Repertuar

27 marca 2022

niedziela

godz. 17:00

sala koncertowa Filharmonii

kup bilet

Penderecki in Memoriam

Najpiękniejsza muzyka Krzysztofa Pendereckiego

 

Orkiestra Kameralna BalticAlians

pod batutą Maestro Roberta Kabary

Irena Telesz – prowadzenie koncertu

 

 

 

Program koncertu:
CZĘŚĆ 1 – SACRUM
Sacrum symbolizuje młodzieńczą Iliadę – okres muzycznych eksperymentów kompozytora. W muzyce powraca do melodii, wirtuozowskich efektów wykonawczych i wybujałych emocji kojarzących się z okresem romantyzmu.
1. Chaccone in Memoria del Giovanni Paolo II – Polskie Requiem
2. Agnus Dei (w transkrypcji na orkiestrę smyczkową)
3. „De profundis” z „Siedmiu Bram Jerozolimy” na orkiestrę smyczkową
CZĘŚĆ 2 – PROFANUM
Profanum symbolizuje Odyseję związaną z poszukiwaniem nowego rodzaju brzmienia, bardziej przyjaznego ludzkiemu uchu, a także odkrywaniem kulturowych korzeni.
4. Pieces in Baroque style
5. Serenade for string orchestra
6. Sinfonietta per archi

 

Jan Staruch – koordynacja projektu

 

„Penderecki in memoriam” monograficzny koncert muzyki wybitnego polskiego kompozytora Krzysztofa Pendereckiego ma na celu uhonorowanie i przybliżenie wybitnych dzieł kompozytora w drugą rocznicę Jego śmierci. Nowatorskie spojrzenie na muzykę jak i młodzieńcza energia to cechy, które wyróżniają Orkiestrę Kameralną BalticAlians. W połączeniu z ogromną wiedzą i doświadczeniem wybitnego Polskiego skrzypka, altowiolisty i twórcy Sinfonietty Cracovii – Roberta Kabary, tworzą wspólnie zaskakującą i niepowtarzalną interpretację wspaniałych dzieł wielkiego kompozytora.

Jak mawiał sam Krzysztof Penderecki:
„Samotne chwile nad papierem nutowym to najważniejsze godziny w moim życiu. I spacery po parku, moim miejscu na ziemi. “
Spotkajmy się razem 27 marca na koncercie „Penderecki in Memoriam”, aby wspólnie podziwiać wspaniały świat twórczości wielkiego Polaka w poszukiwaniu własnego miejsca na ziemi.

 

Orkiestra Kameralna BalticAlians
BalticAlians powstało w listopadzie 2018 roku. Idea powstania orkiestry zrodziła się ze wspólnej pasji studentów Akademii Muzycznej w Gdańsku do smyczkowej muzyki kameralnej i chęci dzielenia się nią z innymi. Dzięki swojemu zapałowi i talentowi, grupa tworzy najbardziej inspirujący i obiecujący zespół działający na Pomorzu. Wykorzystując doświadczenie i wiedzę wirtuozów (zarówno dyrygentów jak i solistów) dąży do przełamania szablonowych koncertów muzyki klasycznej. Głównym celem jest połączenie kunsztu instrumentów smyczkowych z nowatorskim podejściem do muzyki. Od początku swojej działalności orkiestra zorganizowała szereg koncertów z udziałem wielu profesjonalnych muzyków światowej sławy, m. in. z Karoliną Piątkowską –Nowicką (liderem grupy drugich skrzypiec Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku oraz pierwszą skrzypaczką zespołu NEOQUARTET), Robertem Kwiatkowskim (koncertmistrzem Polskiej Filharmonii Bałtyckiej i orkiestry kameralnej HASEANTICA), Georgem Tchitchinadze (dyrektorem artystycznym Polskiej Filharmonii Bałtyckiej). Jesienią 2019 roku BalticAlians zorganizowało międzynarodowy projekt z udziałem członków Zehetmair Quartet, Jakubem Jakowiczem oraz Christianem Elliottem w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku, a także wzięło udział w Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej NeoArte – Syntezator Sztuki. W okresie pandemii orkiestra wykonała nagranie „Orawy” Wojciecha Kilara, w którym wystąpił gościnnie Sebastian Karpiel-Bułecka. We wrześniu 2020 roku Orkiestra Kameralna BalticAlians wzięła udział w premierze utworu „Polichromie Świętojańskie” autorstwa Agnieszki Stulgińskiej w Centrum św. Jana w Gdańsku, organizowanej przez Nadbałtyckie Centrum Kultury. W sierpniu 2021 orkiestra zorganizowała i wykonała koncert „Zaczynamy od Bacha” w Wejherowskim Centrum Kultury- Filharmonia „Kaszubska” a we wrześniu wystąpiła na Festiwalu „Języki Muzyki” w Gdańsku.

 

 

Patronat honorowy
sekretarza stanu
Jarosława Sellina

 

 

 

 

 

KARTY


Koncert objęty projektem „WARMIŃSKO-MAZURSKA KARTA SENIORA” (zniżka 50% od ceny biletu normalnego), programem  „WARMIA I MAZURY DLA DUŻEJ RODZINY” oraz programem „KARTA DUŻEJ RODZINY” (Pakiet rodzinny w cenach: Rodzic – 22 zł, Dziecko – 11 zł). Bilety w cenach specjalnych do nabycia tylko w kasie Filharmonii za okazaniem Kart.

 

 

 

 

kontakt

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij