17 listopada 2023
piątek
godz. 19:00
sala koncertowa Filharmonii
Koncert symfoniczny
Piotr Wacławik – dyrygent (Występ w ramach III nagrody, która została przyznana podczas VII Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Dyrygentów im. Witolda Lutosławskiego w Białymstoku)
Péter Zoltán (Węgry) – klarnet
István Kosztándi (Węgry) – skrzypce
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej
Program:
Johannes Brahms – Tańce węgierskie: I (g-moll), V (g-moll), VI (D-dur)
Karl Goldmark – I Koncert skrzypcowy a-moll, op. 28
Urodził się w 1996 roku w Katowicach. W 2020 roku ukończył studia z wynikiem celującym na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie dyrygentury symfoniczno-operowej prof. dr hab. Mirosława Jacka Błaszczyka oraz dr Krzysztofa Firlusa w klasie violi da gamba. Pełni funkcje dyrygenta-rezydenta w Filharmonii Świętokrzyskiej w sezonie 2022-2023. Jest również doktorantem i wykładowcą w Akademii Muzycznej im. L. Janáčka w Brnie oraz studentem prestiżowej klasy violi da gamba prof. Paolo Pandolfo w Scholi Cantorum Basiliensis w Szwajcarii. Piotr Wacławik jest laureatem wielu nagród na międzynarodowych i ogólnopolskich konkursach dyrygenckich. W 2017 roku, będąc najmłodszym uczestnikiem konkursu, otrzymał II Nagrodę oraz Nagrodę Orkiestry Symfonicznej na II Ogólnopolskim Konkursie Studentów Dyrygentury im. Adama Kopycińskiego we Wrocławiu. W 2018 roku otrzymał I Nagrodę na międzynarodowym konkursie dyrygenckim London Classical Soloists. W 2019 roku otrzymał I Nagrodę na V Atlantic Coast International Conducting Masterclass and Competition. W 2019 roku był finalistą Athens International Conducting Masterclass and Competition, gdzie w drodze konkursu zajął 3 miejsce. W 2022 roku otrzymał III nagrodę na VII Ogólnopolskim Konkursie Młodych Dyrygentów im. Witolda Lutosławskiego. Został również laureatem nagrody pozaregulaminowej podczas 10th International Conducting Competition Jeunesses Musicales Bucharest w 2019 roku. Latem 2019 roku zadebiutował w Stanach Zjednoczonych w ramach stypendium Aspen Music Festival and School, gdzie przez dwa miesiące, doskonalił swoje umiejętności dyrygenckie pod okiem dyrektora artystycznego festiwalu Roberta Spano. Został dwukrotnie uhonorowany nagrodą główną – Robert Spano Conductor Prize w 2019 i 2022r. Jako dyrygent zadebiutował w wieku 19 lat wraz z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Śląskiej. W sezonie 2019/2020 został dyrygentem-rezydentem Opery i Filharmonii Podlaskiej – Europejskiego Centrum Sztuki w Białymstoku. Został również wybrany w drodze konkursu na stanowisko Asystenta-dyrygenta w Operze Śląskiej na sezon 2019/2020. Od 2020 roku regularnie współpracuje z Operą Krakowską jako asystent dyrygenta i dyrygent gościnny. Swój warsztat dyrygencki rozwijał pod okiem: Jormy Panuli, Michaiła Jurowskiego, Leonardsa Slatkina, Roberta Spano, Cristiana Măcelaru, Alana Gilberta, Marka Stringera, Colina Mettersa, Liora Shambadala, Juozasa Domarkasa, Martina Siegharta, Charlesa Olivieri-Munroe, Massimiliano Caldiego. Współpracował z Orkiestrą Symfoniczną Tonhalle w Zurychu w ramach X Międzynarodowych Kursów Dyrygenckich z Davidem Zinmanem. Został uhonorowany Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2019), Nagrodą w Ramach Promocji Młodych Twórców Kultury przez Urząd Miasta Katowice (2017, 2019, 2021) oraz Nagrodą Prezydenta Miasta Katowic (2015). Rokrocznie otrzymywał Stypendium Rektora Akademii Muzycznej w Katowicach dla najlepszych studentów (2017-2020).
(Fot. Dariusz Rok)
Péter Zoltán (Węgry) – klarnet
Urodził się w 1973 roku w Hódmezővásárhely na Węgrzech. Ukończył z wyróżnieniem Konserwatorium Muzyczne i Akademię Muzyczną im. Ferenca Liszta w Segedynie w klasie klarnetu. Od 2007 roku jest głównym klarnecistą i liderem sekcji Orkiestry Symfonicznej w Segedynie. Z zespołem tym występuje również jako solista – wykonywał m.in. koncerty klarnetowe Mozarta, Webera, Coplanda, utwory Mendelssohna i kompozytorów współczesnych.
W 1990 roku Péter Zoltán był głównym klarnecistą European Youth Orchestra, a w sezonie 1997/1998 – głównym klarnecistą Gustav Mahler Youth Orchestra, którą dyrygowali m.in. Claudio Abbado, Pierre Boulez, Kent Nagano, Semyon Bychkov i Iván Fischer.
Artysta otrzymał wiele wyróżnień, m.in. drugą nagrodę w Konkursie Leó Weiner Memorial w Segedynie (1992), Bessenyei Ferenc Artistic Prize (2011), nagrodę dla Najlepszego Muzyka Orkiestrowego Roku Orkiestry Symfonicznej w Segedynie (2013), Nagrodę Komitatu Csongrád (2014).
István Kosztándi (Węgry) – skrzypce
Artysta urodził się w rumuńskim Brețcu w 1963 roku. Naukę gry na skrzypcach rozpoczął w Szkole Muzycznej w Kluż, a kontynuował w tamtejszej Akademii Muzycznej im. G. Dimy w klasie profesora Barbu Casiu. Uczestniczył w kursach mistrzowskich prowadzonych przez takich skrzypków, jak: István Ruha, Ruggiero Ricci, György Kurtág. W 1988 roku zdobył I nagrodę i specjalną nagrodę krytyków w Konkursie im. G. Dimy w Kluż.
Od 1986 do 1991 roku był członkiem Orkiestry Filharmonii w Oradei. Po przeprowadzce na Węgry został głównym koncertmistrzem i solistą Orkiestry Symfonicznej w Segedynie. W latach 1995–2000 był również koncertmistrzem Metropolitalnej Orkiestry Kameralnej w Lizbonie.
Jako solista występował z najważniejszymi orkiestrami rumuńskimi (Timișoara, Arad, Oradea, Satu-Mare, Kluż, Iasi, Konstanca, Sf. Gheorghe, Miercurea-Ciuc, Braszów, Târgu Mureș, Bukareszt), węgierskimi (Segedyn, Szeged, Budapeszt, Békéscsaba), portugalskimi (Lizbona, Porto, Aveiro) i chińskimi (Szanghaj). Regularnie daje recitale solowe, koncertuje też jako kameralista.
W sezonach 1991/1992 i 2000/2001 zdobył tytuł Muzyka Roku w Segedynie. Od 2003 roku jest profesorem na Wydziale Muzycznym Uniwersytetu w Segedynie.
