Repertuar

16 sierpnia 2019

piątek

godz. 18:00

sala koncerrtowa filharmonii

kup bilet

Polska Orkiestra Młodzieżowa LYO

Polska Orkiestra Młodzieżowa LYO
Adrián Varela – dyrygent
Janusz Wawrowski – skrzypce

W programie:
Stanisław Moniuszko – Uwertura fantastyczna „Bajka”
Mieczysław Karłowicz – Koncert skrzypcowy A-dur op. 8
Piotr Czajkowski – V Symfonia e-moll op. 64


 

Polska Orkiestra Młodzieżowa LYO to największa i jedyna ogólnopolska orkiestra dla uczniów szkół muzycznych II stopnia w Polsce. Co roku podróżuje po kraju szukając najzdolniejszych młodych muzyków, których łączy ta sama pasja. We współpracy ze słynną Philharmonia Orchestra z Londynu oraz Filharmonią Warmińsko-Mazurską im. Feliksa Nowowiejskiego tworzony jest zespół, w którym uczniowie w wieku już od 14 roku życia mogą zdobywać nie tylko profesjonalne umiejętności, ale również uczyć się tego, co w życiu najważniejsze: odpowiedzialności, zaufania, kreatywności i pracy w grupie. Orkiestra powstała z inicjatywy Wojciecha Walczaka, Antoniego Rosochackiego i Jana Regulskiego. Uczestnicy projektu przygotowali repertuar koncertowy podczas Akademii Umiejętności w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej im. Feliksa Nowowiejskiego pracując pod okiem doświadczonych muzyków z Philharmonia Orchestra. Skład tegorocznej kadry profesorskiej uświetnili swoją obecnością Adrián Varela, Desmond Neysmith, Carsten Williams, Laurent Ben Slimane oraz Jan Regulski. Młodym muzykom towarzyszyć będzie jeden z najlepszych polskich skrzypków XXI wieku Janusz Wawrowski, grający na pierwszym w powojennej historii naszego kraju instrumencie Antonio Stradivariego. Skrzypce wykonane w Cremonie w 1685 roku, decyzją Ministra Kultury otrzymały imię „Polonia”, uświetniające 100 lat niepodległości Polski.
Organizatorzy: JM Poland, Filharmonia Warmińsko-Mazurska im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Janusz Wawrowski jest uważany za jednego z najwybitniejszych polskich skrzypków swojego pokolenia. Koncertował jako solista m. in. w Filharmonii Berlińskiej, Musikverein w Wiedniu, Litewskiej Filharmonii Narodowej w Warszawie, Konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie, De Doelen w Rotterdamie, Tel Aviv Music Center, Seoul Arts Center czy Teatro Teresa Carreῆo w Caracas. Gościł też na wielu renomowanych festiwalach – Chopin i Jego Europa, Salzburger Festspiele, Hemsing Festival, Festiwalu Muzyki Polskiej w Krakowie, Festiwalu Prawykonań, Bebersee Festival oraz Festiwalu Anny Fedorovej w Holandii. Specjalnie dla niego utwory skrzypcowe napisali Norbert Paley, Tomasz Opałka, Marcin Markowicz i Albena Petrovic.

Za wybitną działalność artystyczną i społeczną został uhonorowany przez Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaczeniem Zasłużony dla Kultury Polskiej. Jest również laureatem nagrody Akademii Fonograficznej Fryderyk 2017 i 2019. Na swoim koncie ma również nominację do nagrody „Koryfeusz Muzyki Polskiej” w kategorii „Osobowość Roku” 2018. Występował na zaproszenie trzech Prezydentów Rzeczypospolitej Polskiej oraz Przewodniczącego Komisji Europejskiej José Manuel Barroso.

 

loga 16 sierpnia

kontakt

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij