Repertuar

15 października 2017

niedziela

godz. 19:00

sala koncertowa filharmonii

kup bilet

„SOLI DEO GLORIA” – Koncert na 500-lecie Reformacji

Koncert „Soli Deo Gloria” (Jedynie Bogu Chwała) z okazji Jubileuszu 500-lecia Reformacji pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego

Wykonawcy:

Orkiestra Kameralna i Chór Warsztatów „Soli Deo Gloria”

(przygotowanie chóru – Katarzyna Kiklewicz).

Maciej Kotarba – dyrygent

Daniel Sałaciński – dyrygent

Soliści: Jerzy Dajuk, Janusz Bigda, Ewa Giska ,Ewa Seferynowicz

Janusz Ciepliński – prowadzenie koncertu, prelekcja

 

Fakt, iż rok 2017 został ogłoszony przez Sejmik Województwa Warmińsko-Mazurskiego Rokiem Reformacji stał się jednym z przyczynków do zaprezentowania olsztyńskiej publiczności wyjątkowego dorobku muzycznego wywodzącego się z tradycji kościołów protestanckich.
Tak jak trudno wyobrazić sobie europejską muzykę bez J.S. Bacha, J.F. Haendla, F. Mendelssohna – Bartholdiego i wielu innych kompozytorów będących zadeklarowanymi i zaangażowanymi protestantami, tak trudno troszcząc się o historyczną pamięć  naszego regionu, szczególnie Mazur i Pomorza, pominąć wielki wkład w jego rozwój polskich i niemieckich Ewangelików czy wiernych innych wyznań protestanckich: Metodystów, Menonitów, Baptystów i innych…

Koncert Soli Deo Gloria nawiązujący swoim tytułem do jednego z wielkich haseł reformacji będzie doskonałą okazją do przypomnienia wspaniałych religijnych hymnów i pieśni które od stuleci rozbrzmiewały nie tylko w murach mazurskich kościołów ale także, a może przede wszystkim w setkach tysięcy domów ludności zamieszkującej tereny obecnego województwa warmińsko-mazurskiego.

W programie koncertu usłyszymy zarówno hymny z początków reformacji niemieckiej, w tym słynne „Warownym Grodem Jest Nasz Bóg” autorstwa samego Marcina Lutra jak i stworzone współcześnie, majestatyczne, barwne pieśni będące nośnikami idei zapoczątkowanych przez XVI wiecznych reformatorów kościoła. Nie zabraknie też przepięknych a dziś już prawie zapomnianych utworów wielkich postaci polskiej reformacji.

 

1000pixSoli Deo FB

kontakt

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij