Repertuar

27 sierpnia 2022

sobota

godz. 18:00

sala koncertowa Filharmonii

kup bilet

Spektakl baletowy o historii polskich dzieci syberyjskich – Młody Duch Tańca

„Młody Duch Tańca” polsko-japoński projekt po raz pierwszy w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie.

 

Spektakl w reżyserii Wiesława Dudka „Dzieci syberyjskie” jest wzruszającą impresją baletową w choreografii Zofii Czechlewskiej, Krystyny Frąckowiak, Wiesława Dudka zainspirowaną prawdziwą historią 900 polskich dziewcząt i chłopców repatriowanych z Syberii i Mandżurii w latach 1919-1923.

Dzieci były potomstwem Polaków zesłanych na Syberię wskutek skomplikowanych losów naszego narodu: zesłańców politycznych, uchodźców wojennych, emigrantów zarobkowych pracujących przy budowie Kolei Transsyberyjskiej.

Po wybuchu rewolucji październikowej sytuacja polskich rodzin uległa pogorszeniu. Dzieci utraciły najbliższych, stabilizację, poczucie bezpieczeństwa, domy. Musiały stawić czoła nędzy i chorobom. Zostały odarte z nadziei na poprawę losu, wizji dobra. Biedne, wyniszczone i bezbronne dzieci potrzebowały natychmiastowej pomocy. Uratowali je Anna Bielkiewicz i doktor Józef Jakóbkiewicz, który powołał Polski Komitet Ratunkowy Dzieci Dalekiego Wschodu i zajął się ich ewakuacją z Rosji do Japonii, gdzie otrzymał wsparcie od rządu Japonii i Japońskiego Czerwonego Krzyża.

W 1921 r. dzieci zostały umieszczone w sierocińcu dobroczynnego towarzystwa buddyjskiego Fukudenkai w Tokio, gdzie otoczono je troskliwą opieką. Chore dzieci były leczone w szpitalu Japońskiego Czerwonego Krzyża. Sytuacja Dzieci Syberyjskich w Japonii budziła szerokie zainteresowanie ówczesnych środków przekazu. W kwietniu 1921 r. polskie dzieci odwiedziła cesarzowa Teimei.

Po pobycie w ośrodku Fukudenkai dzieci zostały przewiezione do Stanów Zjednoczonych, gdzie znalazły się pod opieką tamtejszej Polonii. Podróż została sfinansowana przez stronę japońską.

Była to pierwsza w historii pomoc Japońskiego Czerwonego Krzyża dla obcego państwa.

Józef Jakóbkiewicz założył również Zakład Wychowawczy dla Dzieci Syberyjskich w Wejherowie.

W 1922 r. Japoński Czerwony Krzyż przeprowadził kolejną akcję ratowania dzieci polskich. Tym razem mali Polacy trafili do Osaki. Po kilkutygodniowym pobycie, podczas którego zostali wyleczeni, odżywieni oraz wyposażeni w odzież i obuwie, powrócili do Polski.

Polacy pozostali wdzięczni Japończykom za ich serce i konkretną pomoc dla „Syberyjskich Dzieci”.  Wielokrotnie pomagali poszkodowanym Japończykom w różnych kataklizmach. Kiedy w 1995 r. miasto Kobe dotknęło tragiczne w skutkach trzęsienie ziemi oraz kiedy w 2011 r. region Tohoku we wschodniej Japonii spustoszyło wielkie trzęsienie i tsunami, okazali swoją wdzięczność́ i solidarność, organizując akcje pomocowe i charytatywne dla poszkodowanych.

 

Wiesław Dudek – pomysłodawca i główny realizator „Dzieci Syberyjskich”, a co najważniejsze Ambasador Polskiej Kultury, prywatnie mąż sławnej na świecie japońskiej tancerki Shoko Nakamury w swojej edukacyjnej międzynarodowej pracy projektowej „Młody Duch Tańca” łączy kulturę polską i japońską w wyjątkowych spektaklach baletowych.

„Dzieci Syberyjskie” to fragment historii, ukazującej połączonych w działaniu dla dobra dzieci, Polaków i Japończyków.

„Dzieci Syberyjskie” to opowieść o bezinteresownej przyjaźni, pomocy, miłości ponad jakimikolwiek podziałami.

Muzyka wybitnych polskich i japońskich kompozytorów (Chopin, Paderewski, Karłowicz, Szymanowski, Wieniawski, Zukeran, Hirai, Hisaishi, Yamada) w wykonaniu japońskiej pianistki Miho Kurihary i polskiego pianisty Marka Ciepierskiego jest dopełnieniem tego przejmującego obrazu dziecięcej tragedii, marzenia i powrotu do Ojczyzny.

Wiesław Dudek jako realizator spektaklu oraz ojciec kilkunastoletniego  Syna zrodzonego z polsko-japońskiego związku chciałby, aby cały świat usłyszał, że przyjaźń polsko-japońska ma również mocne historyczne  korzenie.

 

 

Wiesław Dudek – pomysłodawca oraz reżyser projektu. Wybitny tancerz, pedagog oraz założyciel i Prezes „Fundacji Duch Tańca Wiesława Dudka”.

Realizatorzy projektu:

Reżyseria:
Wiesław Dudek

Aranżacja muzyczna oraz wykonanie:
Marek Ciepierski oraz Miho Kurihara

Choreografowie:
Krystyna Frąckowiak, Zofia Czechlewska

Kompozytorzy:
J.I. Paderewski, H. Wieniawski, M. Karłowicz, F. Chopin, K. Szymanowski, K. Kubala, Zukeran, Hirai, Hisaiashi, Yamada, Minkus, Delibes, Vivaldi, Bayer, Auber i inni.

Reżyseria świateł:
Adam Trautz

 

 

Oglądaj

 

 

 

 

kontakt

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij