Repertuar

3 kwietnia 2020

piątek

godz. 19:00

sala koncertowa filharmonii

kup bilet

ODWOŁANY – Sacrum po góralsku – Tischner, Trela, organy i… kapela

Jerzy Trela – aktor
Marek Stefański – organy

Kapela Góralska Jaśka Kubika z Krościenka nad Dunajcem:
Jan Kubik – prym
Izabela Dusik – sekund
Marian Jarosz – basy

 

 Program:

Per merita Sancti Adalberti, Ave Jerarchia, Accede nuntia, Kolenda z tabulatury Jana z Lublina (XVI w.)
Mikołaj z Krakowa (XVI w.) Pięć tańców staropolskich
Witold Lutosławski (1913–1994), opr. Marek Stefański Bukoliki
Marek Stefański (1969) – improwizacje organowe inspirowane folklorem góralskim.

 

 Znakomity aktor Jerzy Trela czyta najlepsze fragmenty „Filozofii po góralsku’ ks. Józefa Tischnera. Do tego Kapela Góralska Jaśka Kubika z Krościenka n. Dunajcem gra w pięknych strojach muzykę góralską, bawi publiczność góralskimi gawędami, anegdotami i śpiewem, a całości dopełniają stylowe improwizacje organowe oraz utwory staropolskiej i współczesnej muzyki organowej, inspirowane także ludowym folklorem.

Sacrum po góralsku to wielobarwny, niezwykły i niekonwencjonalny spektakl, łączący literaturę, muzykę klasyczną i góralską oraz choreografię. Znakomity aktor Jerzy Trela czyta najlepsze fragmenty Filozofii po góralsku ks. Józefa Tischnera. Lekturze towarzyszą muzyka organowa inspirowana folklorem góralskim, improwizacje organowe i oryginalny folklor góralski w wykonaniu muzyków z Pienin. Do udziału w koncercie zostali zaproszeni: znakomita Kapela Góralska Jaśka Kubika z Krościenka nad Dunajcem, jedyna spadkobierczyni ludowej tradycji pienińskiej, oraz wybitny wirtuoz organów dr hab. Marek Stefański z Krakowa.

Słownym motywem przewodnim koncertu-spektaklu są obszerne fragmenty Filozofii po góralsku ks. Józefa Tischnera w niezrównanej interpretacji jednego z najwybitniejszych aktorów, legendy polskiej sceny i ekranu, prof. Jerzego Treli, o którym sam ks. Józef Tischner powiedział, iż nikt nie powie jego tekstów lepiej i prawdziwiej, niż właśnie Jerzy Trela.

Uniwersalne przesłanie, którym są teksty jednego z najwybitniejszych filozofów XX wieku, wyrażone żywą gwarą, podszyte jedynym w swoim rodzaju humorem i przesycone ponadczasową mądrością, brzmią nadzwyczaj autentycznie z towarzyszeniem muzyki góralskiej z charakterystycznymi rytmami i instrumentami (skrzypce, basy, trembity, dzwonki kozie, owcze). Całość dopełniają organy ze swoją potęgą i niezliczoną ilością barw, wykorzystywane w niekonwencjonalnych formach improwizowanych. Usłyszymy je również w muzyce staropolskiej z tabulatur sięgających swoją genezą XVI stulecia.

 

Marek Stefański

Wirtuoz organów, pedagog i animator życia muzycznego. Należy do grona najbardziej aktywnych artystycznie polskich organistów, również na arenie międzynarodowej. Urodzony w 1969 roku w Rzeszowie, ukończył studia w Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie organów prof. Joachima Grubicha, otrzymując w 1994 roku dyplom z wyróżnieniem.

Działalność koncertową rozpoczął na początku studiów w Akademii Muzycznej. Jako organista solista odbył wówczas dwukrotnie – wraz z Krakowskim Akademickim Chórem Organum – tournée koncertowe obejmujące większość krajów europejskich. Zwieńczone sukcesami koncerty na międzynarodowych festiwalach muzyki sakralnej i organowej oraz uzyskane nagrody (m.in. pierwsza nagroda w ramach European Forum d’Art Sacre) otworzyły mu drogę do udziału w większości polskich i zagranicznych festiwali muzyki organowej. Od 1996 roku współpracuje z Bazyliką Mariacką w Krakowie (był tam etatowym organistą). Od 1999 roku pracuje w Katedrze Organów Akademii Muzycznej w Krakowie, obecnie na stanowisku adiunkta. W 2013 roku na podstawie rozprawy naukowej oraz monografii płytowej poświęconej muzyce organowej kompozytorów krakowskich drugiej połowy XX wieku, uzyskał tytuł doktora habilitowanego w Akademii Muzycznej w Krakowie.

Koncertuje na całym świecie. Regularnie zapraszany jest na koncerty do Rosji, gdzie stał się jednym z najbardziej znanych zagranicznych organistów. Jest zasłużonym propagatorem polskiej muzyki organowej, szczególnie XX wieku, którą wykonuje równolegle ze sztuką improwizacji organowej. Dokonywał prawykonań utworów współczesnych kompozytorów polskich i francuskich. Ma na koncie liczne nagrania dla Polskiego Radia, Telewizji Polskiej oraz rozgłośni zagranicznych. Wspólnie z Radiem Kraków realizował cykl audycji „Antologia Organów Krakowa”, a z Radiem Rzeszów nagrywał i prezentował na antenie brzmienie wartościowych organów Podkarpacia. Jest założycielem i dyrektorem artystycznym Festiwalu „Wieczory Muzyki Organowej i Kameralnej w Katedrze i Kościołach Rzeszowa”, cyklu koncertów „Muzyka Organowa w Jarosławskim Opactwie” oraz „Wiosennych dni z muzyką organową w bazylice Jezuitów” w Krakowie. W maju 2016 roku, jako jedyny Europejczyk, reprezentował Stary Kontynent na Festiwalu „5 Continents – 5 Organists” w Seulu w Korei Południowej. Jest pomysłodawcą i współautorem cyklu rozmów i prezentacji organów kościołów krakowskich „Ukryte sacrum”, prezentowanego na antenie Radia Kraków od września 2017 roku. Współzałożyciel Fundacji Promocji Kultury i Sztuki ARS PRO ARTE (www.arsproarte.pl).

 

Kapela Góralska Jaśka Kubik a z Krościenka nad Dunajcem

Zespół występuje w składzie: Jan Kubik – prym, Izabela Dusik – sekund, Marian Jarosz – basy. Założycielem grupy jest ludowy twórca pieniński Jan Kubik, z zawodu piekarz i flisak, z rodzinnej tradycji i z zamiłowania hodowca owiec i kóz, twórca oryginalnych pienińskich strojów ludowych, a przede wszystkim znakomity muzyk ludowy, wychowany w tradycji sztuki góralskiej w wielu jej odsłonach. Laureat licznych nagród, najczęściej pierwszych, i wyróżnień w ramach przeglądów sztuki ludowej. Odznaczony wieloma państwowymi nagrodami, medalami i wyróżnieniami. Ambasador sztuki góralskiej także poza granicami Polski. Zespół wykonuje oryginalną muzykę Pienin, łącząc ową sztukę z pienińskimi opowieściami i legendami, wprost z przełomu Dunajca i spod Trzech Koron.

 

kontakt

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij