Repertuar

30 listopada 2018

piątek

godz. 19:00

sala koncertowa filharmonii

kup bilet

Mistrzowskie recitale fortepianowe

Boris Spasski (Rosja) – fortepian

 

Program:

Część pierwsza

Piotr Czajkowski – Pory Roku op. 37 a „12 utworów charakterystycznych na fortepian”

Styczeń / Przy kominku

Luty/Zapusty

Marzec / Pieśń skowronka

Kwiecień  / Pierwiosnek

Maj / Białe noce

Czerwiec / Barkarola

Lipiec / Pieśń kosiarza

Sierpień / Żniwa

Wrzesień / Polowanie

Październik / Pieśń jesienna

Listopad / Trojka

Grudzień / Boże Narodzenie

 

Przerwa

 

Część druga

Vladimir Brumberg (1920-1998) – Liść z albumu

Konstantin Geist (1906-1991) – Romans F-dur op. 15 nr 1

Orest Jevlachov (1912-1973) – Trzy Preludia op. 4

Nr 1 d-moll

Nr 2 b-moll

Nr 3 a-moll

 

Dymitr Kabalewski (1904-1987)– Trzy Preludia op. 38

Nr 2 a-moll

Nr 20 c-moll

Nr 16 b-moll

 

Leonid Desiatnikov (ur. 1955) – Trzy utwory

Dzwony g-moll,

Nokturn d-moll,

Z życia Kaschei c-moll

 

Sergiej Prokofiew (1891-1953)

Preludium C-dur op. 12 nr 7

Toccata d-moll op. 11

 

Aram Chaczaturian (1903-1978) – Dwa utwory z dramatu Lermontowa „Maskarada”

Mazurek Es-dur,

Walc a-moll

 

Izaak Dunajewski (1900-1955)  

Księżycowy Walc Es-dur,

Ragtime C-dur

 

Boris Spasski fortepian

Boris Spasski urodził się w Moskwie i od kilku lat mieszka w Szwajcarii. Pianista należy do młodego pokolenia rosyjskiej szkoły fortepianowej. Ukończył Rosyjską Akademię Muzyki imienia Gnessina w klasie profesora Olega Boszniakowicza, który był dziedzicem i opiekunem tradycji Rosyjskiej Szkoły Pianistycznej Antona Rubinsteina, Sergieja Rachmaninowa, Konstantina Igumnowa, Heinricha Neuhausa, Vladimira Sofronitskiego.
Począwszy od 1997 roku pianista występuje z licznymi recitalami solowymi, kameralnymi oraz jako solista z orkiestrami symfonicznymi.  Gra utwory zarówno rosyjskich kompozytorów (Piotr Czajkowski, Siergiej Rachmaninow, Aleksander Skriabin, Siergiej Prokofiew, Milij,  Bałakiriew, Modest Musorgski) jak i zachodnioeuropejskich (przede wszystkim utwory Fryderyka Chopina, Ferenca Liszta, Roberta Schumanna, Franza Schuberta).
Boris Spasski chętnie koncertuje również z zespołami kameralnymi. Można wymienić kwartet imienia Czajkowskiego oraz Dominant-kwartet z Rosji, Casarati kwartet z Włoch, Aura kwartet ze Szwajcarii.
W swoim dorobku artysta posiada trzy albumy CD. Pierwsza płyta – z „Porami Roku” Czajkowskiego, druga – z „Balladami” oraz „Scherzami” Chopina. Na trzeciej płycie pianista umieścił  Nokturny, Barcarolle, Berceuse oraz Fantasie-impromptu Chopina.
Wszystkie trzy płyty zyskały pochlebne opinie krytyków. „Jeszcze jedna piękna strona została dopisana do licznych interpretacji cyklu „Pory roku” (czasopismo „Zycie muzyczne”). Poważna szwajcarska gazeta „Neue Zurcher Zeitung” publikuje wspaniałą recenzję płyt z utworami Chopina, kończąc ją słowami – „to jest pianista i muzyk, na którego trzeba zwrócić uwagę”. „Monumentalny Chopin w interpretacji Spasskiego robi wrażenie…Wyczuwa się dojrzałość uczuć i rozumu. Przy całej powadze w stosunku do idei autora udaje mu się zachować jasność i poezję uczuć (czasopismo „Philharmonik” o płytach Chopina).
Twórczość Borisa Spasskiego jest wysoko ocenia zarówno w Rosji jak i w Europie. „Młody muzyk zdążył przyciągnąć uwagę publiczności rzadko spotykaną umiejętnością głęboko zrozumianej intencji autora, otworzyć wielobarwną obrazowością muzycznego wyrazu, doskonałą mistrzowską precyzją… Nie było jedynie zagranych „nut”, była cudowna muzyka z którą w żaden sposób nie możesz się pożegnać…” (gazeta „Kultura”).
„Wspaniały pianista, doskonały muzyk, prawdziwy artysta – on od razu bierze słuchacza do niewoli energetyką swojego gwałtownego temperamentu” (Czasopismo „Philharmonik”).
Wydanie internetowe w fotoreportażu z festiwalu Baszmeta w Sochi pisze, że Boris Spasski „przywrócił do życia muzykę polskiego romantyka”. Gazeta „Komsomolskaja prawda” nazwała go „niezrównanym wykonawcą utworów romantyków”.

Pianista regularnie bierze udział w różnych festiwalach europejskich:
„Radio „Orpheus” przedstawia…”, międzynarodowy festiwal w Moskwie, festiwal „Swiat-epoka-imiona”, międzynarodowy festiwal w Sochi, „Poliwanowo” – (Rosja);
„Szubertiade», międzynarodowy festiwal w Zurychu, „Les Sommet de Classique”, „Klavierissimo”, „Klassik Bulach” – (Szwajcarija);
„Langenargener Sommerkonzerte”, „Quedlinburger Musiksommer”, „Brandenburgische Sommerkonzerte” – (Niemcy);
„Vendsyssel festiwal“, „Nyborg Slotskonzerte“ – (Dania);
„Barcelona festival” – (Hiszpania);
„Sarajewska Zima” – (Bosnia i Herzegowina);
Międzynarodowy festiwal Griga i Czurlionisa – (Litwa);
Krym festiwal, „Muzyka bez granic” – (Ukraina);
„Zilele Muzicale Tîrgumureșene” – (Rumunia);
Festiwal Chopina w Płocku

 

Pianista koncertował w Rosji, Szwajcarii, we Włoszech, Bośnii i Hercegowinie, Holandii, Niemczech, Hiszpanii, na Białorusi, w Danii, na Litwie, w Norwegii, Polsce, na Ukrainie, w Wielkiej Brytanii, Rumunii.
Nagrywał dla rozgłośni radiowych w Rosji, Bośnii i Hercegowinie, Danii, Litwie i Białorusi.

 

Opis koncertu

Kolejny koncert Mistrzowskich Recitali Fortepianowych będzie odbywał się pod znakiem miniatury fortepianowej. W pierwszej części występu Borisa Spasskiego usłyszymy popularny cykl „Pory Roku” składający się z 12 programowych miniatur, odpowiadających kolejnym miesiącom roku. W mistrzowski, niezwykle sugestywny sposób oddaje w nich Czajkowski nastroje jakie towarzyszą człowiekowi podczas różnych aktywności związanych z poszczególnymi okresami roku np. kontemplacją wiosennej przyrody czy zimowym siedzeniem przy kominku.

Druga część recitalu będzie swoistą antologią XX wiecznej rosyjskiej miniatury fortepianowej. Obok takich nazwisk jak Chaczaturian czy Prokofiew usłyszymy kompozycje mniej znanych, także współcześnie żyjących (Leonid Desiatnikov)  twórców rosyjskich. Zestawienie cyklu małych form wydaje się w tym przypadku bardzo dobrym pomysłem, który powinien przypaść do gustu nie tylko koneserom muzyki fortepianowej. Z pewnością warto wybrać się tego dnia do Filharmonii.

 

 

KARTY

Koncert objęty projektem „WARMIŃSKO-MAZURSKA KARTA SENIORA” oraz programem „WARMIA I MAZURY DLA DUŻEJ RODZINY”

kontakt

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij