Repertuar

24 maja 2024

piątek

godz. 19:00

sala koncertowa Filharmonii

Koncert symfoniczny dyplomantów PSM II st. w Olsztynie

Szymon Stec – dyrygent
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej

 

Historie absolwentów Państwowej Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Olsztynie są różne, choć wszyscy mocno wierzymy w to, że każdy z tych młodych ludzi od samego początku otrzymał wsparcie w domu i trafił wyłącznie na znakomitych pedagogów. Z całą pewnością wszyscy mogą pochwalić się nieprzeciętnym talentem, potrafią również pracować więcej i systematyczniej niż ich rówieśnicy. Koncert dyplomantów to dla nich, ich rodzin i pedagogów, wielkie święto. Większość z absolwentów szkoły po raz pierwszy będzie mogła zaprezentować się szerokiej publiczności i zagrać z orkiestrą symfoniczną. Utwory, które wykonają – a wszystkie, bez wyjątku, należą do ścisłego kanonu literatury muzycznej – dobitnie świadczą o niezwykle wysokim poziomie, jaki reprezentują zarówno sami dyplomanci, jak i wysyłająca ich w świat olsztyńska szkoła muzyczna.

 

Szymon Stec – dyrygent

Dyrygent, doktor sztuk muzycznych, nauczyciel akademicki Wydziału Dyrygentury, Jazzu, Edukacji Muzycznej i Muzyki Kościelnej w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, gdzie prowadzi własną klasę dyrygentury. Jest także prezesem Fundacji Aulos, dyrektorem artystycznym zespołów projektowych: Sinfonia Cuiavia i Kopernikańskiej Orkiestry Symfonicznej. Dyrygent orkiestry symfonicznej i dętej w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. im. F. Chopina w Olsztynie.

Szymon Stec uzyskał w 2019 roku tytuł doktora sztuki w dziedzinie sztuk muzycznych, dyscyplinie artystycznej dyrygentura. W 2015 roku ukończył dyrygenturę symfoniczno-operową w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku (w klasie prof. dr hab. Elżbiety Wiesztordt-Sulecińskiej). Ponadto odbył roczne stypendium w wiedeńskim Universität für Musik und darstellende Kunst w zakresie sztuki dyrygenckiej. Jest także absolwentem Podyplomowych Studiów z Zarządzania Kulturą w strukturach Unii Europejskiej, które ukończył z wyróżnieniem (Polska Akademia Nauk).

Szymon Stec jest czterokrotnym laureatem międzynarodowych przesłuchań dyrygenckich. Kilkukrotnie występował w roli dyrygenta podczas Pärnu Music Festival – festiwalu, któremu międzynarodową rangę nadają występujący na nim artyści światowej sceny muzycznej (m.in. Hilary Hahn, Steven Isserlis, Alexander Toradze, Arvo Pärt). Jego umiejętności, pasja oraz muzykalność zostały docenione również przez maestro Neeme Järviego, który zaprosił go do poprowadzenia koncertu i powierzył mu wykonanie V Symfonii Gustava Mahlera. Poza Polską do tej pory współpracował z zespołami m.in. w Austrii, Holandii, USA, Chile, na Łotwie, w Estonii i Niemczech.

Swoje umiejętności doskonalił podczas mistrzowskich kursów z takimi dyrygentami, jak: Gennady Rozhdestvensky, Paavo Järvi, Neeme Järvi, Leonid Grin, Colin Metters oraz Jacek Kaspszyk.

Za swoje działania artystyczne i organizacyjne został dwukrotnie uhonorowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego nagrodą za wybitne osiągnięcia artystyczne. Jest także laureatem stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a także, kilkakrotnie, Stypendium Artystycznego Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Stypendium Kulturalnego Prezydenta Miasta Torunia. Wśród jego wyróżnień należy także wymienić stypendium Prezydenta Miasta Gdańska „Młody Gdańszczanin” oraz Stypendium Rektora dla najlepszych studentów, które otrzymywał przez cały czas trwania studiów.

Wśród zespołów, z którymi do tej pory współpracował, należy wymienić: Philips Symphony Orchestra (USA), Philadelphia City Orchestra (USA), National Symphony Orchestra of Chile, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej im. F. Nowowiejskiego, Elbląska Orkiestra Kameralna, Kopernikańska Orkiestra Symfoniczna, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Gorzowskiej, Estonian Youth National Symphony Orchestra, VU-Orkest Amsterdam, Pärnu Music Festival Symphony Orchestra, Estonian Academy of Music and Theatre Sinfonietta, Orkiestra Symfoniczna Uniwersytetu Muzycznego w Wiedniu, Silven Symphony Orchestra, Sinfonia Cuiavia, Järvi Academy Symphony Orchestra, Polska Filharmonia Sinfonia Baltica w Słupsku, Polska Filharmonia Kameralna Sopot, Orkiestra Fundacji Aulos, Toruńska Orkiestra Symfoniczna, Järvi Academy Youth Orchestra, Pro Arte Orchester Wien, Philips Wind Ensemble.

kontakt

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij