Repertuar

24 lutego 2019

niedziela

godz. 18:00

sala koncertowa Filharmonii

kup bilet

Odlotowe koncerty – Kubański karnawał

Zespół „Rey Ceballo & Tripulacion Cubana”

Rey Ceballo z zespołem Tripulacion Cubana to jeden z najpopularniejszych zespołów salsowych na polskim rynku muzycznym. Swoim repertuarem nawiązuje do muzyki kubańskiej we wszystkich jej odsłonach. Podczas koncertu będzie można posłuchać jak brzmi cha-cha, salsa, timba, latin-pop i latin jazz w rdzennym wydaniu kubańskim.

*koncert  specjalny

ReyCeballo & TripulacionCubana

 

Kuba kojarzy się starszym słuchaczom z pomarańczami, państwem odciętym od świata (choć ostatnio coraz bardziej otwartym), architekturą kolonialną, cygarami, nade wszystko zaś – ze wspaniałą muzyką. Ogniste rytmy kubańskie popularne były chyba zawsze, ale autentyczni lokalni wykonawcy rozsławieni zostali na cały świat jako zespół Buena Vista Social Club, powstały z inicjatywy gitarzysty Ry’a Coodera. Grupa składała się z wiekowych muzyków – niektórzy pamiętali legendarny klub działający w Hawanie latach trzydziestych, do którego zespół nawiązywał swoją nazwą. Wydana przez tych artystów płyta z 1997 roku oraz powstały dwa lata później film dokumentalny w reżyserii Wima Wendersa podbiły serca melomanów na całym świecie, rzucając nowe światło na muzykę gorącej wyspy.

Muzyka kubańska jest równie zróżnicowana, co zamieszkująca wyspę ludność. Słychać w niej wpływy hiszpańskich tańców, muzyki obrzędowej Afryki Zachodniej, skąd zostali przywiezieni jako niewolnicy przodkowie współczesnych Kubańczyków, a także echa kultury wielu krajów europejskich oraz latynoamerykańskich. Synkretyczna, bogata i promieniująca silnie na muzykę popularną głównego nurtu, kultura muzyczna Kuby uznawana jest dzisiaj przez wielu znawców za najoryginalniejszą i najbardziej wpływową na świecie. Co ciekawe, wiele zespołów afrykańskich, między innymi wspaniała Orchestra Baobab z Senegalu, gra muzykę afrokubańską: dźwięki pokonują oceany i, wzbogacone o nowe elementy, powracają do korzeni, do krainy przodków. Podobnie rzecz ma się z reggae oraz innymi gatunkami muzyki latynoskiej.

Muzykę ulic Hawany kojarzymy przede wszystkim z tańcem: z Kuby wywodzą się rumba, cza-cza, son, mambo, konga czy niezwykle ostatnio popularna nad Wisłą salsa, będąca amalgamatem wielu wymienionych wyżej stylów tanecznych. Warto nauczyć się rozpoznawać podstawowe schematy rytmiczne kubańskich tańców, aby wyławiać je ze smakowitego, pikantnego, muzycznego „sosu” (salsa po hiszpańsku oznacza właśnie sos). Warto również pamiętać, że jednym z najważniejszych instrumentów muzyki afrokubańskiej są niepozornie wyglądające drewniane patyczki, klawesy: to za ich pomocą wystukiwany jest rytm zwany clave. Ten podstawowy dla muzyki latynoskiej, przybyły z Afryki subsaharyjskiej, nieregularny schemat rytmiczny możemy odnaleźć w wielu utworach muzyki popularnej, nawet, wydawałoby się tak dalekich od tradycyjnej muzyki kubańskiej jak rock czy pop. Niebagatelny wpływ wywarła muzyka kubańska także na rozwój jazzu. Afrokubański jazz to najstarszy gatunek latin jazzu, starszy niż popularna odmiana brazylijska, bazująca na rytmach bossa novy i samby. Już w latach czterdziestych Dizzy Gilespie zaczął włączać do swojej muzyki elementy afrokubańskie, choć za proto-latinjazzowy utwór uznaje się już standard Caravan Duke’a Ellingtona i Juana Tizola z 1936 roku.

Jak wielki wpływ muzyka Kuby miała i nadal ma na kulturę popularną można przekonać się choćby przypominając sobie powstały w 2004 roku remake legendarnego tanecznego przeboju Dirty Dancing z 1987 roku, zatytułowany Dirty Dancing 2: Havana Nights. W rolę magnetyzującego tancerza wcielił się tam meksykański gwiazdor Diego Luna, a akcja filmu rozgrywa się w latach pięćdziesiątych w Havanie, rzecz jasna w gorących kubańskich rytmach. Można też przypomnieć sobie dowolny odcinek serialu Dexter, rozgrywającego się w przesiąkniętym kubańską muzyką, kulturą i jedzeniem, wielokulturowym Miami. A przede wszystkim warto wspomnieć czołówkę Seksu w wielkim mieście: to od rytmu ognistej salsy rozpoczynał się każdy odcinek przygód Carrie Bradshaw i jej nowojorskich przyjaciółek. Bo muzyka kubańska każdemu dodaje pazurów, żaru i przebojowości, a także niezbędnego – zwłaszcza zimą – optymizmu.

Rozgrzewającymi krew rytmami kubańskim będziemy mogli cieszyć się w Olsztynie za sprawą Reya Ceballo i jego najpopularniejszej orkiestrze kubańskiej w naszej części Europy – Tripulacion Cubana. Lider zespołu jest znakomitym pianistą, wiolonczelistą, kompozytorem, producentem i aranżerem. Urodził się w Santiago de Cuba, a gry na fortepianie uczył go m.in. Ruben Gonzalez, jeden z legendarnych członków formacji Buena Vista Social Club. Ceballo współpracował ze słynnym zespołem Sierra Maestra, z którym występował na wielu renomowanych festiwalach w Europie i obu Amerykach. To lider tej grupy, Juan de Marcos Gonzales, był ze strony kubańskiej animatorem projektu Buena Vista. W 1986 roku Rey  przeniósł się do Hawany, gdzie rozpoczął współpracę z najlepszymi zespołami i solistami kubańskimi. Wkrótce został leaderem grupy Azucar Negra, w skład której wchodzili młodzi utalentowani muzycy i która w krótkim czasie zdobyła uznanie publiczności na wyspie i za granicą. Dziesięć lat później, ponownie z zespołem Sierra Maestra, pracował nad muzyką do filmu Salsa. Z zespołami Azucar Negra i Sierra Maestra odbył wiele tras koncertowych m.in. po Stanach Zjednoczonych, Francji, Włoszech, Anglii, Belgii oraz Holandii. Na początku 2000 roku Reinaldo przyjechał do Polski i założył grupę Calle Sol, która od początku działalności cieszy się olbrzymią popularnością wśród publiczności. Pracował jako muzyk sesyjny z Mietkiem Szcześniakiem, Marcinem Pospieszalskim, Maćkiem Maleńczukiem, Kayah, Robertem Chojnackim, De Mono i z zespołem Maanam. Wziął udział w nagraniach projektu Yugoton, wystąpił na płycie Blue Café, a także w kompilacji Pozytywne Wibracje 6. Jest liderem solowego projektu Olgi Jackowskiej Kora Ola, Ola!.

 

*koncert  specjalny

kontakt

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij