Repertuar

11 listopada 2022

piątek

godz. 18:00

sala koncertowa Filharmonii

kup bilet

Pospieszalscy Wierszem

Pospieszalscy Wierszem

Koncert specjalny z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

Z poezji Norwida, Baczyńskiego, Leśmiana, Stachury, Szelburg-Zarembiny, Iłłakowiczówny, Marka Grechuty, twórców ludowych, a także współczesnych autorów, wybraliśmy kilka tekstów, zawierających bardzo polską nutę̨.

Inspirowani poezją, sięgamy do idiomu narodowej muzyki: romantycznej – (Chopin), źródłowej i współczesnej, nadając kompozycjom formy: od klasycznych orkiestracji, do jazzowych i rockowych brzmień́.

Jest też miejsce na improwizacje, ludowe mazurki, polki i transowe szaleństwo.

Przestrzeń́ publiczną – kulturę masową, rozgorączkowane media społecznościowe, politykę, cechuje znaczna dewaluacja słowa.

W natłoku informacji zmieszanych z dezinformacją, perswazyjnych przekazach i politycznych komunikatach, słowa znaczą̨ coraz mniej.

Aby odnaleźć́ i przywrócić́ wagę̨ SŁOWA sięgamy do narodowej poezji.

Bogaty skład rodzinnej orkiestry – w tym kilku multiinstrumentalistów, umożliwia nam monumentalne tutti i kameralne, skupione, bardzo osobiste wykonania.

W polskiej tradycji określenie – „do tańca i do różańca” jest szczególnym komplementem. Jesteśmy przekonani, że w programie „Pospieszalscy Wierszem”,to słychać.

Walorem orkiestry jest sposób bycia na scenie. Rodzinne relacje, więź i porozumienie artystów, przekłada się na niezwykłą atmosferę i energię koncertu.

Gwarantuje nieprzewidywalność i unikatowość każdego występu.

Program koncertu, choć nie odnosi się wprost do tematyki walki o niepodległość i nie zawiera (ostatnio nieco nadużywanych) pieśni stricte patriotycznych, afirmując narodową poezję, jest naszym sposobem upamiętnienia Narodowego Święta.

Włączając do programu dwie kołysanki („Idzie niebo ciemną nocą” – Szelburg Zarembiny i ludową kołysankę anonimowego autora „Oj lulaj lulaj”) ukazujemy źródła ojczystego języka i miejsce kształtowania się narodowej tożsamości. Bowiem w śpiewie matki i w rodzinnym domu, jest pierwsze spotkanie z językiem, muzyką i poezją. Zestawiając obok siebie Chopina i muzykę ludową, wskazujemy źródła inspiracji największego, polskiego kompozytora.

Koncert jest też okazją, by ukazać, że wielopokoleniowa, liczna rodzina, połączona wiarą i szacunkiem do narodowej kultury, jest najlepszym miejscem gdzie trwa przekaz ojczystego dziedzictwa.

 

Program koncertu

Moja piosnka, słowa: Cyprian Kamil Norwid, muzyka: Czesław Niemen, opracowanie: Marcin Pospieszalski

Nie ma takich gorzkich łez, słowa: Robert Cudzich, muzyka Lidia Pospieszalska, opracowanie Marcin Pospieszalski

Ojczyzna, słowa i muzyka: Marek Grechuta – opracowanie Marcin Pospieszalski

Promienie, słowa: Krzysztof Kamil Baczyński, muzyka: Mateusz Pospieszalski

Mazurek, utwór instrumentalny z repertuaru ludowego artysty Jana Gacy, z Przystałowic (radomskie), opracowanie: Marcin Pospieszalski

Introit, (Pieśń na wejście) słowa: Edward Jerzy Stachura, muzyka: Mateusz Pospieszalski

Tango, na nice, słowa: Bartłomiej Kudasik, muzyka: Mateusz Pospieszalski

Idzie niebo ciemną nocą, słowa: Ewa Szelburg-Zarembina, muzyka: Tadeusz Mayzner, aranżacja Lidia Pospieszalska

Taka cisza w ogrodzie, słowa: Bolesław Leśmian, muzyka: Łukasz Pospieszalski

Oj lulaj, lulaj, kołysanka z repertuaru artystki ludowej Marianny Gumieli ze wsi Szarowola (zamojskie), opracowanie Marcin Pospieszalski. Walc cis-moll op.64. nr 2 Fryderyk Chopin (fragment)

Kwaterunki, (To jest Ojczyzna). Słowa: Kazimiera Iłłakowiczówna, muzyka: Mateusz Pospieszalski

Tylko w grupie, słowa: Wojciech Waglewski, muzyka: Mateusz Pospieszalski

 

RODZINA POSPIESZALSKICH

 

To jedyna taka orkiestra, stworzona przez dwa pokolenia artystów o tym samym nazwisku. Kiedy bracia Jan, Karol, Marcin, Mateusz na początku lat 90 tych nagrali pierwszą płytę z kolędami, kilku muzykantów obecnego składu, nie było jeszcze na świecie. Dziś trudno sobie wyobrazić polską scenę muzyczną bez Pospieszalskich. Wykształceni na polskich i europejskich muzycznych uczelniach, grają w czołowych składach, od popu, po jazz, od hip-hopu, do muzyki źródeł.

 

Barbara – skrzypce, śpiew; Barbara-Ewa – fortepian, śpiew; Lidia – śpiew, bębenek; Natalia – flet, śpiew; Paulina (Pola) – flet, śpiew; Franek – kontrabas, gitara basowa, śpiew; Jan – gitara, gitara basowa, śpiew; Karol – gitara, altówka, trąbka, tuba, śpiew; Łukasz – fortepian, klawisze, śpiew; Marcin – skrzypce, kontrabas, gitara basowa, cymbały, śpiew; Mateusz – saksofony, flet, klarnet basowy, śpiew; Marek – saksofon, klarnet, śpiew; Mikołaj – skrzypce, kontrabas, gitara basowa, śpiew; Nikodem – perkusja, śpiew; Szczepan – trąbka, śpiew

 

 

 

 

 

kontakt

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij