmiru z repertuaru Led Zeppelin oraz beatlesowskiego hymnu Hey Jude. Na koniec zabrzmi jedna z najpiękniejszych melodii wszech czasów: Smile Charliego Chaplina z filmu Dzisiejsze czasy. Czasy się zmieniają, ale jedno pozostaje pewne: żaden instrument nie potrafi śpiewać tak, jak skrzypce.

 

Bogdan Kierejsza

Skrzypek, multiinstrumentalista i kompozytor, absolwent Warszawskiego Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Koncertował na całym świecie, między innymi w Al Hashemi II w Kuwejcie, Opera House w Katarze, Abu Dhabi Theatre i Emirates Palace w Abu Dhabi czy na Uniwersytecie Stanforda w USA. Wszędzie przyjmowany był entuzjastycznie. W Polsce jako solista ma na swoim koncie występy z Filharmoniami Bałtycką, Warmińsko-Mazurską, Gorzowską, Zabrzańską, z gdańską Cappellą Gedanensis, Suwalską Orkiestrą Kameralną. Koncertował również w Filharmonii Narodowej i Filharmonii Krakowskiej, wielokrotnie grał z Polską Orkiestra Radiową oraz z Królewską Orkiestrą Symfoniczną przy Pałacu w Wilanowie. Za krzewienie kultury polskiej od Ministra Kultury i Sztuki otrzymał stypendium artystyczno-naukowe, a w 2014 roku – nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za całokształt działalności twórczej, artystycznej i animacyjnej. Jest również kompozytorem muzyki do kilkudziesięciu filmów dokumentalnych, reklamowych, sztuk teatralnych (między innymi „Osiem Kobiet” w reżyserii Jerzego Bończaka), programów i czołówek telewizyjnych oraz ilustracji muzycznych do różnego rodzaju form wizyjnych, realizowanych na zlecenie studiów filmowych w wielu krajach Europy i Azji. Jest autorem hymnu „Inki”, hymnu „Santo Subito” napisanego z okazji beatyfikacji papieża Jana Pawła II oraz hymnu Kongresu Kobiet.

W 2013 roku stworzył program The Violin Symphony Show, na który złożyły się nowoczesne interpretacje najpiękniejszych standardów w niezwykle energetyzujących aranżacjach. To podróż po rozmaitych miejscach, zakątkach świata, epokach i stylach muzycznych, ukazująca wielobarwność skrzypiec w bardzo różnych odsłonach, mieszająca style, brzmienia i kultury. Charyzma artysty oraz unikatowe połączenie brzmienia skrzypiec z muzyką rockową, filmową i klasyczną, potrafią rozbudzić zmysły najbardziej wymagającej widowni. W 2013 roku The Violin Symphony Show zaprezentował po raz pierwszy na festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju, co spotkało się z niezwykle gorącym przyjęciem publiczności, a utwory autorstwa Bogdana Kierejszy (Voyage d’Amour i Sufrir Por Amor Tango) trafiły na płyty El Tango Emocion oraz Tango So Nice, wydane nakładem wytwórni płytowej Magnetic Records.

kontakt

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij