Repertuar

13 listopada 2020

piątek

godz. 19:00

sala koncertowa filharmonii

Scena dla Muzyki Polskiej – transmisja na YouTube

Motion Trio

Janusz Wojtarowicz – akordeon
Paweł Baranek – akordeon
Marcin Gałażyn – akordeon

Jagienka Perlikiewicz-Kass – prowadzenie

 

Program:

Bronisław Kazimierz Przybylski – Logo
Andrzej Krzanowski – Oda, Katedra, Chorał, Toccata
Witold Lutosławski – Bukoliki (trans. J. Wojtarowicz), Preludia taneczne (trans. J. Wojtarowicz)
Fryderyk Chopin – Preludium E-dur op. 28 nr 9, Nokturn cis-moll op. 20, Preludium cis-moll op. 28 nr 20, Mazurek C-dur op. 24 nr 2 (trans. i oprac. J. Wojtarowicz)
Ignacy Jan Paderewski – Nokturn op. 16 nr 4 (trans. J. Wojtarowicz)
Krzysztof Komeda – Kołysanka (oprac. Marcin Gałażyn)
Wojciech Kilar – Orawa (trans. J. Wojtarowicz)

 

Koncert współorganizowany
w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca
„Scena dla Muzyki Polskiej”

IMiT_logo [Przekonwertowany]

 

Koncert dofinansowano ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Akordeon przez całe lata traktowany był po macoszemu zarówno przez miłośników muzyki „poważnej” jako zbyt trywialny, kojarzący się z muzyką biesiadną, jak i przez purystów muzyki tradycyjnej. Dziś jednak instrument o dwóch klawiaturach króluje na estradach koncertowych i w filharmoniach.

W piątkowy wieczór olsztyńska publiczność będzie mieć okazję podziwiania jednego z najbardziej znanych i najbardziej energetycznych zespołów akordeonowych nie tylko Polski, ale świata: Motion Trio. Janusz Wojtarowicz, Paweł Baranek i Marcin Gałażyn od 1996 roku tworzą podczas swoich występów i na nagraniach elektryzującą mieszankę stylów, którą można bardzo ogólnie zaklasyfikować jako crossover: swobodne łączenie elementów jazzu, world music, folku, rocka oraz muzyki klasycznej. Założycielem zespołu oraz autorem większości aranżacji wykonywanych przez trio jest Janusz Wojtarowicz – muzyk zaproponował także, aby „trio akordeonowe” stało się klasycznym składem wykonawczym, jak kwartet smyczkowy, a także aby w literaturze muzycznej tego terminu używać na określenie zespołu złożonego z trzech akordeonów.

Podczas olsztyńskiego koncertu grupa zaprezentuje utwory kompozytorów polskich, nie tylko tak często aranżowane jak chopinowskie preludia i nokturny czy przebojowa Orawa Wojciecha Kilara, do której wyjątkowo pasuje motoryczna, transowa estetyka grupy, ale i bardziej nieoczywiste, jak Bukoliki Witolda Lutosławskiego czy Nokturn Ignacego Jana Paderewskiego. Ciekawym doświadczeniem będzie spotkanie z nieczęsto grywanymi utworami napisanymi z myślą o akordeonie: nawiązującymi do barokowych wzorców dziełami śląskiego kompozytora i wirtuoza akordeonu Andrzeja Krzanowskiego oraz Bronisława Kazimierza Przybylskiego.

Zetknięcie się po raz pierwszy z Motion Trio jest jak odkrycie nowego żywiołu: trudno się oprzeć tej muzyce oraz specyficznej energii wytwarzanej przez grupę. Uległ jej również Jerzy Maksymiuk, który napisał: „Trójka wspaniałych muzyków pokazuje, jak szeroki wachlarz brzmień można wydobyć z akordeonu. Zachwyca mnie ich emocjonalność połączona z precyzją, umiejętne budowanie napięcia, a gdy trzeba – delikatność. […] Ależ robi wrażenie! […] Obiecałem tym wykształconym i utalentowanym muzykom utwór, bo brakuje ich na akordeon”. Istotnie, pogardzany niegdyś instrument pod palcami mistrzów z Motion Trio zamienia się w wehikuł potrafiący połączyć najbardziej odległe nastroje i miejsca. To zarówno organy kościelne w miniaturze (mechanizm działania instrumentów jest niemal identyczny), jak instrument kojarzony z wiejskimi zabawami czy portowymi knajpami. Dla wszystkich oblicz akordeonu znajdzie się miejsce w filharmonii.

 

 

Motion Trio

Trio akordeonowe założone w 1996 roku przez Janusza Wojtarowicza, twórcę idei tria akordeonowego, które niczym kwartet smyczkowy staje się równoprawnym klasycznym składem wykonawczym.

Członkowie Motion Trio – Janusz Wojtarowicz, Paweł Baranek, Marcin Gałażyn – to artyści ciągle poszukujący nowych możliwości brzmieniowych i wykonawczych akordeonu. Zespół jest laureatem Grand Prix i pierwszej nagrody IV Międzynarodowego Konkursu Współczesnej Muzyki Kameralnej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie w 2000 roku. Zdobyli uznanie krytyków i publiczności koncertując w 41 krajach świata na sześciu kontynentach m.in. w nowojorskiej Carnegie Hall, gdzie wykonywali wyłącznie muzykę polską (Krzysztofa Pendereckiego, Henryka Mikołaja Góreckiego, Wojciecha Kilara), Barbican Center w Londynie, wiedeńskim Konzerthaus, Filharmonii Narodowej w Warszawie, Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu, NOSPR w Katowicach.

W repertuarze zespołu znajduje się kilkadziesiąt utworów kompozytorów polskich, zarówno oryginalnych jak i w opracowaniach na trio akordeonowe Janusza Wojtarowicza. Zespół dokonał kilku prawykonań utworów sobie dedykowanych m.in. przez Martę Ptaszyńską, Wiaczesława Siemionowa, Davida Gordona.

W ostatnich latach Janusz Wojtarowicz wraz z zespołem prowadził kursy i warsztaty akordeonowe m.in. w USA (University of Chicago), Anglii (Royal Academy of Music) a także Francji, Niemczech, Austrii, Izraelu i w Polsce.

Motion Trio współpracowało lub współpracuje m.in. z Krzysztofem Pendereckim, Jerzym Maksymiukiem, Michaelem Nymanem, Martą Ptaszyńską, Wiaczesławem Siemionowem, Markiem Mosiem, Iwoną Hossą, Orkiestrą Filharmonii Narodowej, Orkiestrą WDR, AUKSO, Sinfoniettą Cracovią.

Muzyka zespołu Motion Trio wielokrotnie gościła na antenach ARTE, TVP 1, TVP 2, TVP Kultura, PR II PR, RMF Classic. W dorobku zespołu znajduje się 12 płyt, m.in. Polonium poświęcona muzyce polskiej, wydana przez Warner Classics na licencji firmy Akordeonus.

Zespół jest patronem festiwalu i konkursu akordeonowego dla młodych wykonawców Motion Music Festival w Czasławiu.

 

Trio polskich akordeonistów drwi z wszelkich przyzwyczajeń i tradycyjnego sposobu gry na akordeonie, przenosi instrument w przyszłość bez jakichkolwiek efektów elektronicznych.

„Le Monde”.

 

Ci, którzy postrzegają akordeon jako instrument przestarzały, po koncercie Motion Trio radykalnie zmieniają swój pogląd.

„Liberation”

 

Trio gra po mistrzowsku przy pomocy sugestywnych brzmień…

„Frankfurter Allgemeine Zeitung”

 

To zupełnie nowy muzyczny byt, doskonały przykład współczesnej kameralistyki polskiej.

„Gazeta Wyborcza”

 

Motion Trio gra na akordeonach Pigini Sirius Millenium, ufundowanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. www.motiontrio.com, www.akordeonus.com

 

 

kontakt

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij