Repertuar

30 września 2022

piątek

godz. 19:00

sala koncertowa Filharmonii

kup bilet

Recital organowy

Marek Stefański – organy

Jagienka Perlikiewicz-Kass – prowadzenie

 

W programie:

François d’Agincour (1684-1758) – Suite pour orgue: Plein jeu, Basse de Trompette, Recit de Nasard, Tierce en taille, Dialogue des Flutes, Fond d’orgue, Fugue, Gigue
Johann Sebastian Bach (1685-1750) – „Vater unser im Himmelreich” BWV 216 (opr. M. Stefański)
Johann Heinrich
Buttstett (1666-1727) – Toccata in F („Musikalische Klavierkunst und Vorratskammer”)
Ferenc Liszt (1811-1886) – Psalm 121 z Księgi Psalmów Króla Dawida (opr. M. Stefański)
Feliks Nowowiejski (1877-1946) – Fantazja polska „Pasterka na Wawelu” op. 9 nr 1
Joseph Haydn (1732-1809) – Adagio i Rondo G-dur („Stuecke fuer Floetenuhr”)

 

Organy do czasów rewolucji przemysłowej, a zapewne i dłużej, były najbardziej złożonym mechanizmem zbudowanym przez człowieka. Ich ogromne możliwości techniczne i brzmieniowe, niemal równe orkiestrze symfonicznej, stały się dla wielu kompozytorów pretekstem do stworzenia dzieł tyleż ambitnych, co urzekających bogactwem barw.

„Król instrumentów” słusznie kojarzony jest z kościołem, bo od początku swego istnienia był instrumentem wykorzystywanym w liturgii, jednak już dawno wyszedł daleko poza świątynie i zawędrował do filharmonii, teatrów operowych, a nawet do kin. Ale nawet w dawnych wiekach repertuar organowy nie ograniczał się do liturgicznej muzyki użytkowej, czego przykładem są dzieła kompozytorów barokowych: suita Francuza François d’Agincoura, organisty kaplicy królewskiej w Wersalu czy toccata Niemca Johanna Heinricha Buttstetta, ucznia Johanna Pachelbela i jednego z ważniejszych przedstawicieli południowoniemieckiej szkoły organowej.

W programie niemal żadnego recitalu organowego nie może zabraknąć muzyki Johanna Sebastiana Bacha, być może największego organisty wszech czasów i wielkiego znawcy budowy organów. Do kontynuatorów dzieła Lipskiego Kantora można zaliczyć twórczość organową wielkiego pianisty i symfonika Ferenca Liszta, mocno osadzoną w tradycji bachowskiej, czy też szerzej – tradycji muzyki luterańskiej, a jednocześnie wyraźnie romantyczną w stylu.

Obowiązkowym punktem programu recitalu organowego w Olsztynie musi być muzyka Feliksa Nowowiejskiego, patrona Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej – kompozytora (i organisty!) z Barczewa, który zasłyną na świecie nie tylko monumentalnymi oratoriami, lecz także niezwykle bogatą twórczością organową. Stanowi ona od dziesięcioleci trzon międzynarodowej literatury przeznaczonej na ten instrument. Ciekawostką w programie recitalu Marka Stefańskiego będzie wybór z cyklu 12 Kurantów na organy zegarowe Josepha Haydna – to urocze miniatury, które wygrywał niegdyś jeden z zegarów na dworze pracodawcy pierwszego klasyka wiedeńskiego, księcia Esterhazego.

 

Marek Stefański – organy

Wirtuoz organów, pedagog i animator życia muzycznego. Należy do grona najbardziej aktywnych artystycznie polskich organistów, również na arenie międzynarodowej. Urodzony w Rzeszowie, ukończył studia w krakowskiej Akademii Muzycznej w klasie organów prof. Joachima Grubicha, otrzymując w 1994 dyplom z wyróżnieniem. Działalność koncertową rozpoczął na początku studiów, kiedy odbył dwukrotnie jako organista-solista wraz z Krakowskim Akademickim Chórem Organum tournée koncertowe obejmujące większość krajów europejskich. Zwieńczone sukcesami koncerty podczas międzynarodowych festiwali muzyki sakralnej i organowej oraz uzyskane nagrody (m.in. I nagroda w ramach European Forum d’Art Sacre) otworzyły mu drogę do udziału w większości polskich i zagranicznych festiwali muzycznych.

W 1996 roku otrzymał stanowisko organisty krakowskiej Bazyliki Mariackiej. Funkcję tę pełnił etatowo do 2007 roku. Grą organową uświetniał tam znaczące dla Krakowa wydarzenia miejskie i kościelne. Od roku 1999 pracuje w Katedrze Organów Akademii Muzycznej w Krakowie, obecnie na stanowisku adiunkta. W 2007 roku obronił w macierzystej uczelni przewód doktorski poświęcony stylom improwizacji w muzyce organowej od XVIII do XX wieku. Sześć lat później, na podstawie rozprawy naukowej oraz monografii płytowej poświęconych muzyce organowej kompozytorów krakowskich II połowy XX wieku, uzyskał w Akademii Muzycznej w Krakowie tytuł doktora habilitowanego.

Marek Stefański wystąpił dotychczas z koncertami w większości krajów Europy, w Ameryce Północnej i Południowej oraz Izraelu. Regularnie zapraszany był na koncerty do Rosji, gdzie stał się jednym z najbardziej znanych zagranicznych organistów. Jest zasłużonym propagatorem polskiej muzyki organowej, szczególnie XX wieku, którą wykonuje równolegle ze sztuką improwizacji organowej. Jego udziałem stały się prawykonania utworów współczesnych polskich kompozytorów, które następnie zarejestrowane zostały jako nagrania archiwalne. Dokonał także licznych nagrań dla Polskiego Radia, Telewizji Polskiej oraz rozgłośni zagranicznych, jak również nagrań płytowych dla polskich wytwórni fonograficznych DUX, Musicon, Ars Sonora, Fanfara oraz Art Bene. Po uzyskaniu nominacji do nagrody muzycznej Fryderyk w roku 2006 został członkiem Polskiej Akademii Fonograficznej. Obok solistycznej działalności koncertowej współpracuje z licznymi zespołami chóralnymi oraz wybitnymi wokalistami i instrumentalistami.

W latach 2010–2011 wspólnie z Radiem Kraków realizował cykl audycji „Antologia Organów Krakowa”. Wraz z Radiem Rzeszów prezentował na antenie radiowej brzmienie wartościowych organów Podkarpacia.

W maju 2016 roku jako jedyny Europejczyk reprezentował Stary Kontynent podczas Festiwalu „5 continents – 5 organists” w Seulu w Korei Południowej. Uczestniczył w pracach jury międzynarodowych konkursów organowych w Polsce, Niemczech, Luksemburgu i Rosji.

Jest założycielem i dyrektorem artystycznym Podkarpackiego Festiwalu Organowego oraz Wiosennych Dni z Muzyką Organową w bazylice Jezuitów w Krakowie, pomysłodawcą i współautorem cyklu rozmów „Ukryte sacrum” prezentowanego na antenie Radia Kraków od września 2017 roku.

Od 2017 sprawuje funkcję Wiceprezesa Zarządu Fundacji Promocji Kultury i Sztuki ARS PRO ARTE (www.arsproarte.pl). W 2019 roku nakładem Wydawnictwa PETRUS ukazała się książka „Organy na krańcach świata – Marek Stefański w rozmowie z Mateuszem Borkowskim”, która została uhonorowana Krakowską Książką Miesiąca. Jest twórcą powieści biograficznej Dziedzictwo o prof. Bronisławie Rutkowskim – twórcy polskiej szkoły organowej.

 

 

 

KARTY

 

Koncert objęty projektem „WARMIŃSKO-MAZURSKA KARTA SENIORA” (zniżka 50% od ceny biletu normalnego), programem  „WARMIA I MAZURY DLA DUŻEJ RODZINY” oraz programem „KARTA DUŻEJ RODZINY” (Pakiet rodzinny w cenach: Rodzic – 30 zł, Dziecko – 15 zł). Bilety w cenach specjalnych do nabycia tylko w kasie Filharmonii za okazaniem Kart.

 

 

 

 

kontakt

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij