Repertuar

25 lutego 2020

wtorek

godz. 19:00

sala koncertowa Filharmonii

kup bilet

Marcin Kydryński zaprasza: Maria Emília – koncert muzyki Fado

W epoce przenikania się kultur, gdy najsłynniejszym głosem flamenco olśniewa dziewczyna z Gwinei Równikowej, nie powinno nas dziwić, że nowym objawieniem w sztuce fado zostaje Brazylijka. Maria Emilia urodziła się w Sao Paulo. Jej dziadek, zamiast uczyć swego syna bossy i samby, sprawił chłopcu gitarę portugalską i natchnął miłością do muzyki z zaułków Lizbony a gdy chłopiec stał się mężczyzną przekazał swą fascynację córce. Więcej: po kilku latach wspólnego muzykowania w klubach rodzinnego miasta, zabrał Marię do Portugalii. Choć zaczęła tam studiować psychologię, prędko doszła do wniosku, że woli koić ludzkie dusze muzyką raczej, niż rozmową przy kozetce w gabinecie. To było przed dekadą, gdy wziął ją pod swoje skrzydła szef legendarnego Clube de Fado, wielki Mario Pacheco. Ale potrzeba było lat, by dojrzała do pierwszej płyty. Album Casa de Fado okazał się w 2018 roku przełomowym sukcesem a zazwyczaj hermetyczne środowisko tradycyjnego fado przyjęło Brazylijkę do swojego grona i uznało za jeden z najciekawszych młodych głosów współczesnej sceny. Siesta w Drodze, po spotkaniach z  artystkami o statusie już kultowym, jak Mariza, Ana Moura czy Fabia Rebordao – z radością i dumą przedstawia swoim słuchaczom tę zachwycającą dziewczynę, po raz pierwszy w Polsce.

Gospodarzem koncertu będzie Marcin Kydryński.

 

Video “Casa de Fado”: https://www.youtube.com/watch?v=ftrFfJAn30Q

Video “Fado Menor”: https://www.youtube.com/watch?v=yaYiEPi7BNU

Gdansk. Polska Filharmonia Baltycka. Siesta Festival 2011, fot. Krzysztof Mystkowski / KFP

Marcin Kydryński

Radiowiec, wędrowiec, fotograf. Chwilami piosenkopisarz, producent płytowy,   organizator koncertów i festiwali. Od 1989 roku współtworzy wizerunek radiowej Trójki a jego audycja Siesta została wybrana jedną z najpopularniejszych w historii stacji.
Od 1992 roku podróżuje po Afryce. Publikował m.in. w National Geographic, jako pierwszy autor i fotograf, jakiemu Waszyngton zezwolił na okładkowy materiał w lokalnej edycji.
Od 2010 roku prowadzi ekspedycje fotograficzne i warsztaty, głównie w krajach afrykańskich, m.in. czterokrotnie na Zanzibarze, dwukrotnie w Namibii, w RPA, Mozambiku, Swazilandzie, Rwandzie, Ugandzie i Tanzanii.
Dla Anny Marii Jopek napisał kilkadziesiąt piosenek i wspólnie z nią i wyprodukował kilkanaście płyt, z których większość stała się Złota i Platynowa. Wśród nich także słynny album „Upojenie”, z 20-krotnym laureatem Grammy, Patem Metheny, wydany na całym świecie przez Nonesuch. Laureat statuetki Fryderyka za produkcję muzyczną.
Od 2011 roku prowadzi  Gdańsk Lotos Siesta Festival, a także serie koncertów w całej Polsce, które nawiązują do jego trójkowych audycji. Coroczne płyty „Siesta” stają się regularnie bestsellerami, lądując na pierwszych miejscach Olisu.
Autor książek: „Upadek jest Formą Lotu: Metro Na Broadwayu” (1993), „Chwila Przed Zmierzchem” (1996) i uhonorowanej nagrodą im. Arkadego Fiedlera „Pod Słońce” (1999). „Muzyka Moich Ulic. Lizbona” (2012) i  podsumowująca 25 lat afrykańskich podróży „Biel” (2016).
Został uhonorowany medalem „Ordem de Merito” przez prezydenta Portugalii, za promocję muzyki tego kraju.

kontakt

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij